Yogaya Başlayacakların Sahip Olması Gereken 8 Ürün

Yogaya Başlayacakların Sahip Olması Gereken 8 Ürün

6585
main

Sadece bedeninize değil, zihninize de iyilik yapmak istiyorsanız bir an önce yogayı hayatınıza sokmanızda fayda var. Yoganın Vücudumuza Sağladığı 5 Fayda yazımıza göz atarak detayları okuyabilirsiniz. Eğer siz de yogaya başlamak konusunda kararlıysanız ilk adım olarak birkaç yoga ekipmanı edinmeniz gerek. Ardından doğru eğitim videolarını bulduğunuzda ve ideal ortamı yarattığınızda yoga yapmaya hazırsınız demektir. Hepsi bu yazımızda karşınızda!

1. Yoga matı


Yoga matı seçerken dikkat etmeniz gereken birkaç detay var. Matınızın kalınlığı, kaymama ve yere iyi tutunma özelliği bunların başında geliyor. Yoga matlarının kalınlığı genelde 3 ya da 4 mm oluyor. Yogaya yeni başlayanlar için ise diz, dirsek, el ve kuyruk sokumunun zarar görmemesi için matın kalın olmasında fayda var. Yaptığınız yoganın türü de mat seçiminiz için önemli. Ashtanga ve Vinyasa yoga yapanlar için matın kaymama özelliği ön planda iken, Hatha yoga yapanlar için kaydırmazlık biraz daha geri planda kalıyor.

2. Yoga kemeri


Yoga yapanlar için yardımcı bir malzeme olan yoga kemeri özellikle bazı duruşlarda dizlerin arka taraflarını esnetmek ya da omuz açma egzersizlerinde kolunuzu daha ileri uzatabilmeniz için fayda sağlar. Yoga kayışı olarak da bilinen bu ekipman, yeni başlayanlar için olmazsa olmazlar arasında.

3. Köpük bloklar


Köpük formunda karşımıza çıkan yoga blokları da yogaseverlerin sahip olması gereken ekipmanlar arasında. Pozlarınızı alırken daha rahat olmanızı sağlayan köpük bloklar özellikle yere yetişemediğiniz duruşlar için kurtarıcı bir malzeme. Özellikle başlangıç için gerekli olan yoga blokları sayesinde duruşlarınızı çok daha kolay bir şekilde geliştirebilirsiniz.

4. Dinlenme yastığı


Bolster adıyla bilinen dinlenme yastıkları da her yoga tutkununda bulunması gerekenler arasında yer alır. Özellikle restoratif pozlarda çok daha iyi bir verim almanızı sağlayan bolster modelleri aynı zamanda gevşeme anları için de ideal bir ürün.

Bunu da okuyun: Yogadan Önce ve Sonra
Eğer yogaya başlamaya niyetliyseniz ya da zaten yapıyorsanız yoga öncesi ve sonrasında bedeniniz ve zihninizde ne gibi değişimler yaşanabileceği konusunda fikir sahibi olmak için yazımıza bir göz atabilirsiniz.

5. Doğru kıyafet


Yoga alışverişinizin önemli bir diğer parçası da kıyafet seçiminizdir. Bol eşofmanlar yerine sıkı taytlar birinci önceliğiniz olmalı. Sporcu sutyenleri hareketlerinizi çok daha kolay bir şekilde yapmanızı sağlayacakken, vücudunuzun formunu alan tişört ve sporcu atletleri özellikle ter tutmayan akıllı teknolojilerden seçildiğinde ideal olacaktır. Yoga yaparken ayakkabı giymek yerine çıplak ayakla durabilir ya da Nike’ın yogaya özel olarak tasarladığı Studio Wrap modellerinden tercih edebilirsiniz. Çıplak ayakla yapılan antrenmanlardan daha fazla verim almak üzere tasarlanmış olan bu özel tasarım, nefes alabilen filesi ile yoganıza konfor katıyor.

6. Ders seçimi


Yogaya yeni başlayanlar için en önemli konulardan biri de en doğru eğitim videosunu bulmaktır. Bunun için yoga dvd’leri arasından seçim yaparken başlangıç aşaması için olanlara öncelik verin. GittiGidiyor’da başlangıç aşaması için bolca yer alan kitap ve dvd alternatifleri arasından seçiminizi yapabilirsiniz!

7. Su matarası


Elbette sadece yoga için geçerli değil; su mataraları her sporseverin sahip olması gereken bir malzeme. Egzersizler esnasında yaşanan su kaybını gidermek için suluklar herkesin yanında olmalı.

8. İdeal müzik


Mantralar, kirtalar ve Hint ezgileri; yoga ve meditasyon esnasında size en iyi gelecek müzikler arasında. Bunun için yogaya özel parçalara sahip karışık cd’lerden edinebilir ya da Snatam Kaur, Dave Stringer, Mirabai Ceiba, Nirinjan Kaur, Matisyahu gibi isimlerin albümlerine göz atabilirsiniz.