Tenisin Sağlık İçin 7 Faydası

Tenisin Sağlık İçin 7 Faydası

2421

Kas gelişiminden kalori yakımına, beyin sağlığından kalp sağlığına, esneklikten dengeye; tenis oynamanın birbirinden güzel faydalarını okuduktan sonra bu sporu hemen hayatınıza katmak isteyeceksiniz!

Havaların ısınmaya başladığı şu günlerde açık hava aktiviteleri gibisi yok! Bu açık hava sporları arasında en keyiflilerinden biri de tenis. Sadece keyifli değil, aynı zamanda çok geliştirici bir spor da olan tenisin faydaları saymakla bitmez. Bunlardan birkaç tanesini bugünkü yazımızda bir araya getirdik. İşte karşınızda tenisin sağlık için 7 faydası!

1. Tüm vücudu çalıştırır

Diğer sporların aksine tenis oynamak vücudun tamamı için mükemmel bir egzersizdir. Koşmak, topu durdurmak, atışı yapmak, zıplamak, çömelmek; tenis oynarken bu hareketlerin tümünü yapıyorsunuz. İster tek elle ister çift elle, tenis topuna vururken omuz ve sırtınızı da sağlam bir şekilde çalıştırıyorsunuz.

2. Aerobik ve anaerobik sağlığınızı geliştirir

Tenis, oynama esnasında oksijen alımınızı ve kalp atışınızı artıırır; kanınızın tüm kaslarınıza oksijen ve besin sağlamasına yardımcı olur. Ayrıca kaslarınız içinde daha fazla kılcal damar gelişimine yardımcı olur. Böylece kaslarınız daha fazla kan temini ve akışına sahip olur. Tenis oynama aynı zamanda kasların oksijeni daha iyi kullanmasını sağlayan anaerobik sağlığın korunmasına yardımcı olur.

3. Kalori ve yağları yakar

Tenis sporu esnasında koştunuz, sallandınız, uzandınız, döndünüz, zıpladınız derken, gerçek bir antrenman yapmış olursunuz. Sürekli hareket halindesinizdir ve bu da çok daha fazla kalori yakmanız demektir. Uzmanlar tenisin saatte 400-600 kalori yakmanıza yardımcı olduğunu belirtiyor.

4. Kemik sağlığını iyileştirir

Tenis oynamak sadece kaslarınız için değil, kemikleriniz için de oldukça faydalıdır. Düzenli tenis oynayarak en yoğun kemik kütlenizi artırabilir ve zamanla kemik kütlesi kaybınızı yavaşlatabilirsiniz.

5. Kalp sağlığı için iyidir

Yağ yaktığı gibi kalp atış hızını da artıran ve daha yüksek enerji seviyeleri sağlayan tenis, ortalama iki saat süren maçları ile kalp hastalıkları, kalp krizi ve felç riskini azaltmak ve kardiyovasküler sağlığınızı iyileştirmek için çalışır.

6. Esneklik, denge ve koordinasyonu artırır

İlk başta da dediğimiz gibi tenis sporu tüm vücudun işbirliğini gerektirir. Ayaklarınız sizi doğru konuma yönlendirir ve hem kollarınız hem elleriniz topla temas edecek şekilde pozisyonunu alır. Gövdeniz ve bacaklarınız topu filenin üstünden uçuracak gücü sağlar. Tüm bu faktörler topa her vurduğunuzda devreye girer ve her atış aslında bedeninizde denge ve koordinasyon sağlar. Aynı zamanda geniş hareket alanı ile de size esneklik kazandırıyor olur.

7. Beyin gücünü artırır

Tenis sporu beynin yaratıcı olmasını gerektirir ve planlama, taktik düşünme, çeviklik gibi farklı yetenekleri geliştirir. Siz tenis oynadıkça bu tür aktiviteler ile sinirsel bağlantılarınızı güçlendirmiş olursunuz. Yeni nöronların gelişimine ek olarak da beyin işlevlerini, hafızayı, öğrenme ve sosyal becerileri geliştirmeye destek olursunuz.