Turbo Enerji: Sebzelerin Öz Suyunu İçmenin 5 Temel Faydası

Turbo Enerji: Sebzelerin Öz Suyunu İçmenin 5 Temel Faydası

84223

melis
Her ne kadar bazılarımız sebze yemekten hoşlanmasa da, sebzelerin vücudumuz için gerekli olan pek çok maddeyi içerdikleri ve bunlar olmadan sağlıklı şekilde yaşamanın mümkün olmadığı bir gerçek. Eğer sebze yemekten hoşlanmıyor, ancak yine de daha kolay bir şekilde denemek istiyorsanız, yapmanız gereken yegane şey fazla miktarda sebze tüketmek için kendinizi zorlamak yerine, taze şekilde sıkacağınız sebze öz sularını, yani green juice ’ları içmek.

Taze sebze suyu, dakikalar içerisinde sindirim sisteminden geçerek vücutta emilir. Lifler alınmadığı için katı sebzelere göre sindirim sistemi çok daha az çalışır. Bu sayede, bedende sindirim için fazla enerji harcanmaz ve tamamen hücresel düzeyde beslenme ve yenilenme gerçekleşir.

Sebze Suları Nasıl Sıkılmalı?

shutterstock_166203869

Sebze öz suyu, özellikle koyu yeşil sebzelerin çoğunluk oluşturduğu limon, zencefil gibi eklemelerle ve çok az meyve tatlandırması ile slow juicer adlı sıkacaklarda veya santrifüj katı meyve sebze sıkacağı ile elde edilir.

Slow Juicer aletlerin içinde bıçak bulunmaz. Patentli ultem seramik vidası sayesinde insan dişi gibi hareket eder ve muz, avokado hariç aklınıza gelen tüm meyve ve sebzelerin suyunu sıkar. Yeşil yapraklı sebzeleri sıkma konusunda da çok başarılıdır.

Santrifüj katı meyve sebze sıkacaklarında ise, yeşil yapraklı sebzeleri sıkmak istediğinizde, yaprakları elma dilimi gibi daha katı olanların arasına sıkıştırarak tost yapıp, sıkma haznesine bu şekilde birlikte göndererek sıkmanız mümkün.

Sebze Öz Suyu Karışımı Nelerden Oluşur?

– Yapraklı yeşiller (Ispanak, kara lahana, pazı, roka, maydanoz, nane ,marul ve türevleri)

– Yeşil sebzeler (Brokoli, salatalık, brüksel lahanası, semizotu gibi)

– Otlar, kök saplar ve diğerleri (Kereviz sapı, pancar sapı, limon, zencefil gibi)

– Meyveler (Yeşil elma, armut, kivi, ananas gibi az şekerliler tercih edilmeli; sadece az aroma verecek oranda kullanılmalıdır. İdeal olanı %70-80 yeşiller ve %20-30 meyve şeklindedir.)

Sebzelerin Öz Suyunu İçmek İçin 5 Muhteşem Sebep

shutterstock_174456902

– Günlük gerekli sebze meyve alımına destek olmanın en kolay yoludur.

– Taze sıkılmış sebze öz suları, içildiği an itibariyle vücudunuza fazlasıyla vitamin, mineral, enzim, antioksidanlar ve birçok bitkisel besleyen kazandırır.

– Sebze öz suları son derece alkalidir ve vücut sistemini alkalize eder. Yani asitlenmeyi önlemeye son derece yardımcıdır.

– Bedenin doğal detoks sürecine destek olur. Antiseptik, kolesterol azaltıcı, antienflamatuar (vücut iltihaplarını giderici), kan şekeri düzenleyici ve bağışıklık sistemi destekleyici etkileri çok yüksektir.

– Enerji yükseltir!

Sebze Öz Suyu Nasıl Hazırlanır?

Baz yapınız için salatalık, kereviz sapı, marul gibi su verenlerden seçin. İlaveten ıspanak, kara lahana, pazı ve koyu yapraklı yeşillerden seçin. Maydanoz ve kişniş gibi nebati bitkiler grubundan eklemeler yapın. Son olarak antienflamatuar ve enerji veren olarak zencefil, alkali arttırıcı olarak limon veya lime, tatlandırıcı olarak da yeşil elma, havuç veya ananas ilave ederek birbirinden güzel sebze suları hazırlayabilirsiniz. İşte size tam bir besin deposu!

Sebze suyunuzdan maksimum fayda sağlamak istiyorsanız, yemeklerle birlikte tüketmek yerine, tek başına tüketmenizi tavsiye ederim. Afiyetler olsun!