Spor Ayakkabı Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Spor Ayakkabı Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

main

tugrul
Belki markasına dikkat ederek, belki de trendleri takip ederek aldığınız spor ayakkabı sizi rahat ettirmiyor mu? Spora başlamanıza sebep olan bel ve diz ağrılarınız, başladıktan sonra iyice mi arttı? O zaman seçtiğiniz spor ayakkabı size uygun olmayabilir. Üstelik sakatlık ihtimali yüksek antrenmanlar yapmanıza sebep olabilir. Kendinize bir çift spor ayakkabı alırken , ayak sağlığını korumak ve bu riskleri bertaraf etmek için nelere dikkat etmelisiniz? İşte size birkaç öneri!

Ayak analizi yaptırın

Ayak tipiniz ve ölçünüz hakkında bilgi sahibi olmak için kendi uygulayabileceğiniz ıslak test; yani ıslak ayak tabanıyla kuru zemine basmak gibi testler olsa da, artık daha detaylı analiz yapan yerler de mevcut…

Bu test ve ayak analizi yöntemleri doğrultusunda, ayak tabanınızın sahip olduğu kavis oranına göre destekli ayakkabılar tercih etmelisiniz. Kavis oranınız normal ölçülerdeyse herhangi bir spor ayakkabı, spesifik bi antrenman prensibi takip etmiyorsanız işinizi görebilecekken, düz tabanlık gibi durumlar mevcutsa spesifik ve size uygun destekli ayakkabılar tercih etmeniz şart. Öte yandan ayakkabı numaranızın belli bir yaştan sonra da dğişebileceğini unutmayın; yaş aldıkça uzuvlarınızda ölçü değişikliği gerçekleşebilir.

ayakkabi

Alışveriş koşullarına dikkat

Ayakkabı alışverişinizi günün geç saatlerinde ve onu kullanırken giyeceğiniz çorapla birlikte yapın… Spor esnasında kan basıncının artmasıyla beraber ayağınızın alacağı ölçü, gün içindeki hareketliliğinizle beraber gelen şişkinlikle benzerlik gösterecektir. Kullanacağınız çorabın da bir miktar yer kaplayacağını hesaba dahil edecek olursak, tercihinizi bu saat diliminde yapmanız doğru olacaktır.

Alışveriş esnasında ayakkabının çiftini de giyerek bir miktar test amaçlı yürüyün ve ufak sıçramalar yapın. Bu sırada parmak ucunuzda bir miktar boşluk kalması ve topukların tam oturmuş olması gerekiyor.

nike

Yaptığınız egzersiz biçimine uygun modeli seçin

Ağırlık kaldırma gibi egzersizlerin yoğun olduğu antrenman programınız varsa; tabanı sert ve yere yakın ayakkabıları tercih edin. Eğer koşu, sıçrama gibi egzersizleri yoğun olarak uyguladığınız bir antrenman programınız varsa; tabanı yumuşak, yerden bir miktar yüksek, hatta parmak ucu bir miktar da destekli ayakkabıları tercih etmeye çalışın.

Spor ayakkabılarınıza evladiyelik yaklaşımlar göstermeyin. Onların, davetlerde giydiğiniz ayakkabılara nazaran çok daha çabuk yıpratacağını unutmayın. Eğer topuk ve ayak tabanınında deformasyon oluştuysa; o sizi bırakmadan siz onu bırakın ve hemen yeni bir çift edinin!

Fiziksel özelliklerini göz ardı etmeden, sizi spora teşvik edecek, motivasyonunuzu arttıracak, model ve renkleri de tercih parametrelerinize dahil edin. Aldığınız spor ayakkabı, kotun yada elbisenin altına da yakışsa fena olmaz!