Sonbaharda Çadır Atabileceğiniz En İyi 8 Kamp Yeri

Sonbaharda Çadır Atabileceğiniz En İyi 8 Kamp Yeri

2838
main

Doğa sonbaharda bir başka güzel. Tadını çıkarmanın en iyi yolu ise Türkiye’nin bu tablo tadında mevsime en çok yakışan yerlerinde çadır atmak! İşte sizin için seçtiğimiz 8 tanesi…

Yazın bitimine doğru içinize bir hüzün çökebilir. Yaklaşmakta olan sonbahar kendini belli ettikçe, dışarıda geçirilen güzel zamanlara kederlenebilirsiniz. Ancak unutmayın ki sonbahar pastırma yazı sıcaklarının yaşandığı, kadife sezon olarak bilinir ve en az yaz ayı kadar keyifli outdoor aktivitelerinin mevsimidir. Güneşin yazınki kadar kavurup yakmadığı doğa, sarılardan kırmızılara, renkten renge geçerken, bu güzel mevsimin tadını doğada çıkarmak isteyenlere, sonbaharda çadırınızı alıp gidebileceğiniz keyifli kamp yerlerinin listesini derledik.

1. Çamlıhemşin, Sal Yaylası


Sonbaharın ilk yarısında, virajlı yolları ve patikalarından yukarıya çıktıkça, karşısınıza ancak peyzajı bol Japon filmlerinde görebileceğiniz doğa manzaraları çıkartan Türkiye’nin en güzel doğa turizmi bölgelerinden bir tanesi Çamlıhemşin . Burada pek çok yayla var ve yayla-doğa turizmi sayesinde bölgede yiyecek ihtiyacı gibi ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz yerler bulmanız mümkün. Bölgenin binlerce endemik bitki türünü inceleyebilir, altınızda deniz gibi uzanan bulutların üzerinden güneş doğuşunu izleyebilir, mantar toplayıp yörenin eşsiz tereyağında soteleyebilirsiniz. Zirve tırmanışları, doğa yürüyüşleri yapılan Verçenik’te, buzul göletlerinde serinleyebilir, çat kapı bir yayla evinde misafir olabilirsiniz. Kamp yeri için hizmetleri olan bir yer isterseniz Fırtına çayı kenarındaki, ekolojik pansiyon olan Sisi Pansiyon’da konaklayabilir, Sal yaylasında kamp organizasyonu düzenleyebilirsiniz. Kuş ve hayvanları izlemek için yanınıza dürbün almanızı öneririz.

2. Kazdağları, Balıkesir


Dünyanın oksijeni en bol noktalarından biri olan Kaz Dağları köknar ormanları, pınarları kadar kamp yerleriyle de nefis bir çadır kurma bölgesi . İster arkadaşlarla doğanın ortasında kendinizce eğlenmeye, ister kafa dinlemeye, isterseniz yoga yapılan doğa kamplarına gelin, Kaz Dağları sizin için her zaman şifa dolu bir yenilenme sunuyor. Kamp alanı hizmeti almak için bölgenin yıllardır bilinen kamp yeri Hızır Kamp’ta konaklayabilir, kanyon içerisinde yürüyüş ve tırmanışlar yapabilirsiniz. Kampa giderken yanınızda su geçirmeyen çizme bulundurmanızı tavsiye ederiz.

3. Yedigöller, Bolu


Endemik tür çeşitliliğiyle Anadolu’nun en renkli bölgelerinden olan Bolu’nun yüksekleri, krater gölleriyle ünlü Yedigöller de tüm karakterini ortaya koyuyor. Yedigöller, ismini birbirine belli noktalardan bağlı olan yedi tane krater gölü ve şelalelerden alıyor. Burada en büyük kamp alanı, Derin göl ve Büyük göl arasındaki geniş alanda bulunuyor fakat göllerin kıyısında istediğiniz herhangi bir alana da çadır atmak mümkün. Orman işletmesinin kısıtlı bir misafirhanesi ve tuvalet gibi özellikleri de var. Bu bakımdan yarı kamping yarı doğal bir kamp alanı gibi düşünebilirsiniz, çadırınızı kendiniz getiriyorsunuz ve yemek hizmeti gibi hizmetler bulunmuyor. Buz gibi kaynak suyu, göl çevresi yürüyüşleri, izinli göl balıkçılığı ve geyik çiftliği gezisi bölge aktivitelerinden. Balıkçılık seviyorsanız mutlaka olta götürün.

4. Salda Gölü, Burdur


Son dönemin popular kamp alanlarından olan Salda gölü turkuaz suları ve Mars’a benzer toprak yapısıyla göz dolduruyor. Yeni dönem festivallerine de ev sahipliği yapan göl çevresinde halk plajı olarak kullanılan yer aynı zamanda kamp alanı ancak kendi çadırınızla gelebiliyorsunuz. Gün batımları ve gün doğuşları şahane, bisiklet ile göl çevresinde dolaşmak da en iyi aktivitelerden.

Bunu da okuyun: Alışveriş Rehberi: Kamp Sandalye ve Masaları
İster ekstrem kampçı olun ister tek mekan kampçısı… Portatif masa ve sandalyenizin, keyfinizin en önemli parçalarından biri olduğunu unutmayın ve seçim yapmadan önce bu rehberimize mutlaka göz atın!

5. Erikli Şelalesi, Yalova


Çok bilinmeyen, alternatif kamp bölgelerinden olan Erikli şelalesi doğa yürüyüşçüleri ve fotoğrafçıların sevdiği noktalardan. Buradaki kamp alanı ve mesire yerinde çadırınızı kurabilir, bölgedeki restoranlarda karnınızı doyurabilirsiniz. Dipsiz göl ve Delmece yaylasıyla bilinen Erikli şelalesi bölgesi, İstanbul’a yakınlığı ile de lojistiği kolaylaştırıyor. Burada da sonbahar farklı tonlarda kırmızı, turuncu ve sarıların yeşille buluşması demek oluyor. Tırmanışlar için yürüyüş ekipmanları yardımcı olabilir.

6. Akyaka, Muğla


Deniz keyfini sonbahara, deniz suyunun hala sıcak olup, güneşin daha hafif yaktığı zamanlara saklayanlar için, denizin çam ormanlarıyla buluştuğu, doğa harikası bir akdeniz noktası Akyaka. Yeme içme için hazırlıklı gelmeniz gereken bu güzel deniz kıyısına deniz gözlükleri ve şnorkelleri de hazır etmeyi unutmayın. Burada tuvalet, duş, elektrik, çamaşırhane ve bulaşıkhane hizmetlerinden yararlanabiliyorsunuz.

7. Aladağlar, Niğde

Trekking, tırmanış gibi aktiviteleri, dağları ve kırsal manzaraları sevenler için ideal bir kamp yeri noktası. Tuvalet, duş gibi hizmetlerden yararlanmak isterseniz Aladağ Kamping’de kalabilir, yerel rehberlerle gezi ayarlayabilirsiniz. Fotoğraf makinenizi almayı unutmayın!

8. Kabak, Fethiye


Türkiye’de spiritüel turizm ile özdeşleşen bu nokta, henüz konaklama yerleri yokken dahi yabancı kampçıların en çok geldiği kamp alanlarındandı. Akdenizi yeşil bitki örtüsüyle birleştiren, sonbaharda hem denize girip hem de huzurlu bir kamp yapacağınız kamp bölgesi. Burada ister doğada takılabilir, hizmet almak isterseniz kampinglerden de ücretli olarak yararlanabilirsiniz. Yoga matınızı unutmayın.