Sonbaharda Trekking Yapacaklara İhtiyaç Listesi

Sonbaharda Trekking Yapacaklara İhtiyaç Listesi

1285
main

Sonbaharda temiz hava içerisinde uzun yürüyüşler ile doğanın keyfini çıkartmaya bu ekipmanlar ile hazırlanın!

Sonbahar yalnızca hüznün mevsimi değildir. Doğanın döngüsünün önemli bir parçası olan bu ay ekinlerin ekildiği, budamaların ve hasatların yapıldığı, havanın yumuşayıp, doğanın yavaşladığı güz mevsimidir. Ülkemizde sonbahar Karadeniz’den, Ege’ye, dağlardan ovalara çok güzel manzaralara sahne olur. Bu sahneleri kaçırmamak, yeşilin yanında kırmızının, sarının farklı tonlarını yakalamak, bir de bulursanız ağzınıza bir kaç taze kestane veya böğürtlen atmak için en güzel seçenek uzun doğa yürüyüşleri olacaktır. Bu yazımızda bu konuya el attık ve sonbaharda trekking yapacaklara ihtiyaç listesi hazırladık.

1. Yağmurluk / Rüzgarlık

Sonbahar yürüyüşlerinin olmazsa olmazıdır. Yağmurluk sadece yağmur kesmeye değil, rüzgar, nem gibi zorlayan hava koşullarına karşı da etkilidir. Sonbahar için kat kat giyinmek daha makul olduğu gibi çok kalın olmayan ince yağmurluklar tercih edilebilir. Daha az rüzgarlı bölgelerde panço model yağmurluklar tercih edilirken, ormanlarda daha çok üste oturan ve nefes alabilen modeller uygun olacaktır.

2. Ayakkabı / Çizme

Doğru seçilmiş bir trekking ayakkabısı, zor koşullarda pahalı dahi olsa size her kuruşuna ayrı ayrı değdiğini düşündürecektir çünkü yürüyüşün en önemli ekipmanıdır. Sonbahar için su geçirmeyen, orta mevsimlik bir outdoor yürüyüş ayakkabısı veya çizme seçilebilir. Dişli ve sağlam tabanlı, bilekli ve hafif botlar trekkinglerinizde hayat kurtarıcıdır. Orman içerisinde, bataklık alanları olan sulak alanlardaki kısa yürüyüşlerde tabanlı lastik çizmeler kullanılabilir.

3. Sırt çantası

Alacağınız sırt çantası modelinin school veya urban tipi bir çanta olmamasına, outdoor ve uzun süreli harekete uygun olmasına mutlaka dikkat edin. Outdoor sırt çantaları harekete ayarlı, bedenin kıvrımlarına uygun, orta kemeri ve önden bağlamasıyla çantada taşıdığınız yükü çok daha hafif hissetmenizi sağlar.

4. El feneri veya kafa lambası

Sonbaharda güneş daha erken batmaya başlar, bulutlu havalarda ve dağ yamaçlarında ışığı erkenden kaybedersiniz. Her şeyden önce yolunuzu bulmanız için bir lamba iyi olacaktır. Kafa lambası pahalı da olsa, el lambalarına göre daha uzun süreli aydınlatma ve yürüyüş boyunca elde taşımama gibi özelliklere sahiptir. Sonbahar mevsimi için sudan çok etkilenmeyen bir fener veya lamba tercih edin.

5. Baton

Alp tipi yürüyüşün olmazsa olmazıdır. Oldukça ciddi bir yükü bacaklardan kurtardığı kanıtlanmıştır. Batonlar veya yürüyüş çubukları zorlu yolculuklarda hem desteğiniz hem de yardımcınız görevi görür.

6. Matara

Alüminyum olan su mataralarını tercih edin. Su kaynağının kısıtlı olduğu yürüyüşlerde doğada bulduğunuz su kaynaklarından daha uzun yararlanmanızı sağlar. Termoslu matara modellerinde çay bile taşıyabilirsiniz.

Bunu da okuyun: Sonbaharda Çadır Atabileceğiniz En İyi 8 Kamp Yeri
Doğa sonbaharda bir başka güzel. Tadını çıkarmanın en iyi yolu ise Türkiye’nin bu tablo tadında mevsime en çok yakışan yerlerinde çadır atmak! İşte sizin için seçtiğimiz 8 tanesi…

https://www.gittigidiyor.com/avcilik-kamp/bicak-diger-gerecler/fonksiyonlu-caki

7. Düdük

Kaybolduğunuzda ses vermenize, önderlik ettiğinizde bulunmanıza, çok işe yarayan bu küçük ses aletinden bir tane edinin ve yürüyüş sırasında boynunuzdan çıkartmayın.

8. Çakı/Bıçak

Sadece yiyecek kesmek için değil, acil durumda sığınacak bir yerde kullanmak veya çeşitli sakatlıklara karşı kullanmak için de gerekebilir. İyisi mi ufak da olsa bir çakı yanınızda bulunsun.

9. Uygun kıyafet

İçten dışa katman katman giyinin. Sonbahar yürüyüşlerinde ince sweatshirt üzerine ince polar ve ince yağmurluk şeklinde, kafanızda su geçirmez şapka ve sentetik kumaş bir pantalon ile uygun kombinasyonu bulmuş olursunuz. Isındıkça kat kat soyunabilir, üşüdükçe de giyinebilirsiniz. Yedek tişört ise her zaman yanınızda kalsın.

10. Kamp ekipmanı

Uzun bir yürüyüş düşünüyorsanız ve keşif azmim kırılmasın, geri dönme kaygım olmasın diyorsanız, gittiğiniz yürüyüşte konaklama ekipmanlarınızı yanınıza almayı unutmayın. Kamp için yanınızda olması gereken başlıca ekipmanlar: uyku tulumu, mat, çadır veya hamak, kamp ocağı ve tüpüdür. Hem kamp yapmak hem de yürüyüşler için önerdiğimiz sonbahar kamp rotalarına ise bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

İyi yürüyüşler!