Suda Yapabileceğiniz 5 Bel İnceltme Egzersizi

Suda Yapabileceğiniz 5 Bel İnceltme Egzersizi

1826

İhtiyacınız olanlar sadece bir havuz ya da deniz, mayonuz, güneş kreminiz ve bir yüzme tahtası. Şimdi suda bel inceltme egzersizlerine geçebiliriz!

Yaz mevsiminin en güzel yanlarından biri de havuzda, denizde doyasıya vakit geçirebilecek olmaktır. Sadece öylesine yüzmek istemiyorsanız ve suya girdiğinizde bir yandan da etkili egzersizler yapmak istiyorsanız size birkaç önerimiz var. Suda yapabileceğiniz 5 bel inceltme egzersizi ile son derece güvenli ve kusursuz bir şekilde karın kaslarınızı çalıştırabilirsiniz.

1. Yüzme tahtasıyla ayak çırpma

Kollarınızı ileriye doğru uzatın ve yüzme tahtasını tutun. Ayaklarınızı çırpmaya başlayın. Bu esnada göbeğinizi omurganıza doğru ve havuzun dibinden yukarı, uzağa doğru çektiğinizi hayal edin. Yapabildiğiniz kadar bu egzersizi bu karın çekme detayını atlamadan yapın.

2. Kol ve karın için egzersiz

Suda yapabileceğiniz karın ve kol egzersizleri arasında en etkililerinden biri ile karşınızdayız. Ayaklarınızın yere değdiği bir noktada ayakta durun. Ardından dizlerinizi göğsünüze kadar çekin. Kendinizi geriye bırakın ve her iki bacağınızı da uzatarak ve düz tutarak pike pozisyonunuzu alın. Vücudunuzun V şeklinde olmasına özen gösterin. Minimum 3 saniye durun. Bu pozisyonda kaldıkça karın kaslarınız çalışacaktır. Ardından yine kollarınızdan güç alarak ayakta durma pozisyonunu alın. Bu egzersizi 10 kez tekrarlayın.

3. Yan karın çalıştırma

Suda yapılabilecek egzersizler arasında en pratiklerden biri var şimdi sırada… Özellikle yan karın kaslarını çalıştırmak konusunda etkili olacak bu havuz/deniz egzersizinde yine havuzun/denizin sığ tarafındayız. Ayaklarınız omuz genişliğinde açık. Kolunuzu dirseğiniz suya batıncaya kadar yana doğru bükülün. Yavaşça dik konuma geri gelin ve ayaktayken de karın kaslarınızı iyice sıkmaya özen gösterin. Aynı egzersizi diğer taraf için de uygulamak üzere diğer tarafa bükülün. Egzersizi her iki taraf için de 8 kez tekrarlamanız iyi olacaktır.

4. Yunus balığı yüzüşü

Özellikle core bölgesini çalıştıracak olan bu egzersiz için yunus balıklarını örnek alıyoruz! Kollarınızı ileri doğru uzatın. İster ellerinizi birbirine kenetleyin ister bir yüzme tahtası tutun. Core bölgenizdeki kasları iyice sıkarak, vücudunuzu ileri doğru itmek için dalga benzeri hareketlerle ilerleyin. İlk olarak kalçalarınızı yukarı doğru tutarken göğsünüzü aşağıya doğru bastırın ve sonra da üst bedeniniz yukarı doğru hareket ederken kalçalarınızı aşağıya doğru bastırın. Kendinizi yorgun hissetmeye başlayana dek bu şekilde yüzebilirsiniz.

5. Bacak arası şamandırası ile yüzme

Yüzme ekipmanları arasında en etkililerden biri olan pull buoy, nam-ı diğer bacak arası şamandırası ile yapabileceğiniz bu egzersiz vücudunuzun çok daha zorlu bir uygulama denemesine vesile olacaktır. Ayak bileklerinizin arasına bu şamandırayı yerleştirin ve serbest stil yüzmeye başlayın. Eğer şamandıra yoksa ayaklarınızı bir kayışla da bağlayabilirsiniz. Mühim olan ayaklarınızı çırpmayacak olmanız ve hem kalça hem ayaklarınız batmadan yüzebilmeniz için kol, sırt ve özellikle de karın bölgenizi sağlam bir şekilde çalıştıracak olmanızdır.