Sonbaharın En Eğlenceli Aktivitelerinden Paintball’a Hazır Mısınız?

Sonbaharın En Eğlenceli Aktivitelerinden Paintball’a Hazır Mısınız?

812
main

İster açık havadaki alanlarında ister kapalı salonlarda; takım sporunun en eğlenceli ve stratejiklerinden biri olan paintball hakkında bilmeniz gerekenler bu yazımızda!

Amerikalı iki arkadaşın, ağaç işaretlemekte kullanılan boya tabancalarını kullanarak şakalaşmalarıyla başlayan ve günümüzde ciddi bir takım sporu haline gelen paintball, sonbaharda hem dışarıda hem de iç mekanlarda yapılan en keyifli aktivitelerden. Bu yazımızda paintball nedir, nasıl oynanır ve bu eğlenceli spor için nelere ihtiyacınız olur, bir göz atın!

Paintball nedir? Nasıl oynanır?

Genelde en az iki takım halinde, özel kostümler giyilerek, belirli oyun senaryoları dahilinde amaca ulaşmak için strateji ve eylem gerçekleştirilen, boya tabancalarıyla birbirine karşı savaşarak ve eleme yaparak oynanan bir oyun türüdür. İçi doldurulmuş küçük jelatin veya plastikten mermiler alan havalı tüfekler kullanılır. Genelde belirli bir parkur alanı vardır. Son yıllarda spor olarak sayılmış, şirket içi iletişim, takım çalışması, stratejik düşünme gibi alanlarda eğitim ve pratik olarak kullanılmaktadır. Oyun genelde bir oyun senaryosu üzerine kurgulanır. Çift Bayrak, Başkanı Koru, Takım ruhu, Son adam, Tavşan kaç gibi askeri ve savunma operasyonları esas alınarak kurulan oyunlarda oyun senaryosuna göre strateji yürütülür.

Paintball pek çok kuralı olan bir oyundur. Bu kurallardan en önemlileri, kaskı hiçbir zaman çıkartmamak, 5 metreden yakındaki oyuncuya atış yapmamak, silahı havada olan oyuncuya atış yapmamak, vurulduğun zaman vuruldum diyerek kabullenmek, yardım isteyen oyuncuya atış yapmamak, hakemin kurallarına uymaktır.

Paintball yaklaşık 15 dakika ön hazırlık aşaması, 15 dakika maç sonrası ve 60 dakikalık normal oyun süresi ile ortalama 1,5 saat sürmektedir.

Paintball malzemeleri nelerdir?

Paintball’u sürekli bir aktivite haline getirmek istiyorsanız, belirli bir arkadaş grubuyla malzemeleri edinebilirsiniz. Oyun senaryonuza göre ihtiyacınız olacak malzemeler farklılık gösterebilir ancak temel paintball malzemeleri aynıdır.

Maske

Paintball maskesi bu oyunda en gerekli malzemedir. Yalnızca gözlük yerine maske tercih etmeniz daha mantıklıdır. Boyalar ne kadar doğal çözünebilir boya olsa da plastik mermi can yakmaktadır. Maskelerde istenilen malzeme polikarbonattır. Lens olarak adlandırılan maske camlarının single ve termal olanları mevcuttur. Termal lenslerin fanlı olanları buğuyu önlemeye oldukça yararlıdır.

Silahlar

Paintball sihahları, pompalı, yarı-otomatik ve tam otomatik olarak geçer. Yarı otomatik en çok kullanılanıdır. Tam otomatik silahlar tek tetikle sürekli atış yapabilmektedir.

Boya topları

Boya kapsülleri için önerilen standart, doğaya zararlı olmayan bitkisel boyalarla doldurulmuş jelatin toplardır.

Hız ölçer

Diğer adıyla kronograf öncelikle silahlardan çıkan merminin hızını ölçmeye yarar. Uluslararası standart 100/sn’dir.

Kamuflajlı kıyafet

Esas olarak kalın bir kumaştan tüm vücudunuzu örten ve leke olmasına aldırmayacağınız, leke göstermeyecek kıyafetlerdir. Askeri kamuflajlar en çok tercih edilenidir.

Korumalık

İsteğe bağlı olarak, korumalık içlikler kullanabilirsiniz.

Aksesuarlar

Paintball aksesuarları, paintball oyununun üslubuna, mekanın büyüklüğüne, oyun senaryosuna bağlı olarak oyuna katılabilecek telsiz, boya saçan el bombası, havan topu, mayın gibi silahlar, zırhlı ve silahlı paintball araçları da katmak mümkündür.

Hangi oyun senaryosuyla oynarsanız oynayın, oyun mottonuz daima bu olsun: Hepimiz birimiz, birimiz hepimiz için!

İlgili Yazılar