Uzakdoğu Sporları: Hangisi Nelere Yarar?

Uzakdoğu Sporları: Hangisi Nelere Yarar?

2287

Uzakdoğu sporları ile bedeninizi güçlendirirken, ruh ve zihin dengenizi sağlayın!

Savunma veya dövüş sanatları olarak da geçen, Uzakdoğu sporlarının büyük bir çoğunluğu binlerce yıl öncesinde manastır tipi öğreti yerlerinde öğrencilerle buluşurken, bu sporların bir kısmı olimpik sporu olarak günümüze kadar gelmiştir. Uzakdoğu sporları deyince aklınıza hemen kavga dövüş gelmesin. Bu sporlar, ruh, zihin ve beden bütünlüğü üzerine kurulu; ibadet unsurları taşıyan, güçlü ve kalıcı refleksler geliştirme, iyi ve erdemli yaşama üzerine kurulu bilgelik öğretileridir. Bugün bazı meditasyon tekniklerinden zihin egzersizlerine, masaj yöntemlerinden şifacılık tekniklerine kadar pek çok farklı dala katkıları olmuştur. Bakalım şimdi o Uzakdoğu sporları nelermiş ve neye yararlarmış?

Adithada

Binlerce yıl öncesinde bilinen en eski dövüş sanatı antik Veda yazıtlarında da geçen Ayurveda’nın ana yurdu Kerala bölgesinde ve Güney Hindistan’da ortaya çıkmıştır. Kötüye kullanılabileceği için her isteyenin katılamayacağı ezoterik bir öğreti olarak adithada’nın öğretmenleri öğrencilerini öncelikle sınava tabi tutar ve sonra onları seçerek okula kabul ederlerdi. Öğrencilerin çoğu eğitimi sonuna kadar tamamlayamazdı. Adithada, marma noktaları denilen vücudun sinir merkezlerinin bulunduğu özel noktaları çok iyi bilen ve bu noktalara çeşitli vuruşlar yaparak farklı sonuçlar alan bir dövüş sanatıdır. Örneğin iyi bir adithada ustası akciğer üzerinde bir noktaya vurarak, hedefi hemen öldürmeden, iç kanama ile üç gün içerisinde ölmesini sağlayabilir, vücudun bir kısmını felç veya sakat bırakabilirdi.

Karate-do

Japonya’da ortaya çıkan eski bir dövüş sanatıdır. “Çıplak el dövüşü” anlamına gelen karate-do, karate olarak da bilinir ve zamanında silahlı askerlere karşı kendini korumaya yarayan bir dövüş olarak ortaya çıkmıştır. Hızlı kol hareketleri ve reflektif vücut hareketleri öğretilir. Karate ile çıplak elle kırılması mümkün olmayan sert malzemeleri dahi kırabilmek mümkündür. Karate kıyafeti genelde beyaz bornoz ve ona kemer olarak dolanan kuşaktan oluşurken, kuşağın rengi ustalık seviyesine göre değişiyor.

Jiu-Jitsu

Çok eski döneme dayanan bir Japon dövüş sporudur. Silahsız kalan savaşçıların ve askerlerin imparatorluk döneminde kullandığı taktiksel dövüştür. Rakibin boynu, eklem yerleri gibi zayıf noktalarını tespit edip, oralara doğru saldırıyla sonuca gitmek, az enerji ve güç kullanarak çok rakip devirmek için tasarlanmıştır. Jiu-jitsu sporu boğma, bükme, vurma gibi vuruş teknikleri kazandırır ve belirli sınırları yoktur.

Judo

Japonya’da ortaya çıkmış bir dövüş sporudur. Hız ve çeviklik kazandırmak üzerine kurulu bir spordur. Jiu-jitsu’dan türemiştir. Judo ustası kendi bedeninin dengesine oldukça hakimken, çok hızlı hareket edebilir. Rakipten gelen darbeleri kendi beden akışıyla karşılayarak, onun gücünü kendisine yöneltecek şekilde kullanabilir. Böylece karşısındaki ne kadar güç kullanırsa o kadar karşı güçle karşılaşacaktır.

Kung-fu

Çin asıllı antik yaşam şekli ve dövüş sporudur. Spiritüel pratikler ile savunma asıllı hareketlerin, sıçrama, havada hareket etme, yüksek bacak hareketleri gibi atletik vuruşların bir araya gelmesinden oluşur. Kung-fu ustaları keşişler gibi yaşarlar, yalnızca dövüş düzeni değil, beslenme, çalışma düzenine de sahiptirler. Bilgelik içeren bir disiplindir. Kung-fu vücudun kendi akışıyla dövüş ve savunma yapmak ve zihinden çok ruh ve beden ile çalışmak üzere tasarlanmıştır.

Wushu

Dövüş sporlarının tamamına verilen genel isimdir. Çin menşeli dövüş sporlarının tümünden yararlanır. Meditatif temellere ve akışa dayandığı kadar yüksek sıçrama, akrobasi, tırmanma, uçan tekmeler gibi farklı tekniklerden yararlanır. Refleksleri ve zamanlamayı, hızı geliştirir.

Kick-Boks

Tekme ve yumruk kelimelerinin bir araya gelmesiyle kelime anlamı oluşan bu spor, Japon bir ustanın Muay Thai ve Karate’yi birleştirmesi ile oluşmuştur. Daha çok son dönemde ünlenen, birleşim bir disiplindir. Sıkı antrenmanları maça çıkmak istemeyen ancak bedenini geliştirmek isteyenler için oldukça verimlidir. Yumruk, tekme, diz ve klinç’in belli tekniklerini kullanır. Hareket kabiliyetini geliştirir.

Taekwando

Kore kökenli dövüş sporudur. El ve ayaklar, yüksek, alçak, kısa vuruşlar kullanır. Ustalık derecesine göre altı kuşak bulunan bu olimpik spor zihin-el-ayak koordinasyonunu, güç ve çevikliği birleştirir. Esneklik ve çeviklik kazandırır.

Aikido

Modern ancak bilge bir yaşam tarzı olan Aikido bulunalı henüz yüz yıl bile geçmedi. Bu yeni savunma sanatı karşılaşması yapılmayan bir spor. Bunun nedeni de aikiodonun asla saldırganlık içermemesi. Saldırganlık ve agresifliği sona erdirmek, olası bir karşı saldırıyı yumuşak bir şekilde bertaraf edip, olası saldırganı en hafif bir şekilde etkisiz hale getirmeyi hedefliyor. Aikidonun sabit hareketleri az, ters eklem hareketleri önemliyken, yaptıkları spora her aikidocunun kendi tarzını katması bekleniyor. En az dövüş öğrettiği kadar saygı ve insanlığa doğru bir bakış açısı öğreten bu savunma sanatı ruh, beden, zihin tümsel bir gelişim sağlıyor.

Jeet Kone Do

Efsanevi Bruce Lee tarafından geliştirilen dövüş sanatıdır. Basit hareketlerin, sadeliğin ön planda olduğu, vücut akışının kullanıldığı bir spordur. Bruce Lee incelediği farklı dövüş sanatlarından teknikler almış, ancak mantalite ve kullanış açısından yeni bir dal yaratmıştır. Vücut enerjisini en optimize şekilde nasıl kullanılacağı ve vücut akışının dövüşe nasıl adapte edeceğini öğretir. Farklı Jeet Kone Do ustaları kendilerine göre teknikler geliştirerek sporlarına kendilerini katarlar.

Uzak doğu sporlarına başlayacaklar için neler gerekebilir?

Öncelikle uzun dönemli; sabır, azim, dayanıklılık isteyen antrenmanlara kendinizi hazırlayın. Devamlılık esastır. Bu sporları asla dövüşmek veya sadece beden geliştirmek için yapılan sporlar olarak düşünmeyin. Hayatınızı tamamıyla etkileyecek sporlar hatta yaşam tarzınız olacaktır. Profesyonel bir hoca ile çalışmanız her zaman tavsiye olunur. Evde kendi çalışmalarınız için gerekebilecek dövüş malzemeleri:

-Havlu ve bornoz takımı

-Dövüş kemeri

-Mat

-Kum Torbası

-Dövüş eldivenleri

-Dövüş el bandajı

-Dövüş Standı

-Darbe Yastığı

-Tekmelik, yüz koruyucu, dirseklik, dizlik

-Dişlik

-Kickboks ayak koruyucu

Ağırlık, kondisyon, fitness aletleri

Bu yazımızı, Bruce Lee’nin, yukarıda okuduğuz Uzakdoğu sporlarının hepsini en kısa şekilde birleştiren ifadesiyle bitiriyoruz: “Su gibi ol, arkadaşım!”