Yoga ve Dans Yepyeni Bir Sporda Bir Arada: Buti Yoga

Yoga ve Dans Yepyeni Bir Sporda Bir Arada: Buti Yoga

986

Buti Yoga ile dansın vücuda kattığı kıvrımlar, binlerce yıllık ruhun ve zihnin şifası yoga ile birleşiyor; bedenin ateşi, ruhun bilgeliği ve zihnin keskinliği ile tamamlanıyor.

Kelime anlamı birleşmek, bütünleşmek demek olan ve zihin, beden ve ruhun bütünleşmesi anlamına gelen yoganın faydaları bugün çok da tartışılmaz bir gerçek. Yoga deyince aklımıza ilk gelen şey ise “asana” denen yoga duruşları veya pozlarıdır.

Bugün kimi eski bilgiden kalan ve geleneksel sayılan, kimi ise günümüzde modernleştirilen farklı yoga disiplinleri bulmak mümkün. Bu çeşitliliğin nedeni ise insanların vücut ve zihinlerinin farklı doğaya sahip olması. Bu nedenle kimi insan sert ve hızlı hareketlerle yogaya girerken, diğeri yavaş ve sakin pozları, uzun ve sabit duruşları tercih ediyor.

Son zamanlarda bazı ünlü Holywood yıldızları ve sporcular arasında sevilmeye başlayan bir yoga türünden bahsediliyor. Buti Yoga denilen bu yoga türünün özelliği, kökenini yogadan almasına rağmen, dans, pliometrik antrenman gibi farklı disiplinlerin bir araya gelmesinden oluşuyor olmasıdır.

Buti yoga nedir?

Buti Yoga, mat üzerinde yapılmayan bir egzersiz olarak, tüm aletleri spor arenasından çıkartıyor ve insanın vücut ağırlığına dayanıyor. Şamanik ve tribal müziğin zihni bağlayıcı trans etkisi, polimetrik sıçrayışların beden potansiyelini anlık olarak üst düzeye çıkartan motivasyonu ve vinyasa yoganın ruha akışı, bu yeni yoga tipinin zihin-beden-ruh üçlemesini oluşturuyor.

Buti yogada bir yandan dans edilirken bir yandan sıçranabiliyor, belli pozlar dairesel hareketlerle birbirine bağlanıyor, dans ve yoga bir araya geliyor.

Buti yoganın bir özelliği de herkese açık olması. Farklı spor ve dans dalları ile uğraşanlar veya yogiler bu yoga türünde bir araya geliyor. Parklar, iç mekan veya evler fark etmeden…

Buti Yoga, Sarmal Yapı Tekniği (SST) kullanarak, dairesel ve spiral hareketlerle karın kaslarının tüm bölgelerinin çalıştığı, kendine özel bir çalışma sistemi öne sürüyor. Bir tam buti yoga seansında vücut yaklaşık 800 – 1000 kalori yakabiliyor.

Buti kelimesi eski Hintçe’de “görünmeyen, gizli bir şeyin tedavi edilmesi, iyileştirilmesi” olarak geçiyor. Buti yoga da zayıf olduğu görünmeyen kas bölgeleri için aynı şeyi yapıyor.

Buti yoganın, geleneksel vinyasa, hatha yoga gibi türleri ve yin yoga gibi yeni ancak ağır disiplinleri oldukça yavaş bulanlar, dikkati dağılanlar, yerinde duramayanlar, fiziksel sınırlarını zorlamak isteyenler, zihnini daha tribal bir yolla ruhuyla bir araya getirmek isteyenler için dinamik bir yoga biçimi olduğu söylenebilir.

Müziğin ritminin vuruşları ile yapılan vuruşlar, bedenin esnekliği ve dairesel hareketler ile izlenen yol, farkındalık içinde yapılan beden hareketleri, esnerken dans etmek, farkındalık içinde zıplamak Buti yoganın birleşimlerinden.

Buti yoganın kurucusu Bizzie Gold aynı zamanda ünlülerin antrenörü. Batı Hollywood’da kendi sınıflarında Buti Yoga dersi veriyor. Buti yoga dvd’leri yayınlıyor.

Buti yoga şimdiden Londra’nın bir kaç yerinde Gymbox spor salonlarında veriliyor. Yakında bu yeni yoga ve dans türünü pek çok yerde görmeye başlayabiliriz!