Tabata Nedir? Evde Yapabileceğiniz 8 Tabata Egzersizi

Tabata Nedir? Evde Yapabileceğiniz 8 Tabata Egzersizi

Bu antrenmanlara günde sadece 15 dakikanınızı ayırarak yağlarınızdan kurtulun!

Yaklaşan yaz ayları fiziksel egzersizler ve zayıflama konusunda dikkatlerimizi vücutlarımıza çekerken saklı kalmış antrenman programlarını raflardan çıkartıyoruz. Bu yazımızda da tabata antrenmanından bahsediyoruz. Çok kısa sürede yoğun çalışma sonucu sıkı yağ yakmamızı sağlayan bir antrenman olan tabata evde yapabileceğiniz türden egzersizler içeriyor. Yalnızca altta vereceğimiz bilgilere ve egzersiz programına dikkat edin, yeter. Bakalım günde 15 dakikada yağ yaktıran Tabata egzersizleri nelermiş, nasıl yapılırmış?

Tabata antrenmanı nedir?

Tabata antrenmanı henüz 90’lı yıllarda Japon Izumi Tabata tarafından geliştirilmiş bir araştırma üzerine kuruludur. Tabata yüksek tempolu internal çalışmalarının dört dakikadan daha uzun bir süre yağ yaktırdığını keşfediyor. Kilo vermek ve vücudu güçlendirmek için oldukça iyi çalışan bu antrenmanlar zorlu, ancak dikkatli yaparsanız sonuçlarını hızla görmek mümkün.

Tabata antrenmanının püf noktaları nelerdir?

Egzersiz zaman aralığı dinlenme zaman aralığının iki katı olmalı. 40 saniye yüksek tempolu egzersizler arasında 20 saniye dinlenme olmalı.

– Başlarken ve bitirirken esneme yapmak şart.

Sık tekrarlı basit egzersizler kullanılmalı. Zor yapabildiğiniz çalışmaları uygulamamalısınız.

– Başlangıç için düşük set ile başlayıp ilerledikçe setler yükseltmeli. Standartlar her set 8 tekrardan oluşuyor.

Peki evde uygulayabileceğiniz tabata egzersizleri neler? Gelin, biraz da onları inceleyelim…

1. Dizler yukarı

Omuzlar dik, ayakta, eller belde olacak şekilde durun. Tek dizi kaldırabildiğiniz noktaya kadar kaldırıp indirin ve diğer bacakla tekrarlayın. Hızlıca ve durmadan devam edin.

2. Kurbağa

Şınav pozisyonunda başlayın. Ellerinizi kaldırmadan arka ayaklarınız üzerinde zıplamadan kurbağa pozisyonuna (dizler kırık çömeliş) gelin.

3. Plank jack

Şınav pozisyonunda eller omuz seviyesinden açık, ayaklar birleşik başlayın. Seri bir sıçrayışla ayakları kaldırıp sağ ve sol yana doğru hızla açın. Sonra hızla kapatarak tekrar edin.

4. Tuck jump

Kollar öne doğru uzarken dik durun. Seri şekilde iki dizinini kırarak zıplayın ve dizlerinizi öne çekerek göğsünüze doğru alın. Tekrarlayın.

5. Dağ tırmanışı

Şınav pozisyonunda gövdenin üst kısmı sabit yalnızca tek dizi kırarak tek bacağı göğsünüze doğru çekin ve geri poziyonuna bırakın. Sonra diğer bacakla tekrarlayarak hızlı tekrarlar yapın.

6. Squat sıçrama

Eller boyun arkasında, kollar iki yana açık şekilde squat pozisyonuna geçin. Squat pozundan sıçrayarak iki bacak açık şekilde havaya sıçrayın ve tekrar squata oturun.

7. Dizlere değme

Sırtüstü yatarak dizlerinizi kırın ve ayaklarınızı omuz genişliğinde açın. Kollarınızı iki yana uzatın. Önce sağ elinizle sağ topuğunuza sonra sol elinizle sol topuğunuza uzanarak dokunun ve seri şekilde tekrarlayın.

8. Jumping jacks

Kollar iki yanda, bacaklar kapalı şekilde durun. Sıçrayıp bacakları açarken aynı anda kolları da iki yana açarak kafanızın üzerinde birleştirin ve tekrar edin.

Evde tabata antrenmanı için ihtiyacınız olabilecekler ise şu şekilde:

Mat

Antrenman ayakkabısı

Spor Kıyafetleri

Spor Havlusu