UEFA Nedir?

UEFA Nedir?

Avrupa Futbol Federasyonu Birliği kaç ülkeden oluşur? UEFA ne zaman kurulmuştur ve ilk başkanı kimdir gibi sorulara yanıt arıyorsanız sizin için derlediğimiz bu yazıda tüm detayları bulabilirsiniz.

Futbola çok meraklı biri değilseniz; UEFA nedir sorusunun cevabını merak ediyor olabilirsiniz. Tüm Avrupa devletlerinin futbol federasyonu olan UEFA; Rusya, Kıbrıs, Kazakistan, Azerbaycan, İsrail, Gürcistan ve Ermenistan’ı içine alan ülke federasyonlarının birleşimi ile oluşan yarı federal yapıda bir spor kurumudur. UEFA’nın resmi dili nedir, UEFA’nın görevleri ve aldığı kararlar nedir? İşte merak edilenler!

UEFA’ya Hangi Ülkeler Üyedir?

İlk UEFA başkanı, Danimarkalı bir futbol adamı olan Ebbe Schwartz’dır. İtalya, Fransa, Belçika arasında yapılan görüşmeler sonrasında İsviçre’nin Basel şehrinde 1954 yılında kurulan birliğin idari merkezi 1959 yılında Paris’e taşınır. İsviçre’nin Nyon kenti ise 1995 yılından itibaren idari merkez olarak kabul edilir.
UEFA, Avrupa devletleri dahil dünya futbolunun yönetim organı olarak bilinen spor kurumudur. İlk başta 25 üyeden oluşan ulusal federasyon, genişleyerek üye sayısını 54’e çıkarır. FIFA’ya bağlı bir alt konfederasyonu olan UEFA, bu grubun içindeki en büyük federasyon olmayı başarır. Ekonomik yönden güçlü bir federasyon olan UEFA,  dünya futboluna damgayı vurmuş bir spor kuruludur. UEFA üyesi İspanya, İngiltere, Almanya ve Fransa ülkeleri arasından dünyanın en başarılı milli takımları çıkar. 2010 yılı FIFA Dünya Kupası’na UEFA üyesi 32 milli takım katılmıştır. Yine dünya sıralamasında ilk 20 takımın arasında 12 takım UEFA üyesidir.

UEFA’nın Görevleri Nelerdir?

Futbolun Avrupa’da yayılmasını sağlayan, daha çok izleyici ile önemini kanıtlamaya çalışan federasyon UEFA’dır. FIFA’ya bağlı konfederasyonlarla UEFA’yı en iyi şekilde temsil etmeyi hedefler. Avrupa futbolunu geliştirerek dünya futboluna yön vermeye çalışır. Ayrıca üye ülkelerin haklarının en iyi şekilde korunmasını sağlayarak federasyonlar arası çıkacak herhangi bir sorunda çözüme ulaşmalarına yardımcı olur. Uluslararası ligler ve turnuvalar düzenleyerek diğer konfederasyonlar ile işbirliği içinde hareket eder. UEFA Avrupa Ligi’nde heyecanın doruklarda yaşandığı bir futbol turnuvası düzenlenir. Futbol federasyonunun futbol ile ilgili çeşitli kurs ve seminerleri bu sporun gelişimine katkı sağlar ve futbola gönül veren herkesin takdirini kazanır.

UEFA tarihi boyunca büyük bir gelişme göstermiştir. 1955 yılında Avrupa kıtasında yer alan ulusal ligleri içeren Avrupa Şampiyonası Kulüpler Kupası kurulur. İki yıllık alt yapı çalışmaları ardından ulusların Avrupa genelinde Avrupa Milletler Kupası kurulmuştur. UEFA düzenlenen bu turnuvaları gerçekleştirmek için FIFA’nın sorumluluğunu üstlenir.

Avrupa futbolunun yöneticisi olan UEFA, kurulduğu günden beri futbol dünyasında öncü bir vizyona sahip olmayı başarmıştır. Avrupa futbolunun ana gövdesi UEFA’yı tanıtarak oyunun alt yapısını güçlendirir. Ulusal futbol dernekleri ile birlikte çalışarak hedefine yönelik hareket eden UEFA, futbolun temel taşını oturtmayı başarır. Birleşik bir Avrupa bloğu oluşturma düşüncesi ile FIFA’nın kıta futbolu federasyonu ile büyük bir adım atar. Avrupa’nın ulusal futbol birliklerini destekleyerek onları hızla birleştirir. Futbolun sürekli büyümesini denetleyen ve yönlendiren UEFA, futbol dünyasını tek merkezde yönetmeyi hedefler. Bu kurumun sembolik liderleri arasında ilk UEFA Başkanı Ebbe Schwartz ve ilk genel sekreteri Henri Delaunay yer alır.

1955 yılında Avrupa kıtasında yer alan ulusal liglerin şampiyon kulüpleri ile Avrupa Şampiyonası Kulüpler Kupası kurulur. İki yıl kadar süren altyapı çalışmaları sonucunda Avrupa genelinde yeni bir turnuva olan Avrupa Milletler Kupası başlar. Ayrıca UEFA 1956 yılında düzenlenen Uluslararası Gençlik Turnuvası’nda FIFA’nın sorumluluğunu üstlenir. 1960’lı yılların başında UEFA, Avrupa futbolunun temsilci birliği olma yolundaki ilk adımları atar. İlk karar alma otoritesi olan UEFA İcra Kurulu, sonraları ilave uzman komiteler eşliğinde görevini yürütmeye devam eder. Faaliyet yapısının genişlediği dönemlerde UEFA Başkanı Ebbe Schwartz, görevini 1962 yılında Gustav Wiederkehr’e devrederek öncülük eder.

Avrupa futbolunun temsilcisi UEFA kartlarına ya da oyunlarına GittiGidiyor üzerinden ulaşabilir, futbol aşkıyla eğlenceli saatler geçirebilirsiniz.

UEFA Oyunları Nelerdir? Nasıl Oynanır?

Farklı oyuncuların kartlarından oluşan UEFA oyunları Avrupa’nın yükselen yıldızlarını içerir. En sevdiğiniz oyuncuların kartlarını biriktirebilirsiniz. Eşsiz bir oyun deneyimini UEFA oyunları ile bir üst boyuta taşıyabilirsiniz. 7’den 70’e her yaş grubu tarafından ilgi gören, günümüzde oldukça popüler olan UEFA oyunları ile dünya futbolunun heyecanını evinizde yaşayabilirsiniz. Dünya futbolundaki en büyük liglerle ve kulüplerle ayrıntılı, gerçeklik düzeyinde oyun oynanmasını sağlar.

Güçlü grafikleri, yüksek hızı, sosyal entegrasyonu, çoklu oyuncu konsolu ile özel seçenekleri bir arada sunar. Evde arkadaşlarınızla UEFA EURO 2016 turnuvasının en gerçekçi oyunlarını oynayabilirsiniz. Müsabaka için Fransa, Almanya, İspanya, İngiltere gibi 24 ulusal takımının herhangi birini seçebilirsiniz. Bilgisayar kontrolünde kaliteli ve gelişmiş oyuncu konsolu ile futbolun keyfini çıkarmak mümkündür. FIFA 19, rakipsiz her anınızı kontrol etmenizi sağlar. UEFA Şampiyonlar Ligi oyunu turnuva sonunda büyük ödüller dağıtır.

FIFA serisi ile hayallerinizin kadrosunu kurarken en sevdiğiniz kulübü yönetme imkanına sahip olabilirsiniz. EA Sport Volta Futbolu ile sokak futbolunun tadını yaşarken arkadaşınıza meydan okuyabilirsiniz. İstediğiniz oyunu görsellerden duygulara taşıyacak yeni teknoloji ile ister arkadaşınızla ister teke tek gerçek hayattaki futbol heyecanını paylaşabilirsiniz.

Futbolseverler için en ince ayrıntısına kadar düşünülen UEFA serisi unutulmayan oyunlar arasında yer alır. UEFA oyunları oldukça başarılı çevrimiçi kodlarıyla oyuncuların dikkatini çekmeyi başarır. Bu seriler dünyanın dört bir yanına yayılarak kısa süre içinde devrim yaratan oyunlar arasında yer almayı başarmıştır. Hepsi hem görüntü hem de oyun deneyimi ile futbol tutkunlarının gözdesi haline gelmiştir. UEFA oyunlarını kazanmanın coşkusunu siz de doyasıya yaşayabilir, oyunları GittiGidiyor üzerinden inceleyerek kolayca satın alabilirsiniz.