Yağmurlu Havalarda Bisiklete Binmenin İncelikleri

Yağmurlu Havalarda Bisiklete Binmenin İncelikleri

508

Yağışların başlaması bisiklet tutkunuza mola vereceğiniz anlamına gelmez. Bu tüyoları okuyun ve yağmurlu havada sürüşün tadını çıkarın!

Bisiklet yalnızca güzel havaların değil, zorlu hava koşullarının da bir numaralı taşıma aracı veya hafta sonu etkinliği olabilir. Siz de bisiklet tutkunuysanız havalar bozuldu, yağmurlar başladı diyerek bisikletinizden vazgeçmeyin. Yağmurlu havalarda bisiklete binmenin yollarını bu yazımızda sizler için masaya yatırdık.

Bisiklet yağmura nasıl hazırlanmalı?

Bisikletinizi yağmurlu havaların olumsuz etkilerinden korumak üzere önceden yapılacak bazı teknik hazırlıklar vardır. Bisikletinizin kadrosunu önce güzelce tozdan ve kirden temizleyip sonrasında silikon bazlı, suya dayanıklı koruma spreyi ile kaplayın. Ayrıca frenler, vitesler bakıma alınmalı, bisikletinizin kış öncesi genel bakımı tamamlanmalıdır.

Bisiklet aksesuarları tekrar gözden geçirilmelidir. Nemli bahar aylarında ve kış günlerinde bisikletiniz, mümkünse nemsiz iç mekanda, mümkün değilse nefes alabilir ve su geçirmez bir yapı malzemesi altında beklemelidir. Bisikletin direksiyonunun tutacak yerleri, erime durumuna karşın su geçirmez bir malzeme ile kaplanabilir.

Sık ve derinliği az dişli lastikler de yağmur için idealdir. Yağmurlu kullanım için bisikletinize eğer yoksa çamurluk ekleyebilirsiniz. Bu sayede lastiklerden üzerinize gelecek su ve çamurdan büyük ölçüde kurtulabileceksiniz.

Yağmurlu havada bisiklete binerken dikkat edilmesi gereke giyim ipuçları

– Kat kat giyinmek en iyisidir, böylece yağmur durunca veya hava ısındıkça soyunup yola devam edebilirsiniz.

– Üzerinize yağmurluk almanız sizi hem yağmur hem de rüzgardan koruyacaktır. Su geçirmez ve nefes alabilir kumaştan yapılan outdoor montlar bu iş için idealdir. Öbür türlü kendi terinizden ıslanabilirsiniz.

– Soğuk havalarda termal içlikler oldukça işe yarayacaktır.

Bisiklet tayları üzerine outdoor su geçirmez şortlar, şortlu pantolonlar sudan yana etki sağlar.

– Yanınıza alacağınız naylon galoşlar, ayaklarınızı ve kafanızı ıslanmaya karşı koruyabilir.

– Delikleri kapanabilir kaskınız yoksa bisiklet kaskının üzerine veya içine bir koruma önlemi almanız gerekebilir.

Bisiklet gözlüğü kullanıyorsanız su ve buhara karşı önlem almaya çalışın. Ön cama yağ sürmek, iç camı macun veya patates ile silmek gibi eski yöntemleri kullanabilirsiniz.

Bunu da okuyun: Alışveriş Rehberi: Bisiklet Kaskları

Bisiklet tutkunuzu doğru kask ile taçlandırarak keyifli ve konforlu sürüşlere doyamayacaksınız!

Yağmurlu havada bisiklete binerken dikkat edilmesi gereken teknik detaylar

Lastiğinizin havasını %10-20 oranında indirin.

– Yağmur ilk başladığında yerler çok kaygandır, biraz mola verip bekleyin.

– Frenlerin ikisini birden kullanıyorsanız, ön frenden biraz önce arka frene hafif basarak, ancak her iki frene çok yüklenmeden basmayı deneyin. Virajlarda ise ön freni mümkün oldukça az kullanın.

– Mümkün oldukça yavaş gitmek, örneğin yokuş aşağı inişlerde normal hızınızın yarısı ile ilerlemek, mümkün oldukça da az frene basmak olası kazaların önüne geçecektir.

Bu bahsettiklerimizin ne kadarını yerine getirebiliyorsanız yağmurlu havalarda sürüşe o kadar hazırsınız demektir. Yollarınızın açık olması dileklerimizle…