Yoga mı Pilates mi? Sizin İçin En Doğrusunu Seçin

Yoga mı Pilates mi? Sizin İçin En Doğrusunu Seçin

264

Daha fazla esneklik mi yoksa kaslarınızı güçlendirmek mi? Daha çok bedeniniz için mi yoksa zihniniz için mi? Hedefleriniz için en uygunu pilates mi yoksa yoga mı? Bu yazımızda keşfedebilirsiniz!

Yoga seansları mı pilates dersleri mi? Kararsız mı kaldınız? Sizin bedeniniz için hangisinin ideal olduğunu bulmak mı istiyorsunuz? O zaman bu yazımıza göz atın ve her iki sporun farklı güçlü yönlerini keşfederek kendi ihtiyaçlarınıza uygunluğuna bakın.

Hedeflerinizi iyi belirleyin

Belirlemeniz gereken birinci hedef kas çalıştırma ile ilgili… Pilates de yoga da            vücudunuzdaki tüm kas gruplarını güçlendirebilecek ve şekillendirebilecek spor dallarıdır. Sadece pilates kasların şekillenmesi açısından biraz daha etkilidir. Pilateste aletli egzersizler ile antrenmanın etkisini arttırabilirsiniz; daha fazla kalori yakabilir, daha sıkı kas çalıştırabilirsiniz. Yogada alet olmadığından hep kendi beden ağırlığınız ile çalışıyor olursunuz.

Yapacağınız her spor ruh halinizi olumlu etkileyecektir. Fakat yoga, içlerinde mental sağlığa en çok faydası olandır. Yoga yapmak otonom sinir sistemini ve hormon seviyelerini kontrol eden hipotalamo hipofizer portal sistemini sakinleştirir. Dolayısıyla hedefiniz biraz daha mental gelişime dair bir sonuç elde etmek ise, yoga sizin için daha uygun olabilir.

Bunu da okuyun: Hangi Spor Türü İçin Hangi Mat Modeli?Yoga matları ne kadar kalınlıkta olmalı? Pilates matlarının dokusu nasıl olmalı? Fitness ve jimnastik için en ideal mat modelleri hangileri? Hepsini yanıtları bu yazımızda!

İkisinin farkını iyi anlayın

Yoga bundan yaklaşık 5 binden fazla sene önce Hindistan’da doğmuş ve ruh, zihin, beden üçlüsünü kapsayarak bir felsefe, bir yaşam şekli olmuştur. Pilates ise 20. yüzyılda doğmuş ve vücut güçlendirme , iyileştirme gibi alanlarda uzman bir spor dalına dönüşmüştür.

Her iki spor dalı da güç, esneklik ve zihin-beden bağlantısını güçlendiren hareket ve pozlar içermektedir. Pilatesin daha yoğun odaklandığı konu duruş düzeltme, vücudu güçlendirme ve şekillendirme iken, yoga daha çok güç ve esneklik üzerine çalışır. Pilates vücudunuzdaki gergin olan kasların gevşemesine yardımcı olurken, yogadan farklı olarak direnç aletlerinin kullanımı ile ağırlık çalışmaya benzer etkiler de yaratır.