Yeni Başlayanlar İçin: Pilates Topu Egzersizleri

Yeni Başlayanlar İçin: Pilates Topu Egzersizleri

3706

Bu top hayatınızı değiştirecek! Pilates topuyla yapabilecekleriniz için bu yazımıza göz atın.

Pilates nefesten diyaframa, denge merkezinden bağlara vücudumuzla ilişkimizi oluşturan kilit taşları birbirine bağlamak için benzersiz bir egzersizdir. Pilates ile zorlamadan vücuda şekil verirken, omurgayı daha sağlıklı hale getirmek mümkün. Bu sporun ilk akla getirdiği ekipman ise pilates topudur. Pilates egzersizlerine başlamak için pilates topunuz hazırsa o zaman hangi pilates topu egzersizlerini uygulayabilirsiniz bakalım…

1. Oturarak denge egzersizi

Pilates topunu düz bir zemin üzerinde sabit tutun ve dizleriniz 90 derece kırılacak şekilde üzerinde oturup dengede durmaya çalışın.

2. Oturarak kol uzatma egzersizi

Pilates topunun üzerinde otururken sırayla ve yavaşça nefes alarak tek bir kolu havaya kaldırın ve nefes verirken kolu ulaşabildiği en uzak noktaya uzatın.

3. Yatarak karın bölgesi çalıştırma egzersizi

Pilates topunun önüne bacaklar 90 derece açık olacak şekilde oturun. Kolları çaprazlayarak boyna doğru alın. Pilates topu sırtta kayacak şekilde, top üzerinizde oturma pozisyonundan kayarak ilerleyin ve yatar pozisyona gelin. Yaklaşık 10 saniye bekledikten sonra tekrar başlangıç pozisyonunuzu alın. Boynunuza yüklenmemeye özen gösterin.

4. Bacak ve karın bölgesi çalıştırma egzersizi

Bacaklar açık ve 90 derece yere paralel vaziyette pilates topu üzerinde oturun. Sırasıyla önce bir sonra diğer bacağı, vücudun geri kalanını ve topu hareket ettirmeden kaldırarak yere paralel hale getirin ve yavaşça başlangıç pozuna dönün. Dizlere dikkat. 6-10 tekrarlı en az 3 set yapmanız tavsiye edilir.

5. Yerde karın çalıştırma egzersizi

Sert zeminde mat üzerine uzanın. Pilates topunu açık bacaklarınızın dize yakın bölümünde araya alın. Yavaşça ayaklarınızın altında sıkıştırarak ayaklarınızı üste çıkarttığınız topu yavaşça bacaklarınızla yukarı doğru kaldırın ve indirin. Ağır tekrarlarla en az 2 set devam edin.

6. Duvarda çömelme egzersizi

Sırtınızla düz duvar zemin arasına aldığınız pilates topunu düşürmeden dizlerini bükerek aşağıya doğru inin. Bacaklar 90 dereceye gelene kadar topu sırtta kaydırarak çömelin ve yavaşça geriye kalkın. Kalça ve karın kaslarını sıkı çalıştıran bu egzersizi en az 3 set, tekrarlı devam edin.

7. Pilates topuyla şınav aleti

Pilates topunu sert zemine koyun. Ellerinizi açarak topun iki yanına alın ve şınav pozisyonuna gelin. Yavaşça şınav hareketlerini tekrarlı yaparak devam edin.

8. Rahatlama hareketi

Sert zemin üzerindeki pilates topuna yüzünüz dönük şekilde göğsünüzü yaslayın. Kollarınızı topun iki yanından sallandırın ve hafifçe topun üzerinde yaylanma hareketi yaparak kendinizi bırakın.

BONUS: Pilates topunun üzerinde poponuzla hafif zıplama hareketi hem zevkli hem de rahatlatıcı bir harekettir, içinizdeki çocuğu bırakın, oynasın!