Yaz Kamplarında Serinliği Koruyabilmenin 11 Yolu

Yaz Kamplarında Serinliği Koruyabilmenin 11 Yolu

725

Yaz kamplarında sıcağı hissetmeden kamp keyfi yaşayabilmenin yollarını biliyor muydunuz?

Yazın sıcak günlerinde kamp yapmak keyifli olduğu kadar zorlayıcıdır. Sabah veya akşam denize girmenin keyfi, akşam üşümeden yıldızları izlemenin tadı bir yana günün öğle saatlerinde bastıran güneş, erken saatlerde çadırın ısınması gibi durumlar oldukça yorucu olabilir. Oysa bazı önemli noktalara dikkat ettiğimiz vakit yazın sıcak kampları oldukça keyifli geçebilir. Bakalım yazın serin kamp yapmanın yolları nelermiş…

1. Kamp lokasyonunuzu doğru belirleyin

Rüzgar ve güneşin doğuş batış yönlerini dikkate alın. Sabah güneşi sırasında gölgede kalmak, sabah uykunuzu uzun almanızı sağlar ve öğlen güneşinde gölgede kalmak ise öğle saatlerinde çadırı kullanabilmenize yardımcı olur. Kuzey ve Batı yönünden gelen serin rüzgarlara açık bölgeler güneşin bunaltıcı etkisini azaltır. Ağaç gölgeleri ve sazlıklar ise yine doğal klima etkisi gösterirler. Vadi, dere ve su boyları ne kadar serin olsalar da, aktif olan su yataklarına çadır kurulması pek önerilmez.

2. Çadırınızı sıcak saatlerde indirin

Yaz mevsimlerinde çadır kampı yapıyorsanız, güneş ışınlarının etkisiyle gün ortasında çadırda sauna etkisi oluştuğuna şahit olmuşsunuzdur. Güneş çadıra vurdukça içerisi iyice sıcaklamaya başlar ve durulmaz bir hal alır. Gün içerisinde güneşin yüksekte olduğu saatlerde çadırınızı kapatın veya yere indirin. Böylece hem içi gün boyu ısınmaz hem de çadır malzemesinin ömrünü uzatmış olursunuz.

3. Çadır üzerinde gölgelik tente kullanın

Kamp alanınızda hiç gölge yoksa, çadır üzerine ve kendi oturma alanınızda gölgelik tente kullanabilirsiniz. Bu tentelerin dört bir yanı kapananlar veya üzerinde cibinlik olanlar akşamları sivrisineğe karşı da iyi bir önlem olabilir. Çadır üzerinde kurduğunuz tente veya gölgelik ise çadır ile arasındaki boşluk sayesinde iyi bir ısı izolasyonu sağlar.

4. Rüzgara karşı konuşlanın ve çadırınızı havalandırın

Çadırınızı gün içerisinde komple indiremiyorsanız dahi üzerindeki kısmı kaldırıp, sineklikleri açarak karşılıklı havalanmasını sağlayabilirsiniz. Serin bir çadır için çadırınızın kapısını rüzgar yönüne doğru kurun. Tüm pencereleri ve kapıyı açmanız şart değil, kapı kısmında alt tarafı ve karşısında pencerelerin üst kısmını açarsanız sıcak hava alttan üste doğru tahliye olacaktır.

5. Taşınabilir fanlardan edinin

Az elektrikle çalışan, taşınabilir şarj ünitesi ile çalıştırabileceğiniz taşınabilir vantilatör edinin. Böylece kamp ortamında sıcakta bir nebze serinlemekle kalmaz, sivrisineklere karşı da kovucu bir önlem almış olursunuz.

6. Yanınıza hamak alın

Yazın sıcak gecelerinde yıldızların altında uyumanın keyfi başka hiç bir şeyle çıkamaz. Kendinden tamamen üstü kapanabilen, esnek kumaşlı kamp hamakları olduğu gibi daha doğal kumaştan esnek hamak modellerini tercih edebilirsiniz. Hamağınız açıksa, tepenizdeki ağaca asacağınız bir cibinlik de sizi daha iyi koruyacaktır. Hamak ile kampa gidiyorsanız, gideceğiniz yerde hamağı kurabileceğiniz iki ağaç olmasına dikkat edin.

7. Yiyecek ve içeceklerinizi serin tutun

Vakumlu kapağı olan termal soğutucu ve buzluklar bu konuda en iyi tercihtir. Biraz yer kaplarlar ancak yiyecek ve içeceğinizi oldukça serin tutarlar. Daha hafif ve katlanabilir bir tercih olarak termal özellikli çantalar kullanılabilir. Bunların soğuk tutma süresi biraz daha azdır. Dolaplar da çantalar da önceden dondurulmuş buz kaplarıyla desteklendiğinde çok daha verimli kullanılabilirler. Baktınız yanınızda hiç bir destek yok, o zaman atalarımızın yollarına devam. Karpuzlar, şişeler dere veya deniz içerisinde taşlarla sabitlenir, bekledikçe serinler veya ısınması önlenir. Çukur kazılarak, kuma veya toprağa gömülerek serinlik uzatılabilir. Suyunuzu ise uzun süre soğuk tutmak için vakumlu matara kullanabilirsiniz.

8. Açık renkli uzun ve geniş kıyafetler tercih edin

Yazın sıcağında mümkün oldukça açık giyinmek eğilimimiz olduğu gerçeğine karşın, ince, hafif, açık renkli, uzun kollu ve bacaklı, bol kıyafetlerin sıcağın ve güneşin yakıcı etkilerinden çok daha iyi koruduğu ise aşikar. O yüzden kıyafetlerini açık renkli seçin; terletmeyen, nem tutmayan outdoor malzemeleri tercih edin ve uzun, ince kumaştan pareo ve şal ile şapkalarınızı kamptan eksik etmeyin deriz.

9. Uyumadan önce duş alarak serinleyin

Vücut ısınızın yatmadan önce düşmesini sağlayacaktır. Denize giriyorsanız da tuzunuzu atarsınız.

10. İnce çarşaf İle örtünün

Kampa mat ve uyku tulumu ile gelseniz dahi üzerinizi örtünürken uyku tulumunu kullanmayın. Uyku tulumları genelde naylon tarzı kumaşlardan yapılmadır ve sizi daha da sıcak tutabilir. O yüzden uyku tulumunu yatak gibi kullanın, gece yatarken varsa üzerine ve kendi üzerinize de ince çarşaf, kumaş veya pike örtün.

11. Beslenmenize dikkat edin

Sıcak havalarda vücudunuzu ısıtacak, enerjinizi sindirime harcayacak ağır ve keskin yiyecekler ile beslenmeyin. Gereğinden fazla alkol, baharatlı yiyecekler, ağır et ürünleri, çok yağlı ürünler yerine daha çok meyve, çorba, soğuk yiyecek ve yemişleri tercih edin ve bol bol su için.

İyi kamplar dileriz!