Yogadan Önce ve Sonra

Yogadan Önce ve Sonra

3644
main

Vücuttaki farkındalığı arttırarak bunu hayatın her alanına taşımayı amaçlayan meditatif bir bedensel aktivite olan yoga, bir kez başlandığında bir daha vazgeçmesi çok zor olan sporlardan biri. Eğer yogaya başlamaya niyetliyseniz ya da zaten yapıyorsanız yoga öncesi ve sonrasında bedeniniz ve zihninizde ne gibi değişimler yaşanabileceği konusunda fikir sahibi olmak için yazımıza bir göz atabilirsiniz.

Beden Farkındalığı

Tamamen sağlam bir zemin üzerinde, yani dayanıklı bir yoga matında başlayan ve farklı duruşlarla bedenin esnekliğini arttıran ve bedeni güçlendiren yogayı diğer sporlardan ayıran en önemli noktalardan biri, yaptığınız tüm hareketlerde bedeninizi dinlemektir. Böylelikle vücudunuzda daha önce hiç fark etmediğiniz kaslarınızı fark ediyor, bu farkındalıkla tüm bedensel parçalarınızın eşsiz uyumunu gözlemleyebiliyorsunuz.

Bedensel ve Zihinsel Rahatlama

Yoga matı üzerinde bulunduğunuz süre boyunca sizi tamamen yaptığınız hareketleri gözlemlemeye davet eden yoga, dikkatinizi vücudunuzdan ayırmamanızı sağlayarak bu anlamda hem bedensel hem de zihinsel bir farkındalık sağlıyor. Kısa süreli açılış ve kapanış meditasyonları içeren yoganın bitiminde vücudunuz çok daha esnek, zihniniz ise çok daha rahat bir noktaya ulaşıyor.

Mükemmel Duruş

Sadece meditatif yönüyle değil, vücudunuzda çalıştırdığı kas gruplarıyla da mükemmel bir zindelik sağlayan yoga, bedenin sınırlarını genişleten yönü sayesinde duruş bozukluklarına karşı da tercih edilen aktivitelerden biri. Özellikle uzun süre masa başında çalışanların sıklıkla yaşadığı sırt ve bel ağrılarına, duruş bozukluklarına karşı iyileştirici özelliği vardır. Siz de belli bir bölge üzerine yoğunlaşmak için Yoga Terapi derslerine katılabilir, vücudunuzun dinamizmini arttırmak ve vücudunuzu şekillendirmek için daha fazla hareket içeren Hatha Yoga derslerini deneyimleyebilirsiniz.

Ana Odaklanma

Yaptığınız tüm aktiviteler boyunca dikkatinizin merkezine her zaman alıp verdiğiniz nefesi koyan yogada en önemli konu odaklanarak anda olmak. Zihninizden sürekli gelip geçen düşüncelerle konsantrasyonunuzu kaybetmemek için nefesinize ve bedeninizin hangi hareketlere ne gibi tepkiler verdiğine yoğunlaşarak yoga pratiğinizi geliştirebilirsiniz.

Öğrendiklerinizi Matın Dışına Çıkarın!

Yoga felsefesinin en büyük amacı zihinsel farkındalığınızı arttırarak bulunduğunuz ana gelebilmenizdir. Geleceğe dair endişeler ve geçmişten gelen can sıkıcı anılar bugünde kalmamızı engeller. Hareketler boyunca sizi düşüncelerinizden sıyırıp nefesinize getiren yoga pratiğini hayatınızın her alanına uyguladığınızda anı yaşamanın da tadını çıkarabilirsiniz.