Yeni Yıla Kamp Yaparak Gireceklere 6 Öneri

Yeni Yıla Kamp Yaparak Gireceklere 6 Öneri

826

Hiç unutamayacağınız bir yılbaşı geçirmek istiyorsanız çadırınızı, uyku tulumunuzu hazırlayın ve bu yazımızdaki önerilere göz atın!

Yeni yıla saatler tam gece yarısını gösterdiğinde nasıl girerseniz, gelen yılın tümü öyle geçer demişler. Hal böyle olunca, kamp tutkunları yeni yıla kampta girmek isteyeceklerdir. Peki yılbaşında kamp ortamında neler yapabiliriz? Bu yazımızda kampta yılbaşı konusunu ele aldık. Şimdiden doğa içerisinde oksijen dolu, ateş başında dostlarla güzel bir yılbaşı dileriz!

1. Yürüyüş rotası

Kış kamplarında, günler kısa, geceler uzun olduğundan ve havalar daha serin olduğundan yürüyüş kampları yapmak dolu bir seçenek olabilir. Ülkemizde bu bakımdan çok keyifli olacak antik değeri olan Likya yolu, Efes-Mimas yolu gibi güney ve batı bölgelerde keyifli rotalar mevcut. Kampınızı bu rotalar üzerinde planlayın, Yılın son günü bir noktada, yeni yılın yeni gününde ise başka bir yürüyüş noktasında günü karşılayın. İki-üç gün sürecek rotalarda belirli bir mesafe hedefi koyabilir, bu sürede bu mesafeyi de tamamlayabilirsiniz. Kış yürüyüşleri için özellikle işe yarayacak yürüyüş çubuklarından edinebilirsiniz.

2. Termal suya yakın kamp kurun

Yakınında sıcak termal su kaynağı bulunan veya termal sağlık tesisleri bulunan bölgelerde kamp yapın. Böylece gün boyunca sıcak suyun keyfini çıkarırken, gece yıldızların altında kamp yapabilirsiniz. Bol oksijenli doğa yürüyüşleri üzerine kükürtlü sıcak sular ile, sağlık dolu bir yılbaşı yaşarsınız. Banyo sonrasında sıcak tutacak termal içlikleri unutmayın!

3. Barbekü partisi yapın

Yılbaşı akşamında kocaman bir mangal yakıp veya kamp ateşinden büyük bir barbekü yaratıp, keyifli bir kamp yemeği yapabilirsiniz. Evdeki gibi kokacak, yanacak derdi olmadan, sosisler, mantarlar ve daha nice lezzetli ızgara yemekleri size bekliyor. Barbekü ekipmanlarını yanınıza almayı unutmayın!

Bunu da okuyun: Kampçılara Verebileceğiniz En Kullanışlı 8 Yılbaşı Hediyesi
Bu yılbaşında kampçı ve outdoor tutkunu olan yakınlarınıza en enteresan hediye sizden!

4. Yılbaşı kamp menünüze özel tatlar ekleyin

Soğuk havada sıcak şarap gibisi, hem ısıtan hem de keyif veren başka bir içecek daha yoktur. Hele odun ateşinde pişince keyfinden geçilmez. Sıcak şarap demişken, illa ki alkollüsü aklınıza gelmesin, alkolsüz sıcak şarap tarifleri de keyifli olabilir. Sıcak şaraba karanfil, tarçın kabuğu, elma kabuğu ve limon ilave etmeyi unutmayın! Yılbaşı menüsü için, yeni yıla girdikten sonra da sıcak çikolata ve marshmallow ile ağızları tatlandırabilirsiniz. Çubukta erittiğiniz marshmallow’ları, kaynattığınız sıcak çikolatanın içine katabilirsiniz. Termoslu bardaklar bu işler için biçilmiş kaftan olacakken, güzel de bir yılbaşı hediyesi olacaktır!

Sıcak şarabı yapmak ve termoslar için mutlaka yanınızda gerekli kamp mutfak ekipmanları bulundurun!

5. Kamp hikayeleri anlatın

Kamp yerlerinde toplanıp, ateş başında korku dolu kamp hikayeleri anlatmak gibi bir kamp geleneği vardır. İlla ki korku dolu hikayeler olması gerekmez. Ancak herkes kendine göre bir hikaye veya masal çalışıp kampa gelirse, sırayla bunları paylaşıp, iyi vakit geçirebilirsiniz. Hikaye ve masal paylaşımı için önceden güzel bir kitap da seçebilirsiniz!

6. Gerçek bir ağacı yılbaşı ağacınız yapın

Hatta eski şaman geleneklerindeki gibi “yaşam ağacı “ yapabilir, şükranlarınızı sunabilirsiniz. Kamp yerinizde güzel görünen bir ağacı gözünüze kestirin, illa ki çam ağacı olması gerekmez. Kampı ağacın yakınına kurun. Yanınızda getirdiğiniz yılbaşı süsleri ve pilli ışıklar ile ağacı n. Ağacın altına hediyelerinizi koyup, sevdiklerinizi mutlu ederek yılbaşına girebilirsiniz.

İlgili Yazılar