Spor Öncesinde Yapabileceğiniz 5 Isınma Hareketi

Spor Öncesinde Yapabileceğiniz 5 Isınma Hareketi

2164

Spor öncesi yapacağınız bu ısınma hareketleriyle hem eklem, kas ve kalp sağlığınızı koruma altına alacak hem de antrenmanınızdan çok daha fazla verim sağlayacaksınız.

Yapacağınız spor her ne olursa olsun, öncesinde ısınma egzersizleri yapmanız her koşulda önemlidir. Bu spor öncesi ısınma hareketleri hem yapacağınız antrenmandan daha iyi verim almanızı sağlayacak hem de yaşayabileceğiniz olas sakatlanmalara karşı sizi koruma altına alacaktır. Kalp atışınızın hızını arttıracak olan bu hareketler kaslarınıza ulaşan oksijen miktarını da düzenli bir şekilde yükseltecek ve kaslarınızın esnekliğini arttırıyor olacaktır.

Yapacağınız spor öncesi ısınma egzersizleri soğuk bir şekilde bekleyen kaslarınızı ısıtacak ve esnetecek; dayanıklılığını arttırmış olacaktır. Aynı zamanda eklem bölgelerindeki kireçlenmeleri de önleyecek ve kalp sağlığınızı da koruma altına alacaktır. Peki bu ısınma hareketleri nasıl olmalıdır?

1. Olduğunuz yerde yürüyüş

Kollarınızı dirseklerden bükün ve olduğunuz yerde yürür gibi yapın. Her adımınızda kaldırdığınız diğer bacağınızı dizinize kadar çekin ve indirin. Yaklaşık 3 dakika boyunca bu hareketi uygulayın ve neredeyse tüm vücut kaslarınızı ısıtın.

2. Dizleri kaldırma hareketi

Bu egzersiz bir öncekine benziyor. Sağ dizinizi yukarı çekerken sol elinizle sağ dizinize dokunmayı deneyin. Aynı şekilde sol dizinizi yukarı çekerken de sağ elinizle sol dizinize dokunun. 3 dakika boyunca uygulayabileceğiniz bu egzersiz bacak, karın ve kalça kaslarınızı ısıtacaktır.

3. Omuzları döndürme egzersizi

Yine yerinizde yürüme hareketi ile başlayın. Bedeninizi dik tutarken, omuzlarınızı geriye doğru yuvarlayarak döndürme hareketi yapın. 2 dakika boyunca omuzlarınızı arkaya doğru döndürerek yapacağınız bu egzersiz, üst bedeninizi spora hazırlıyor olacak.

4. Squat ısıtması

Dik bir şekilde ayakta durun ve kollarınızı ileri doğru, yere paralel olacak şekilde açın. Dizlerinizi hafifçe kırın ve sanki otururmuş gibi bir çömelme deneyin. Üst bacaklarınız yere paralel olacak şekilde durmaya çalışarak bu squat hareketini 3 dakika boyunca uygulayın. Bu egzersiz ile kalça, karın ve bacak kaslarınızı antrenmanınıza hazırlıyor olacaksınız.

Bunu da okuyun: Alışveriş Rehberi: Sporcu Besinleri
Kas gelişiminden güç kazanımına, yağ yakmadan kilo kazanmaya; her biri ayrı özelliğe sahip sporcu besin takviyelerini daha yakından tanımaya ne dersiniz?

5. Eller belde

Son olarak sırada bel için ısınma egzersizleri var. Ayakta dik bir şekilde dururken ellerinizi belinize götürün. Ayaklarınız omuzlarınızın genişliğinde açık bir şekilde dursun. Sadece belden hareket edecek şekilde kendinizi sağa ve sola doğru eğin ve belinizi esnetin. Yaklaşık 1 dakika boyunca bu egzersizi uygulayın.