Spora Yeni Başlayanlar İçin Dambıl Alacaklara Öneriler

Spora Yeni Başlayanlar İçin Dambıl Alacaklara Öneriler

Fitness ve vücut geliştirme için yeni başlayanların ilk tercihi olan dambılları alırken nelere dikkat etmelisiniz?Spor aletleri arasında en çok kullanılan bu serbest ağırlıklarla ilgili merak ettiğiniz her şeyi sizin için derledik! İşte dambıl alacaklara öneriler.

Sağlıklı yaşam için sporu hayatının merkezine koyan da var belirli bir dönem incelmek ve form tutmak için spora dönemsel başlayan da… Sporla aranız nasıl olursa olsun sahip olduğunuz dambıl, spor matı ve istikrarlı çalışma azmiyle genel vücut veya belirli bir bölge çalışabilirsiniz. Bunun için bir spor salonuna yazılmanız şart değil. Ev içinde kişisel antrenörünüzle veya sosyal medya üzerinden video izleyerek kendi başınıza da spor yapabilirsiniz. Sıkılaşmak, yağ yakmak veya güçlü bir gövde için gün içinde yapacağınız kısa egzersizlerle fit bir vücuda kavuşabilirsiniz.

main

Bunun için dambıl setinden yardım alarak geniş omuzlara ve belirgin kaslara kavuşabilirsiniz. Farklı ağırlıklar ve egzersiz çeşitleriyle hem sağlıklı hem de formda bir görüntüye kavuşmak düşündüğünüz kadar zor olmayabilir. Dambıl takımı alarak basit egzersizlerle sağlıklı bir görünüme kavuşabilir ve evde dahi rahatça spor yapabilirsiniz. Dambıl almaya karar verdiyseniz ancak hangi dambılı almanız gerektiğini bilmiyorsanız doğru yerdesiniz. Dambıl seçerken dikkat etmeniz gereken noktaları sizler için derledik.

Günlük Egzersizlerin Olmazsa Olmazı Dambıl Nedir?

Spora yeni başlayanların en merak ettiği sorulardan biri de dambıl nedir olur? Dengeleyici kasları daha aktif çalıştırmak ve güç dengesizliklerini engellemek için kullanılan spor aleti, ağırlık çalışmalarında kullanılan bir ekipman çeşidi, bir tür serbest ağırlıktır. Kısa bir ağırlık barı ve iki tarafta ağırlık plakaları olan el halterleri olarak da bilinen dambıllar ağırlıklı olarak fitness ve vücut geliştirme için tercih edilir. Birçok çeşide sahip olan ve çok çeşitli spor türlerinde aktif rol oynayan bu ağırlık türü, farklı kasları yahut genel vücudu çalıştırmada önemli bir yere sahiptir. Yapılacak spor egzersizine göre tek bir elde tek bir taneyle çalışabileceğiniz gibi her iki elde birer taneyle de çalışabilirsiniz.

Dambıl çeşitleri farklı spor egzersizleri ve türleri için değişiklik gösterebilir. Şınavdan, crunch’a kadar pek çok antrenmanda kullanılabilen bu aletleri evde izleyeceğiniz videolarla bile rahatça kullanabilirsiniz. Spor sırasında dambılların tercih edilmesinin bir nedeni de sakatlanma riskinin oldukça düşük olmasıdır. Ancak yine de yanlış kullanımlar vücudunuzda hasara sebebiyet verebilir. Özellikle profesyonel dambıl seti gibi çok fonksiyonlu aletler kullanacaksanız sakatlık yaşamamak için hangi aleti nasıl kullanacağınızı bilmeniz oldukça önemli. Üretildiği malzemeye, ağırlığı ve işlevine göre sınıflandırılan el halterleri yapılacak spor türüne göre de değişir. Başlangıç seviyesinden ileri seviyeye olmak üzere pek çok ağırlık plakası ürünü, örneğin 20 kg dambıl plakası veya 1 kg’luk dambılın kendisi ya da set olarak hazır satılan takımlar yapılacak spor egzersizine göre tercih edilebilir. Günlük çalışma ya da haftalık çalışma programlarına uygun olarak kullanılabilen dambıl çeşitleri, sporu hayat tarzı yapanlar için vazgeçilmez spor aletleri arasında.

Spor Yapanların İlgisini Çekecek Dambıl Çeşitleri

Genellikle demirden üretilen ancak plastik modelinin de mevcut olduğu el halterleri, genel olarak sabit ağırlığa sahip veya ayarlanabilir dambıl olarak satışa sunulmaktadır. Sabit ağırlığa sahip olan çeşidinde, evde kullanıma uygun olan küçük boy ağırlıklar da sıklıkla tercih edilir. Küçük boyun yanı sıra genellikle 10 kg dambıl ya da daha fazla kilolarda da sabit ağırlıklı dambıllar bulabilirsiniz. Bu küçük boy ağırlıkların ana üretim malzemesi olarak demir yada türevi olan farklı metaller kullanılır. Demir dambılların kullanım açısından kalitesini artırmak için üzerleri kaplanır. Bu kaplamalar plastik ya da krom malzemeden olmaktadır.

Diğer bir çeşit olan değişebilir ağırlığa sahip el halterlerinde ise ağırlıklar artırılabilir veya azaltılabilir. Genellikle spor salonlarında tercih edilen bu spor aletleri, dambıl bar boş ya da yapılacak spor egzersizine göre ağırlık plakası eklenmesiyle çalışılır. Bu barlarda üretim anında kullanılan metalin kalitesine göre dambılın da kalitesi belirlenmiş olur. Çok yüksek ağırlıklarla çalışacak egzersiz programına sahipseniz, barın uzun ömürlü ve kaliteli olması önemlidir. Çalışma anında çubuğun kalitesinin önemi daha da artar.

Ucuz dambıl arayışdaysanız sağlığınız için yapıldığı malzemeyi ve kalitesini detaylı incelemeniz önerilir. Demirden üretilen ağırlıkların kaplanması gibi spor salonunda kullanılan profesyonel serilerinde plastikle kapananları da mevcuttur. Bu sayede yine kullanım ömrü uzaması amaçlanırken aynı zaman da ellerde terlemeye karşı önlem alınır. Ve terleme nedeniyle elden kayıp düşme gibi olasılıklar yok edilir. Plastik dambıl sayesinde de kazaların ve sakatlanmaların minimuma düşürülmesi hedeflenir. Ayrıca eklemekte fayda var; eğer ilk kez ağırlık çalışacaksanız en alt ağırlık limitiyle başlamanız uzmanlarca tavsiye edilir.

Dambıl Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Dambıl alırken üretildiği malzemenin kalitesi dikkat etmeniz gereken önemli detayların başında gelir. Döküm dambıl ile yapılacak olan sporda egzersizler farklı olduğu gibi, plastik malzemeden üretilen el halteriyle yapılan spor antrenmanları da farklı olur.

Dambıl markalarının ürünlerini inceleyerek kullanım alanınıza ve bütçenize uygun modeli bulabilirsiniz. Kilo vermek ve sıkılaşmak için üretilen dambıl ile kas kütlenizi artırmak için kullanacağınız dambıl farklılık gösterir. Kilo verme amaçlı 3 kg dambıl gibi daha düşük kilolarda dambılları tercih edebilirsiniz. Ancak kas kütlenizi artırmak istiyorsanız, ağırlığı değiştirilebilen ya da profesyonel serilerden tercihinizi yapabilirsiniz.

Dambıl kullanmaya yeni başlıyorsanız 1 kg ile 5 kg dambıl arasında tercih yapabilirsiniz. Step aerobik gibi ter atmaya yönelik sporlarda daha düşük kilolarda dambıllarda başlamanız yeterli olur.

Dambılın üzerindeki kaplamasının kaymaması ve ele iyi tutulan modelleri seçmek spor sırasında size kolaylık sağlar. Avuç içleri terlediğinde dambılın elden kaymaması oldukça önemlidir. Dambıl almaya karar verdiyseniz ve dambıl nereden alınır diye merak ediyorsanız GittiGidiyor’daki tüm marka ve modelleri incelebilirsiniz. Birçok çeşit, tekli veya set halinde bulunan el halterlerini inceleyerek dambıl fiyatları hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.