Yağmurda Kamp Yaparken Bilmeniz Gereken 5 Şey

Yağmurda Kamp Yaparken Bilmeniz Gereken 5 Şey

4227

Doğru donelerle yağmurda bile keyifli bir kamp tatili gerçekleştirin.

Kampı çok sevenlerden ve mümkün olan zaman aralığında kamp yapmaya koşanlardansanız bu yazımız size göre. Kamp tatillerini yağmur çamur demeden gerçekleştirmek isteyenler ve ıslak havalarda hafta sonu tatillerini doğada geçirmeyi arzu edenler için, yağmurlu havalarda kamp yapmanın inceliklerini masaya yatırdık.

1. Kötü hava yoktur, iyi ekipman vardır

Zorlu hava koşullarında outdoor etkinlik denilince akla ilk gelmesi gereken şey ekipmanlarınız olmalıdır.

Çadır: İlk düşünülmesi gereken ekipman ise çadırdır. Çadırların su geçirmezlik değeri mm bazında geçer. 2000 mm su geçirmezlik değeri çadırın malzemesinin yaklaşık ortalama 1 saat boyunca su almayacağını ortaya koyarken, bu değer ne kadar yüksekse çadır o kadar suya dayanıklıdır. Zorlu hava şartlarında sürekli kamp yapanlardansanız dört mevsim çadır edinmeniz işinizi kolaylaştırabilir.

Giyim: Outdoor kıyafetlerinizin membran özellikleri olmasına dikkat! Goretech ve eVent membranları, nefes alabilir ancak su geçirmez kumaşlar önceliklidir. Ancak çok kullanımlık naylon malzemeler, uzun ve geniş işçi tip yağmurluklar, hatta büyük ve kalın çöp poşetleri her zaman yardım edecektir.

Ayakkabı: Outdoor botlarınızın boğazlı ve bağcık araları dar olanları makbuldür. Yağmurda ayakkabılar için yalnızca su geçirmezlik değil çamur performansı da önemlidir. Uzun lastik çizmeler de yağmurda hayat kurtarıcı olacaktır.

2. Su akar yolunu bulur, siz o yolda olmayın

Kamp yapacağınız yeri seçerken su yollarına dikkat edin. Öncelikle kamp araziniz eğimli mi? Düzlük bölgelerinin üzerinde su taşma tehlikesi olan yerler var mı? Dere yatağına yakın mısınız? Bunlara dikkat edin. Su, eğimli arazide genelde en dik ve kısa yerden, oluklardan hareket eder. Konaklama ve kullanım alanlarınızı ona göre oluşturun.

Önlem olarak çadır alanınızın çevresine su yolları açmak, kullandığınız arazinin üst kısımlarına setler oluşturmak, yağmur başladığında su yollarının yön almasını sağlayacaktır.

3. Ortak kullanım ve ateş alanınızı üstü kapalı hale getirin

Bazı kampçılar yanlarında kuruluma hazır çardaklarla gezerken, bazıları örtü ve muşambalar ile kendi tentelerini oldukları yerin koşullarına göre düzenlerler. Ancak sonuçta dışarıda rahatça ıslanmadan oturabileceğiniz bir alanınız olması gerekmektedir. Bunun için de genişçe bir alana ocağınızın ve yemeğinizin durduğu yeri de içine alacak şekilde bir tente çatı kurabilirsiniz. Ağaçları, yüksek kayaları, kamışları ve diğer doğal malzemeleri yanınızda getirdiğiniz ekipmana ekleyerek kullanışlı bir kuru alan yaratabilirsiniz. Kamp ocağı veya yakacak odununuz varsa onların da tente altında durduğundan emin olun.

Bunu da okuyun: Sonbaharda Çadır Atabileceğiniz En İyi 8 Kamp Yeri

Doğa sonbaharda bir başka güzel. Tadını çıkarmanın en iyi yolu ise Türkiye’nin bu tablo tadında mevsime en çok yakışan yerlerinde çadır atmak! İşte sizin için seçtiğimiz 8 tanesi…

4. İlk yardım ve kurtarma ekipmanları bulundurun

Oldu da kötü ve beklenmeyen bir durumda kaldınız. Yanınızda mutlaka ilk yardım için gereken ekipmanlar bulunsun. İlk yardım kutusu bunun ilk örneğidir. Bazı önemli ilaçları yanınıza alın. Islanıp üşütmeye karşı ateş düşürücüler, kesik ve yanıklar için merhem ve bantlar başlıca gelenlerdir. Olası sel durumları için işaretli ışıldaklar, düdük, halat da oldukça hayat kurtarıcı olabilir.

5. Bitki örtüsü bol doğal alanlar suyu daha çok tutar

Kireçli, killi açık alanlara göre toprak örtüsü kapalı, zengin, bitkisi ve ağacı bol ormanlık alanlar suyu çok daha fazla emer ve haznesinde tutar. Böylece yüzey suyu azalır. Bu da çadırın ve sizin ıslanma ihtimalinizi azaltır. Büyük ağaçların gölgeleri de yağmur suyu şiddetini neredeyse %90’a kadar azaltabilir. Bu sayede kontrolsüz yağmur suyundan korunursunuz.