Alışveriş Rehberi: Yürüyüş Batonları

Alışveriş Rehberi: Yürüyüş Batonları

426

Sağlıklı bir hayata bol yürüyüş ile adım atmak isteyenler buraya! En önemli ekipman yürüyüş batonlarınızı doğru seçmek için tüyolar hemen aşağıda.

Yürüyüş en sağlıklı ve keyifli sporlardan bir tanesi. Doğanın içerisine karıştığınız bu güzel etkinliğin tadını çıkartırken iyi ve doğru ekipman seçimi oldukça hayati. Yürüyüş ve tırmanış ekipmanları içerisinde özellikle önemli bir tanesi, ülkemizde ismi yeni yeni duyulan ancak özellikle İskandinav ülkelerinde yıllardır kullanılan yürüyüş batonları… Uzun ve engebeli yürüyüşlere çıkıyoranız bacaklar üzerindeki yükün ciddi bir kısmını alan, doğru kullanıldığında çanta ve vücut ağırlığının sırta binen yükünü hafifleten bu ek bacaklara mutlaka ihtiyaç duyacaksınız. Bu yazımızda yürüyüş batonu hangi kriterlere göre seçilir, nasıl kullanılır soru-cevaplar ile okuyabilirsiniz.

Baton kaç parçadan oluşmalı?

Teleskopik batonlar iç içe geçen kat kat yürüyüş batonlarıdır. Bu batonlarda ne kadar fazla parça varsa kapalı boyutu o kadar kısa dolayısıyla da taşınabilirliği fazladır. İki veya üç parça batonlar en çok tercih edilenlerdir. Kaya parkurları ve batonsuz yürüyüş de yapacağınız yerlerde daha fazla parçalı batonlar kullanmanız kolay olabilir. Bunun için çantanızın büyüklüğü, batonun duracağı yer gibi kriterlere de bakarak tercih yapabilirsiniz.

Batonun ağrılığı ve malzemesi nasıl olmalı?

Ne kadar hafif o kadar iyi. Hafifliğin en önemli kriteri malzemedir. Alüminyum batonlar hafif olurken daha az dayanıklı olurlar. Başlangıç için veya seyrek kullanım için iyi olabilir ancak uzun soluklu kullanım istiyorsanız karbon olan yürüyüş batonlarını tercih edin.

Batonun uzunluk ayarlama sistemi nedir?

Uzun ayarı, batonun parçalarının iç içe geçişini sabitleyen sistemdir. Yürüyüş bölgesine göre klips şekli de değişir. Dış blokaj sistemi kolayca kullanılandır ve hızlı bir şekilde müdahale edebilirsiiz. İç blokaj sistemi ise daha zor kullanılır ancak daha hafif bir sistemdir. Daha düz, engebesiz, uzun yürüyüşler için iç blokaj, dhaa engebeli trekkingler, tırmanışlar için dış blokaj sistemi daha kullanışlı olacaktır.

Batonun tutacak yeri nasıl olmalıdır?

Plastik ile kaplı olanlar, daha uygun fiyatlı olsa da eller için terletici ve rahatsız olabilirler. Sünger tutacaklar daha yumuşaktır fakat nemlenip yıpranma, kopma riski de taşırlar. Doğal malzeme olan mantar tutaçlar ise daha uzun soluklu ve profesyonel kullanmaya karşı sağlamdır. Mantar tutacaklar teri de engeller ancak saklama koşullarına dikkat edilmelidir. Tutacak yerlerinin altında kavrama yeri olan batonlar da bazı özel koşullarda avantaj sağlayacaktır.

Bunu da okuyun: Doğru Yürüyüş Ayakkabısını Nasıl Seçersiniz?
En iyi yürüyüş ayakkabısını bulmak biraz araştırma gerektiriyor. Neyse ki biz sizin için dikkat edilmesi gereken birkaç özelliği bir araya getirdik.

Batonun tutacak yerindeki perlonlar nasıl çalışır?

Bilek perlonları denilen bu halkalar, batonların üzerinize sabitlenmesini, onları yere veya bir yere koymaksızın duraksamanızı sağlar, batonu kaldırırken kola basılan yükü yayarak dengeler. Bazı bilek perlonlarında klipsi ayarlama sistemi bulunmakta, bazıları ise genişleyip daralabilmektedir. Rahatlığınız için genişleyen peronlu batonları tercih edebilirsiniz.

Batonların Ucu Hangi Malzemeden Olmalı?

Baton uçları için plastik ve çelik yaygın kullanılandır. Çelik plastiğe göre daha uzun ömürlü olsa da Volfram mineralinden yapılan uçlar kadar uzun ömürlü ve dayanıklı değildir fakat daha uygun fiyatlıdır. Kullanım sıklığınız ve zeminlerine göre seçim yapabilirsiniz.

Baton İçin Paletler Nasıl Seçilir?

Paletler mevsim koşullarına ve yürüyüş alanına göre seçilen outdoor ekipmanlarıdır. Yaz mevsiminde yürüyorsanız, çayır, kayalık, toprak yolda iseniz küçük boyutlarda palet tercih edin. Kış koşullarında iseniz buz,kar zeminler için büyük boyutlu paleti kullanın. Aynı batonda farklı paletleri kullanabilirsiniz, seçtiğiniz paletlerin standartlarına dikkat edin.