Yoga Günü’ne Özel: Yogayı Hayatınıza Katmak İçin 10 Neden

Yoga Günü’ne Özel: Yogayı Hayatınıza Katmak İçin 10 Neden

3554
main

Yoga dediğimiz zaman aklınıza ne geliyor? Muhtemelen zor bir akrobatik pozisyonunda (Sanskrit dilinde asana) duran yaşlı Hint bir yoga hocası veya bugünlerde sosyal medya sayfalarında paylaşılan yoga yapan genç kadın fotoğrafları. Hal böyle olunca çoğunuz yoga bana göre değil diye düşünebilir ancak sıkı durun, bu yazımızda yoganın ne olduğunu anlatıyoruz.

Yoga nedir daha detaylı bakalım. Yoga özünde Sanskrit kültüründe bütünleşmek anlamına gelir. Vücut, ruh ve zihnin bir olması demektir. Kısaca anlatmak gerekirse yoga bir sağlık iyileştirme yoludur ve pozisyonlar (asanalar) dışında arınma teknikleri, nefes egzersizleri, meditasyon gibi kompleks uygulamalardan oluşur.

Bugünlerde dünyanın her köşesinden farklı yaş ve gelir grubundan insan yoga yapıyor. Bu kadar popüler olmasının sebeplerini araştırdık ve sizin de yogayı hayatınıza katmak için 10 neden çıkarttık.

1. Yogayı her yerde yapabilirsiniz

Yoganın temel ekipmanı vücudunuzdur. Yani yoga yapmaya başlamak için aslında hiç bir şeye ihtiyacınız yok. Ancak asanaları yaparken vücudunuzun acımaması ve el ve ayaklarınızın kaymaması için yoga matına ihtiyacınız olacaktır. Rahatlıkla, düzlük bulduğunuz her yerde bu uğraşı yerine getirebilirsiniz.

2. Herkese açık bir aktivitedir ve bilgiye kolayca ulaşabilirsiniz

Genç, yaşlı, fit, kilolu, sağlıklı, hasta, gelir durumu yüksek ya da düşük her insan yoga yapabilir. Yoga öğretileri zamanında ne kadar belli bir zümreye ait olsa da artık herkese açıktır ve yoga ile ilgili ücretsiz bilgi bulmak mümkündür. İnternette sayısız kaynak bulabilirsiniz.

3. Stresi azaltır

Zor bir iş gününü atlattığınızda, ilişkinizde zor bir dönem geçirdiğinizde, haberleri izlediğinizde veya herhangi bir olumsuz durumla karşılaştığınızda yoga, yardımınıza yetişir. Kendinize ayırdığınız bir saat, günlerce yaşadığınız sıkıntı ve stresi üzerinizden atmaya yeterlidir.

4. Vücudu güzelleştirir

Yoga kilo vermek için değildir ancak sağlıklı bir vücuda açılan kapıdır. Şişmanlıktan yakınanlara kilo verdirirken, kilo almaya çalışanlara da yardımcı olur. Sadece kasları değil, bağları, hormon bezlerini düzenler. Omuriliği dikleştirirken, vücudun iyi bir görünüm kazanmasını ve form tutmasını sağlar.

5. Beslenme alışkanlıklarını değiştirir

Araştırmalar düzenli şekilde yoga yapanların, yapmayanlara göre daha sağlıklı beslendiğini gösteriyor. Vücudunuz besinle kazanacağı mutluluğun yerini yoga ile kazanacağı mutluluğa bırakırken, siz kendinizi sabahları ayılmaya ihtiyacınız olmayacağı için kendinizi elinizde kahve değil de bitki çaylarıyla bulabilirsiniz.

Bunu da okuyun: Yogaya Başlayacakların Sahip Olması Gereken 8 Ürün
Eğer siz de yogaya başlamak konusunda kararlıysanız ilk adım olarak birkaç yoga ekipmanı edinmeniz gerek. Ardından doğru eğitim videolarını bulduğunuzda ve ideal ortamı yarattığınızda yoga yapmaya hazırsınız demektir. Hepsi bu yazımızda karşınızda!

6. Kendinizle vakit geçirme imkanı tanır

Bu karmaşık dünyada ve şehrin hızlı hareketinde kendinizle başbaşa kalmak mümkün olamıyor. Yoganın en büyük amaçlarından biri sizi kendinizle baş başa bırakmaktır. Yoga sayesinde yalnızlığı yaşayıp, zihninizi sakinleştirip, kendinizi dinlemeyi öğreneceksiniz. Hayatta sizin için gerçekten neyin önemli olduğunun farkına varacaksınız.

7. Sağlığınıza iyi gelir

Yoga terapi denilen yeni bir tıp dalı, hastalıklara karşı yoga ile ilgili araştırmalar yapan klinik bir daldır. Yoga terapiye göre şeker hastalığı, yüksek tansiyon, eklem ağrıları gibi belli rahatsızlıkları iyileştirmede yoganın ciddi olumlu etkileri ortaya çıkıyor. Yoga ile iyileşmek mümkün olduğu gibi, şimdiden sağlıklı bir geleceğe yatırım yapmak da mümkün.

8. Kendinize yapabileceğiniz en büyük ‘masaj’dır

Hindu guru Nanak’a göre “en büyük şifa kendi kendinize verebileceğinizdir.” Yoga da kendi kendinize yapabileceğiniz en büyük masajdır. Bir seans yoga, iki saat Thai masajına bedeldir.

9. Sosyalleştirir

Yogilerin çevresinde genelde hayata pozitif gözlerle bakan, üzerinde rengarenk yoga kıyafetleri giyen güler yüzlü insanlar olacağı aşikardır. Yoga festivalleri gibi organizasyonlar sizi, uğraşınızı paylaştığınız pek çok benzer insanla bir araya getirecektir.

10. Hayattaki imkansızları mümkün kılar

Yoga kendi gücünüze inanmanızı sağlayacaktır. Daha önce yapamadığınız yeni yoga pozisyonlarını yapmaya başladığınız an kendi gücünüzün ne kadar ileri gidebileceğinin de farkında olmaya başlıyorsunuz. Böylece hayatınızın diğer alanlarındaki işlerinizde çok daha cesur davranıp, kendi gücünüze inanmaya başlayacaksınız.

Haydi o zaman Namaste!