Yoga Matı Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Yoga Matı Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Vücut tipinizden matın kalınlığına, yaptığınız yoganın türünden matın materyaline, boyunuzun uzunluğundan yoga yaptığınız yere; kendinize bir yoga matı alırken göz önünde bulundurmanız gereken tüm kriterler karşınızda!

Yoga yaparken doğru bir mat üzerinde çalışıyor olmanız, yapmakta olduğunuz sporun bedeniniz ve sağlığınız üzerindeki etkisi açısından son derece önemlidir. Peki sizin için en ideal mat hangisidir? Bunun için birkaç detayı göz önünde bulundurmanız ve ona göre seçim yapmanız gereklidir. İşte karşınızda yoga matı seçerken nelere dikkat edilmesi gerektiği hakkında bilgiler…

1. Vücut tipiniz

Evet, yanlış duymadınız. Vücut tipiniz, sizin üzerinde yoga yapacağınız matı seçerken etkili bir belirleyendir. Eğer minyon bir vücuda sahipseniz daha yastıklı yoga matları tercih etmeniz iyi olacaktır. 0,6 cm’lik bir mat sizin için uygun olabilir. Eğer eklem ağrılarınız oluyorsa, egzersizinizi daha konforlu hale getirmek için biraz daha kalın mat modellerini de tercih edebilirsiniz. Eğer çok zayıf değilseniz, kilonuz normallerde seyrediyorsa siz de 0,3 cm kalınlığındaki matları tercih edebilirsiniz. Standart yoga matlarının uzunluğu 172 cm’dir. Eğer boyunuz çok uzunsa sizin de biraz daha uzun bir yoga matı seçmeniz sağlıklı olacaktır.

2. Yoga çeşidi

Kendinize bir yoga matı satın alırken dikkat etmeniz gereken detaylardan bir diğeri de yapmakta olduğunuz yoganın türüdür. Örneğin vinyasa yoga dersleri daha karmaşık hareketler içerir. Dolayısıyla daha fazla sürtünmeye dayanıklı, kollarınızın ve bacaklarınızın kaymayacağı mat modelleri arasından seçim yapmanız iyi olacaktır. Yin yoga pratiklerinde ise hareketleriniz daha yavaş ve daha yoğun olacaktır. Dolayısıyla biraz daha yumuşak, yastıklı yoga matı modelleri arasından seçmeniz iyi olacaktır.

3. Yoga yaptığınız yer

Eğer evde yoga yapıyorsanız matınızın ağırlığı sizin için çok de önemli değil demektir. Ancak sürekli başka mekanlara giderek yoga yapıyorsanız biraz daha hafif mat modellerinden seçmeniz daha iyi olacaktır. Mat çantası da olmazsa olmazınızdır. Eğer sürekli seyahat halindeyseniz ve gittiğiniz yerlerde de yoga yapmayı ihmal etmiyorsanız kendinize seyahatler için ikinci bir mat edinmeyi düşünebilirsiniz.

4. Matın materyali

Yoga matının hangi malzemeden yapıldığı da seçim yapmanız açısından önemlidir. PCV yoga matları genelde önerilmez. Hem geri dönüşümü çok zor olduğundan hem de kanserojen madde içerdiğinden hem sizin için hem doğa için pek iyi bir yatırım değildir. Kauçuk mat modelleri en ideallerden biridir. Doğal kauçuktan yapılmış yoga matları en kolay bulabilecekleriniz arasındadır. Köpük matlar ise yumuşak ve rahattır. İç kısımları bezle kaplı köpükten yapılmıştır. Daha fazla destek, ancak daha az tutuş sağlarlar.

5. Matın kalınlığı

Standart yoga matları 0,3 cm kalınlığındadır. Eğer yogada henüz acemiyseniz 0,4 cm ağırlığındaki matları kullanmayı deneyebilirsiniz. Bu matların yuvarlanması da daha kolaydır ve böylece kolaylıkla taşınabilirler. Eklemlerinizde sıkıntılar varsa ya da yin yoga yapıyorsanız 0,6 cm kalınlığındaki mat modellerini seçmeniz iyi olacaktır.