Neden Spor Yaparken Müzik Dinlemeliyiz?

Neden Spor Yaparken Müzik Dinlemeliyiz?

4629

Motivasyonunuzdan eforunuza, performansınızdan modunuza; her şeyi etkileyecek olan müziği, spor esnasında hayatınıza mutlaka katın!

Spor yaparken müzik dinlemenin hem sağlığınız hem performansını hem de modunuz için faydalı olduğunu biliyor muydunuz? Belki çok daha ritmik koşmak, belki çok daha yüksek bir enerjiyle ağırlık kaldırmak, belki müziğe kendinizi kaptırıp saatlerce pedal çevirmek… Müziğin spor esnasındaki gücünü ihmal etmeyin! Neden spor yaparken müzik dinlemeliyiz sorusunu yanıtlarını ise aşağıda okuyun.

İyi bir dikkat dağıtıcıdır

Yapılan çalışmalar, spor yaparken müzik dinleyenlerin, sarf ettikleri eforun çok daha az farkına vardıklarını gösteriyor. Bu şekilde bir oyalama durumunun ise sporcuların performansını %15’e kadar arttırdığını ortaya çıkarıyor. Uzmanlar yüksek tempolu müziklerin çok daha etkili olduğunu söylüyor.

Eforunuzu yükseltir

2010 yılında bisikletçiler üzerinde yapılmış olan bir çalışma, hızlı müzik dinleyen sporcuların yavaş müzik dinleyenlere oranla çok daha güçlü bir şekilde çalıştıklarını göstermiş. Bu arada hız derken, bunun da bir ayarı olmalı; aşırı hızlı müzikler de çok iyi gelmeyecektir. 120-140 bpm (beat per minute) arası bir hız maksimum şekilde etki gösterecektir.

Sizi “oraya” götürür

Müziğin hafıza anlamında gücünü hepimiz biliriz. Bir şarkıyı dinlediğimizde tamamen onunla ilişkilendirdiğimiz anıya doğru bir yolculuğa çıkar, “orada” oluruz. Şarkıların bu duygusal gücünün, motivasyonu geliştirdiği ve bunun da fiziksel performansı geliştirdiği bilinir.

Bunu da okuyun: Sporu Hayatınıza Katmak İçin 8 Neden
Sporun sağlığımız için olan önemine dikkat çekmek istedik ve sporu hayatımıza katmak için birbirinden önemli bilgileri hatırlatalım dedik.

Ritmin gücü

Müzik yaparken dinlediğiniz müziğin ritmi beynin motor bölgesine etki eder ve beyni, ne zaman harekete geçeceği konusunda harekete geçirir. Böylece koşu ve ağırlık kaldırma gibi antrenmanlarda sizlere yardımcı olur. Bu zamanlamalar da enerjimizi daha verimli kullanmamıza destek olur.

Modunuzu yükseltir

Yapılan birçok araştırmada müziğin, insanların ruh halini değiştirme ve kendilerini bulma konularında önemli etkisi olduğu ortaya çıkmıştır. Müzik dinlemek tüm olumsuzluklardan kaçmaya yardımcı olabildiği gibi, egzersiz anlarında da modunuzu yükselterek performansınıza pozitif etki sağlar.

Hareket ettirir

Ritmin gücünü hepimiz biliriz! Yüksek tempolu müzikler beyinde heyecan yaratır ve bu heyecan da dinleyicide harekete neden olur. Dolayısıyla spor yaparken müzik dinlemek hareketlerinizi yükseltir ve çok daha etkili bir performans tecrübe etmenizi sağlar.