Yaz Sıcaklarında Egzersiz Yaparken Bilmeniz Gereken 6 Şey

Yaz Sıcaklarında Egzersiz Yaparken Bilmeniz Gereken 6 Şey

1240

Giyeceğiniz kıyafetlerden tüketeceğinizi sıvılara, dışarı çıkacağınız saatlerden güneş korumalarına; yazın sıcak ve nemli havasında spor yaparken dikkat etmeniz gerekenler burada!

Açık havada spor yapmanın tadı bir başka, ancak sıcak ve nemli ortamlarda dikkat edilmesi gereken şeyler de bir o kadar fazla… Sıcaklarda spor yaparken bedeninizi iyi dinlemeniz, sıvı alımını ve güneşten korunmayı ihmal etmemeniz, belli zamanlarda hareket etmeniz ve belli giysileri giymeniz gereklidir. Peki bu detaylar nelerdir? İşte karşınızda yaz sıcaklarında egzersiz yaparken bilmeniz gereken 6 şey!

1. Kendinizi hırpalamayın

Sıcak havalarda spor yaparken normalde yaptığınız yoğunlukta egzersiz yapmayacağınızı kendinize hatırlatın. Yani normalde koşuyorsanız yürüyüş yapın ya da çok hafif bir tempo ile koşun. Normalde yürüyorsanız, sıcak ve nemli havada yürüyüş yaparken hızınızı azaltın.

2. Günün en sıcak zamanından sakının

Sabahın çok erken saatlerindeki serinliği yakalayın ya da gün batımına doğru veya güneş battıktan sonra dışarı çıkın. Saat 10:00 ila 16:00 arasındaki gün ortası sıcaklığında spor yapmak yerine, gölge altında takılmayı ya da su sporları yapmayı deneyin.

3. Hafif ve renkli giysiler seçin

Koyu renkler sıcağı emer. Dolayısıyla yaz sıcaklarında spor yaparken üzerinize açık renkli giysiler giymeye özen gösterin. Aynı zamanda ağır ve üzerinize sıkı oturan kıyafetler sizi gereğinden fazla sıcak tutacaktır. Dolayısıyla daha hafif spor giysileri giymeyi tercih edin.

4. Güneş koruması sürmeyi ihmal etmeyin

Birçok güneş kremi üzerinde her ne kadar su geçirmez yazsa da siz yine de iki saatlik aralarla güneş kreminizi cildinize uygulayın. Güneşin zararlı ışınlarının cildimize ve sağlığımıza olan olumsuz etkilerini artık hepimiz biliyoruz ve güneş altında spor yaparken gerek güneş koruma kremleri ile gerekse şapkalar ile kendimizi koruma altına almamız gerek.

5. Bol sıvı tüketin

Sıcak havalarda egzersiz yapmak vücut ısımızı arttırır ve bu durum da, bedenimizde belli rahatsızlıklar ortaya çıkarabilir. Yorgunluk, sıcak çarpması gibi sorunlar yaşamamak adına gün içerisinde bol bol sıvı tüketmenizde ve meyve-sebze ağırlıklı beslenmenizde fayda vardır.

6. Bedeninizi dinleyin

Kendinizi güçsüz hissettiğiniz, başınızın döndüğü noktalara gelmemeye özen gösterin. Sıcaklarda spor yaparken vücudunuzu iyi dinleyin ve aşağıdaki belirtilerden herhangi birini hissediyorsanız kendinizi serin bir yere atıp dinlenin:

– Güçsüzlük

– Hafif bir sersemlik

– Baş dönmesi

– Baş ağrısı

– Kas krampları

– Mide bulantısı ya da kusma

– Hızlı kalp çarpıntısı