Yağmurlu Havalarda Kamp Yapacaklara 10 Tavsiye

Yağmurlu Havalarda Kamp Yapacaklara 10 Tavsiye

1617
main

Doğru önlemler ve iyi bir liste ile yağmurlu havalarda kamp yapmanın keyfine varın!

Yaz mevsimini geride bırakırken açık havada yapılan pek çok etkinliği de geride bıraktığınızı düşünmeniz gayet normal. Ancak doğru bir alışveriş listesi ile kilit noktadaki birkaç önlemi sağlarsanız pek çok güzel etkinliğe sonbaharda, hatta yağmurlu havalarda dahi devam edebilirsiniz. Bu etkinliklerin en başında ise kampçılık geliyor. Yağmurlu havalarda kamp yapmak için ihtiyacınız olan tavsiyeler için doğru yerdesiniz!

1. Yer seçiminize dikkat edin

Yağmurlu olmayan bir yer tercih edin. Tabii ki şaka yapıyoruz. Yağmur yağsa dahi keyif alacağınız yerleri tercih edin. Sonbaharda nerelerde kamp keyfi yaşayabileceğinizi bilmek isterseniz bu yazımıza bu göz gezdirebilirsiniz. Yer seçimine dikkat ederken öncelikle ulaşım aracınızı ve yolun durumunu göz önünde bulundurun. Yağmurda çadır içerisinde yaşamınıza devam edebilirsiniz ancak çamurlu bir yolda şehirde kullandığınız aracınızla sıkıntı yaşamanız olası. Her ihtimali düşünerek yanınızda araç yardım kiti bulundurabilirsiniz. O yüzden gideceğiniz rotadaki araç ulaşım ve yol durumlarını, hangi araçların oraya ulaşabildiğini, yol yardım olasılıklarını bir araştırın.

2. Konaklama alanlarınızı su geçirmez tercih edin

Kamping alanında konaklıyorsanız, kamp işletmecisinden konaklama alanlarının yağmurla ilgili durumunu öğrenebilirsiniz. Kamp deyince çadır söz konusu olduğunda su geçirmeyen çadır edinmeniz tavsiyesini bekleyebilirsiniz, su geçirmeyen derken gerçek anlamda su geçirmeyen çadır modellerinden bahsediyoruz. Yani çadır, sadece su geçirmez kumaştan değil su geçirmezlik değeri yüksek olan kumaştan olmalıdır. 5000 mm su geçirmezlik değeri olan bir çadır 2000 mm su geçirmezlik değeri olan bir çadırdan daha uzun süre içine su almazken, 2000 mm su geçirmezlik değeri olan bir kumaş yaklaşık 1 saat boyunca yağan yağmura karşı dayanıklılık sağlar. Su geçirme değerini ifade eden mm ne kadar fazlaysa yağmurdan korunaklı olma süresi de o oranda artacaktır. Sık kamp yapıyorsanız pahalı da olsa dört mevsim çadır edinmenizi tavsiye ederiz.

3. Muşamba bulundurun

Yapı ve inşaat alanında yalıtım malzemesi olarak kullanılan muşambaların farklı çeşitlerini bulabilirsiniz. Kampınızda yanınızda taşımanın çok sorun olmayacağı, ağır olmayan muşamba malzemesinden bulundurun. Bu malzeme çadır alanınızın en az 1,5 katı büyüklüğünde olsun. Yanında ip de bulundurabilirseniz, olası sağanak yağmurlarda çadırın üzerinde ikinci bir korumalık sağlayabileceğiniz gibi bir diğer muşamba çadır altına gererek topraktan taşacak suya karşı koruma sağlarsınız. Çadır üzerinde de altında da kullansanız, muşambayı mutlaka sabitleyin.

4. Sırt çantanızın içerisine plastik poşet geçirin

Eğer kamp yerinize yürüyerek ulaşıyor veya yürüyüşlere çıkıyorsanız ve sahip olduğunuz sırt çantası yeterince su geçirmez değilse, sırt çantanızın içerisine eşyaları koymadan önce büyük bir çöp poşeti giydirin. İçlik olarak kullandığınız poşeti, eşyaları doldurduktan sonra güzelce kapayın.

5. Yanınızda fazladan kuru içlik alın

Su geçirmez çantada veya poşet içerisinde saklayacağınız mutlaka kuru kalacak içlik ve yedek kıyafetleriniz olsun. Böylece ıslanmalara karşı daha hazırlıklı olursunuz.

Bunu da okuyun: Sonbaharda Çadır Atabileceğiniz En İyi 8 Kamp Yeri
Doğa sonbaharda bir başka güzel. Tadını çıkarmanın en iyi yolu ise Türkiye’nin bu tablo tadında mevsime en çok yakışan yerlerinde çadır atmak! İşte sizin için seçtiğimiz 8 tanesi…

6. Strafor köpük bulundurun

İnce strafor köpüğe bağlayacağınız bir lastikle belinize geçecek taşınabilir bir platform yapabilirsiniz. O kadar teknolojiye girmem diyorsanız dahi, köpük veya benzer bir malzeme sizi her yere oturabilen bir her koşula hazır kampçı haline getirebilir.

7. Çadırınızın yanına su oluğu kazın

Eğimli bir alanda veya suyun birikebileceği bir yerde çadır kuruyorsanız, yağmur esnasında suyun gelişini hesap ederek kazacağınız su oluklarıyla gelen suyun çadırın etrafından akmasını sağlayabilirsiniz. Tek ihtiyacınız minik bir kürek olacaktır.

8. Çadırınızın dış kumaşının yalıtımını yaptığınızdan emin olun

Çadırınız su geçirmez olsa dahi yalıtım spreyi kullanarak belli bir sürede bir yalıtımı yenilemeye çalışın. Bu işlem için tavsiye edilen ortalama süre 5-6 ayda birdir.

9. Yağmur durduğu zamanlarda çadırınızın içini ve kıyafetleri havalandırın

Yağmur sağanak olarak yağsa dahi, arada bir durup güneş açabilir. Çadırınıza su girmese dahi güneş açınca çadırınızı açıp havalandırın, çadırdaki fazla nemi biraz olsa dahi kurutmanıza yardımcı olur. Aynı şey kıyafetleriniz için de geçerlidir.

10. En önemli tavsiyemiz

Bir kampçı olarak doğadan ve doğanın herhangi bir havasından korkmayın. Yağmur ıslatabilir, rüzgar üşütebilir ancak doğayla ilişki kurulabilmenin değeri paha biçilemez… İyi kamplar!