Spor Yaparken İhmal Edilmemesi Gereken 4 Mineral

Spor Yaparken İhmal Edilmemesi Gereken 4 Mineral

701

Terle birlikte vücudumuzdan atılan ve sağlığımız için önemli rol oynayan mineraller, özellikle spor yapanların mutlaka hakim olması gereken bir konu. İşte karşınızda spor yaparken ihmal edilmemesi gereken 5 tanesi!

Spor yaparken maruz kaldığımız terlemeyle birlikte vücudumuzda mineral kaybı ortaya çıkabilir. Özellikle de sıcak yaz aylarında daha da fazla! Vücudumuz için birçok düzenleme mekanizmasına sahip olan minerallerin eksikliği ya da fazlalığı birçok rahatsızlığa sebep verebileceğinden ve kimi zaman da gıdadan alınan mineraller yetersiz kalabileceğinden, mutlaka bir uzmana danışmak suretiyle, mineral takviyeleri yapmak gerekebiliyor. Biz de bu yazımızda spor yaparken ihmal edilmemesi gereken mineralleri sizlere hatırlatıyoruz.

1. Potasyum


Metabolik süreçlerde önemli rol oynayan potasyum sinir üzerindeki elektrik akımını düzenleyerek kas kasılmalarına neden olur ve sodyumla beraber çalışarak vücuttaki su dengesini düzenler. Potasyum dengesizliği eksik sıvı seviyesine, susuzluğa, mide bulantısına, halsizliğe, sinirliliğe, kas kramplarına ve kalp atışlarında düzensizliğe neden olabiliyor. Aynı zamanda muntazam kalp atımı için de gerekli olan potasyumun düşüklüğünde, egzersiz yaparken normalden çok daha çabuk yorulmalar görülebiliyor. Potasyumu doğal yollardan almak için muz, portakal, kuru erik, kayısı, kavun, ıspanak, domates, patates, süt gibi gıdaları tüketebilir; gıda takviyesi olarak almak için bir uzmana danıştıktan sonra sporcu besinlerinizi alabilirsiniz.

2. Magnezyum


Yapılan araştırmalarla birlikte spor performansını arttıran bir takviye olduğu belirlenen ve hücre içinde en çok bulunan ikinci iyon olan magnezyum enerji üretimi ve protein sentezi görevi görür. Magnezyumun eksikliğinde sinirlilik, uyumsuzluk, iştah kaybı, depresyon ve kasların zayıflaması ile kas krampları, kas kasılmaları görülebiliyor. Ispanak, yoğurt, tam tahıllar, kuru baklagiller, koyu yeşil yapraklılar, yağlı tohumlar, çikolata, kakao, deniz ürünleri ve meyveler ile alınan magnezyumun, spor diyetlerinde pek rastlanmadığından eksikliği de daha sık görülebiliyor. Dolayısıyla özellikle vücut geliştirmeciler tarafından magnezyum takviyesi alınabiliyor. Tabii ki önce bir uzmana danışarak!

Bunu da okuyun: Alışveriş Rehberi: Sporcu Besinleri
Kas gelişiminden güç kazanımına, yağ yakmadan kilo kazanmaya; her biri ayrı özelliğe sahip sporcu besin takviyelerini daha yakından tanımaya ne dersiniz?

3. Sodyum

Vücut sıvılarının düzenlenmesinde oldukça önemli bir rol oynayan sodyum elektroliti terle birlikte eksikliği en fazla görülebilen minerallerdendir. Sodyum düşüklüğü kaslarda güçsüzlük, yorgunluk hissi gibi durumlara yol açabiliyor ve sodyum minerali özellikle ağırlık çalışanlar için önemli bir rol oynuyor. Sodyumun aynı zamanda sinir iletişiminde ve kas kasılmasında da önemli rolleri oluyor.

4. Kalsiyum


Vücudumuzda en fazla bulunan mineral olan kalsiyum kas kasılmasını sağlayan en önemli mineraldir. Ayrıca vücut çalışırken kemiklere yapılan baskının olumsuz sonuç vermemesi adına kalsiyum almak önemlidir. Özellikle kadın sporcular için önemli olan kalsiyumu peynir, yoğurt, kefir gibi süt ürünlerinden, sardalyadan, brokoliden, bademden, fasulyeden, mercimekten, chia tohumundan koyu yeşil yapraklı sebzelerden ve bamyadan alabilirsiniz. Doktorununuza ya da bir sağlık uzmanına danışarak da gerekli olması durumunda besin takviyesi olarak alabilirsiniz.