Tırmanışa Başlayacakların Sahip Olması Gereken 10 Temel Ürün

Tırmanışa Başlayacakların Sahip Olması Gereken 10 Temel Ürün

1309

Pusuladan batona, tırmanış ipinden perlona, kasktan emniyet kemerine, kafa lambasından krampona, tırmanış kazmasından sikkeye; en temel tırmanışçılık ihtiyaçlarını yakından tanımaya ne dersiniz?

Dünyaya yukarılardan bakmak, ıssız doğada tamamen özgür olarak maceralara göğüs germek geliyorsa içinizden, tırmanış tam size göre bir spor. Bu sayede hem spor yapacak hem de tatillerinizde kendi ilgi alanınıza yönelik bir uğraşa sahip olacaksınız. Dağcılık, kamp tırmanışları, kaya tırmanışları veya zirve tırmanışları, yapmak istediğiniz tırmanışı da esas alarak, tırmanış için hangi önemli malzemelere sahip olmanız gerekir merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Tırmanışa başlamak için edinilmesi gereken en temel 10 malzeme listesine buyrun.

Outdoor giyim malzemeleri

Giyim malzemesi tırmanış için hayati önemdedir. Hafif, taşınabilir, değiştirilebilir, kullanışlı outdoor kıyafetler ve doğru malzeme önerilir.

Üç katman giyim sistemine göre giyim, en alt içliklerden birer yedekli içlik takımı polyester malzemeden, orta katman için ince polar veya yün malzemeden, dış katman ise rüzgara ve suya karşı dayanıklı, nefes alabilir malzemeden, koruma membranlı mont şeklindedir. Ana giyim malzemeleri yanında outdoor giyim aksesuarları olan termal çoraplar, tırmanış eldivenleri, soğuk havalarda kullanılmak üzere maske, güneşli havalarda kullanılmak üzere şapka da en az ana kıyafetler kadar önem taşır. Tırmanış ve yürüyüş ayakkabıları ise olmazsa olmazlardır.

Pusula ve harita


Eğer keşif dolu uzun bir doğa macerasına çıkıyorsanız, pusula ve harita en önemli arkadaşınız haline gelebilir. Sık ormanda, veya dağ yamaçlarında yönünüzü bulmak ve rotayı takip etmek üzere dijital harita veya navigasyon cihazı da tercih edilebilir ancak en azından pusulanız manuel olmalı ki şarj sorununuz olmasın.

Fener veya kafa lambası


Gece kampları veya yürüyüşleri kadar, sabah erken saatlerde başlayan veya akşamın geçine kalan yürüyüşler, kaya tırmanışında kaya aralıkları, bazı durumlarda sinyal göndermek için de önemli bir ekipmandır. Kafa feneri normal bir el fenerine göre tırmanışlar için her zaman daha kullanışlıyken, pil ömrüne, kızıl ışık özelliğine, suya ve darbeye karşı dayanıklılığına ve ağılığına dikkat edilmelidir.

Kesici alet

Tercihen taşınabilir, kullanımına göre çok fonksiyonlu çakılar, bıçak ve makaslar gibi ekipmanlardır. Tırmanışın şekline, zorluğuna, mekanına ve sezonuna göre yanınızda taşıyacağınız kesici aletler de farklılık göstermektedir.

İp ve perlon


Her türlü zorlu tırmanış için tırmanış ipleri kullanılabilmektedir. Tırmanış ipinde kaliteli ancak pahalı malzeme kullanım ömrü açısından ucuz olanlara göre uzun süreli kullanımda daha uygun maliyetli olmaktadır. Perlonlar ise oldukça geniş kullanım alanına sahip olan ekipmanlardandır. Tırmanışlarda emniyet kemeri yapmaktan, emniyet noktalarını birleştirmeye, çadırlardan, taşımaya pek çok alanda perlondan yararlanabilirsiniz.

Düdük

Uzaktan iletişim kurmak, sinyal göndermek, yardım istemek için kullanılan en temel ekipmanlardan bir tanesidir. Umarız o şekilde ihtiyacınız olmaz ama ciddi bir durumda kurtarılmaya ve sesinizi duyurmak durumunda kaldığınza, düdük hayat kurtarıcı olabilir.

Emniyet kemer ve kolonları


Dağ ve kaya tırmanışlarında dağcıların üzerlerine giyerek, iniş, tırmanış ve kurtarma yaparken kullandıkları malzemedir. Tüm vücut, alt vücut ve üst vücut olarak ayrılan çeşitleriyle farklı kullanım alanları ve tırmanış zorluklarına göre ayrılırlar. Bu malzemeyi kullanmasını iyi öğrenmeniz gerekmektedir, kolonlar yeterince sıkı olmadığında veya fazlasıyla sıkı olduğunda tehlike yaratabilirler.

Tırmanış kazması, buz baltası, kask ve kramponlar


Dağ tırmanışları sırasında tırmanış kazması , buz ve kar tırmanışları sırasında buz baltası en önemli tırmanış ekipmanlarındandır. Hangi tarz tırmanış yapacağınız, seçeceğiniz balta ve kazmalar açısından oldukça önem taşır. Koruyucu önlem olarak kasklar, kaya tırmanışlarında ayaklarınızla kayalara tutunmanızı sağlayan kramponlar, en önemli ekstrem tırmanış ekipmanları arasında önde gelir.

Sikke


Kaya tırmanışları sırasında kaya üzerindeki çatlak ve aralıklara yerleştirilerek tırmanış için kullanılan aletlerdir. Kullanılacağı alan ve kayalıklara göre sert ve yumuşak olarak ayrılırlar. Sert sikkeler direk kayayı parçalayarak içine girerken, yumuşak sikkeler çatlaklara girip yerleştirilebilirler.

Baton


Batonlar, uzun yürüyüşler, kar tırmanışları için kullanılan yürüyüş çubuklarıdır. Bileğe takılarak vücuttan uzaklaşması önlenen batonlar, özellikle vücuda, bacaklara ve omuriliğe binen yükü oldukça azaltarak uzun mesafelerde avantaj sağlarlar.