Uygun Fiyatlara Kaliteli Yol Bisikletleri

Uygun Fiyatlara Kaliteli Yol Bisikletleri

Hem uygun fiyatları hem de son derece kaliteli tasarımlarıyla öne çıkan yol bisikletlerini GittiGidiyor’da keşfedin.

Uzun yol almaya uygun tasarlanmış, olabildiğince hafif, ince tekerlekli, olabildiğince süratli giden bisiklet türüne yol bisikleti adı verilir. Bu tür bisikletlerde amortisör yoktur, onun yerine karbon maşa sistemi yaygındır. Bu tür bisiklet kullananlar, uzun yolculuklar dışında yarış bisikleti olarak veya bir ihtimal şehir içinde ulaşım aracı olarak da bisiklet kullanıyor olabilirler.

Yol bisikletinin özellikleri nelerdir?

Kadro Malzemesi Özellikleri: Alüminyum ve karbon materyalden yapılmaktadır. Kadrosu alüminyum, maşası karbon olan yol bisikletleri daha popülerdir. Özellikle başlangıç seviyesinde alüminyum kadrolu, sonrasında karbon alüminyum karışımı kadrolu yol bisikletleri tercih edilir.

Kadro Boyu: Kadro boyu ölçüsü farklı denklemler ile hesaplanırken, genelde bacak boyu veya boy ölçüsü ile hesaplanır. 155 cm boyu olan birinin kadro boyu kendi boyundan yaklaşık 104-105 cm kısayken, boy uzadıkça boy ile doğru orantılı olarak, aradaki mesafe 107, 110, 117 cm şeklinde uzuyor. Ancak bacak boyu da oldukça önem taşıyor.

Kadro grubu bisiklette oldukça önemli bir konu ve yol bisikletini kadro boyuna uygun şekilde edinmezseniz, ileride işler oldukça zorlaşabilir.

Yol Bisikleti Teknik Ekipmanları: Bisiklet ekipmanları olarak vites ve fren önceliklidir ve Türkiye de en sık bulunan Shimano ile birlikte Campagnolo ve Sram sayılabilir. Bütçeye göre kalite de artış gösterir.

Yol Bisikletinde Jant ve Tekerlek: Yol bisikletleri jantları genelde değiştirilerek kullanılır. Bisiklet üreticilerinin, özellikle de düşük rakamlarda bisikletler için, en çok tasarrufa yöneldiği alanlardan bir tanesidir. Bu bakımdan profesyonel bisikletçiler genelde aldıkları bisikleti, fabrika çıkışı jantlarını değiştirerek kullanırlar. Lastikler ise başlangıç seviyesinde kalın tercih edilirken, gelişmiş seviyelerde yaklaşık 23 mm olacaktır.

Yol bisikleti alırken bütçe nasıl ayarlanır?

Az çok bir maksimum rakam belirleyin ve bisiklet için ayırdığın rakamın en az %10 unu aksesuarlarınız için ayırın. Bisiklet almak yalnızca bisikleti almakla bitmiyor. Fiyat – kalite dengesinde, özellikle çok bilinen markalar yerine yeni yükselişe geçen markaların üst modellerini tercih ederek, daha kaliteli olan bisikleti biraz daha ucuza alabilirsiniz. Bu bakımdan tercihinizi markadan ziyade malzeme kalitesinden yana yapın. Bütçenizi ayarlarken yol bisikletlerinin fiyat segmentinden yararlanabilirsiniz.

Yol bisikleti bütçelerini hazırlarken sınıflandırma yaparak daha rahat edebilirsiniz. Genel bir bakışla 2000 tl altı, 2000 tl – 5000 tl altı ve 5000 tl üstü şeklinde bir ayrım yaparsak, 2000 tl altı başlangıç seviyesinde, 2000-4000 tl arası orta seviyede, 5000 tl üstü ise profesyonel kullanıcılar için ortalama bir segmentlendirme olacaktır.

2.000 TL Altı Yol Bisikleti Markaları


Uygun bütçeli yol bisikletlerine bir göz atarsanız, çok ucuz diyebileceğimiz markalar arasında CANELLO ve FALCON geliyor. Ancak biraz daha uzun süreçte, yol bisikleti diyerek binebileceğimiz markalar, SALCANO, CARRARO arasında SALCANO XRS serisi öne çıkıyor.

2.000 TL – 5.000 TL Arası Öne Çıkan Yol Bisikleti Markaları


Bu segmentte başrol oyuncular artıyor. SALCANO dışında, CORELLI, ARGON, CANNADOLE ve MOSSO sahaya geliyor. CORELLI’nin Sprint serisi, MOSSO’nun Cavalier serisi, KRON’un RC serisi yine bu segment markaların öne çıkan markalarından.

Gittigidiyor size bisiklet seçiminizi yaparken filtreleme sistemleriyle fiyat paritesi ve marka açısından rahat bir alışveriş imkanı sunacaktır.

Şimdiden iyi yollar dileriz!