Yoganın Vücudumuza Sağladığı 5 Fayda

Yoganın Vücudumuza Sağladığı 5 Fayda

2493
main

Hayatınıza da pek çok yönden fayda sağlayan yoga, özellikle büyük şehirlerde yaşayan, yoğun stres altındaki bireyler için önerilen rahatlatıcı egzersizlerden biridir. Vücudunuz için de bolca faydası bulunan yogayı hayatınıza dahil etmek için yeterli olacak 5 sebebi sizler için derledik.

Duruş Bozuklukları ve Ağrıları Giderir

 Günün büyük çoğunluğunu bilgisayar başında geçiren günümüz insanının en büyük problemlerinden biri de sırt ve omuzlarında oluşan ağrılar ve duruş bozukluklarıdır. Bu durumun üstesinden gelebilmek, doğru bir duruş yaratmak ve ağrıları azaltmak için yoga yapabilir, hem iş başında hem de günlük hayatınızda çok daha konforlu  hissedebilirsiniz.

Stresi Azaltır

Kalabalık şehirlerde yaşayan herkesin en büyük sorunu olan stres, aynı zamanda birçok hastalığın da sebebi olarak biliniyor. Stresin üstesinden gelebilmek içinse yoga önemli bir araç. Sizi şimdiki zamana getirerek gelecek ve geçmişten gelen düşüncelerden arındıran her bir yoga seansında, nefesinize odaklanarak vücudunuzun farkına varacak ve eşsiz bir rahatlama yaşayacaksınız. Her gün devam ettiğiniz takdirde bu rahatlatıcı etkinin hayatınızın her alanına yayılışını hissedebilirsiniz.

Vücudu Dinlemeyi Öğretir

Aldığınız ve verdiğiniz nefese odaklanarak bedeninizin sınırlarını keşfetmeye başladığınız yogada, kasların nasıl esneyebileceğini ve kendinizi nasıl rahatlatabileceğinizi öğrenirsiniz. Derin ve yavaş nefeslerle bulunduğunuz ana odaklanmayı öğrenir, ciğerlerinizin daha iyi performans göstermesini sağlarsınız. Ayrıca çeşitli yoga pozları ile tüm kaslarınızı kullanarak gücünüzü arttırır ve günlük egzersizlerle iskelet sisteminizi nasıl destekleyebileceğinizi öğrenirsiniz.

Forma Girmeyi Kolaylaştırır

Esneklik ve güçlülük sağlamanın yanı sıra vücudu forma da sokan yoga, düzenli olarak devam ettiğiniz takdirde birçok bölgede sıkılaşma sağlar. İlerleyen pozları gerçekleştirebilmek için kol, karın, bacak, sırt, kalça gibi kasları güçlendiren yogada forma girmek de kaçınılmazdır. Düzenli olarak uygulandığında vücuttaki kortizol seviyesini azaltarak yağ yakmayı kolaylaştıran yoga, kilo kontrolüne de destek olur.

Hayatınıza Sağlık ve Zindelik Katar

Derin nefeslerle günlük oksijen alımınızı arttıran yoga, kan dolaşım sisteminize katkı sağlar. Kan basıncını azaltır. Yapılan hareketlerle vücudunuzu güçlendirip esnetirken aynı zamanda iç organlarınıza masaj yapar ve bu da vücudunuzdaki tüm sistemlerin düzenli çalışmasına yardımcı olur.