Uyuyarak Forma Girmeye Ne Dersiniz?

Uyuyarak Forma Girmeye Ne Dersiniz?

22503
main

tugrul
Beslenmenin temel doğrularını yerine getiriyor, antrenmanınızı kesinlikle aksatmıyor ama yine de istediğiniz formu yakalayamıyor musunuz? Belki de eksiklik, bütün bu ekstra emek ve zaman vererek yaptığınız kısımda olmayabilir.

Belki de uygulaması en kolay ve rahat olanı yapmakta zorlanıyor ya da pas geçiyorsunuzdur: Yastık, yorgan, döşek… Kaliteli bir uyku diğerlerinden çok farklı. Üstelik size forma sokmaya da hazır! Kimi zaman ders çalışmak, kimi zaman raporu bitirmek, kimi zaman da sevdiğiniz bir filmin sonunu görmek için feragat ettiğiniz uykunuzdan dolayı başınıza gelebilecekleri biliyor muydunuz?

Kanda kortizol seviyeniz yükselir

shutterstock_342423584

Stres durumlarında salgısı artan bu hormon, metabolizmanız üzerinde durgunluğa yol açar. Sistemin yavaşlaması forma girmenizi geciktireceği gibi uzun vadede bağışıklığınız üzerinde de kalıcı hasarlar oluşmasına zemin hazırlayabilir.

İnsülin ve şeker hassasiyetiniz artar

Vücudunuz uykusuzluğun neden olduğu enerji seviyesindeki düşüşü, karbonhidrat kaynaklarıyla ikame etme yoluna gider ve sizi yüksek miktarda şeker içeren ürün tüketimine yönlendirir.

uyku

Tedavi işlemleri yerine getirilemez

Kas kazanımı antrenman esnasında değil, sonrasında sağlanır. Antrenmanla kas yüzeyinde mikro seviyede tahribatlar oluşturursunuz. Uykudayken kas yüzeyinde oluşturmuş olduğunuz bu tahribat tamir edilir. Böylece hem kas kazanmış hem de bir sonraki antrenman için yeterli enerjiyi geri almış olursunuz.

Kilo verme durur

shutterstock_149728097

Kış uykusuna 2636272 cm bel çevresiyle yatıp, fit uyanan kutup ayıları üzerinden yapılan akademik çalışmalardan sonra anlaşıldı ki; glukagon gibi yağ yakımı üzerinde güçlü etkisi olan büyüme hormonları salınımı, uyku esnasında zirve yapıyor!

Bütün bu olumsuzlukları bertaraf etmeniz için uykunuzu almanız şart. Yapılan çalışmaları tek bir çatı altında değerlendirecek olursak; kişiden kişiye bir miktar değişmekle birlikte, günde ortalama minimum 8 saat uyumanız gerekiyor. Eğer uykunuzu daha kaliteli hale getirmek istiyorsanız; uyuduğunuz ortamın zifiri karanlık ve sessiz olmasına dikkat edin. Özellikle gece 01:00-04:00 saatleri arasında derin uykuda olmaya gayret edin. Mümkünse öğlenleri şekerlemeler yapmaya çalışın. Formda kalın!