Sonbaharda Açık Havada Spora Başlamak İçin 5 Neden

Sonbaharda Açık Havada Spora Başlamak İçin 5 Neden

İdeal hava koşullarından tatil sonrası adaptasyona, zihin için faydalarından yaz kilolarından kurtulmaya; sonbaharda açık havada spor yapmanın birbirinden güzel nedenleri var!

Yaz tatilleri dönüşünde şehre adapte olmak kolay değildir. Gerek yazın alıştığımız sürekli açık havada vakit geçirmelerimiz, gerek alınan kilolar, gerek güneşten aldığımız faydalar, gerekse mis gibi soluduğumuz hava artık başka bir form kazanmıştır. Yazın alınan kiloları verme, ama aslında yazdan çok daha kolayca spor yapabileceğimiz bu harika hava koşullarının ve doğa ortamlarının tadını çıkarma vakti gelmiştir. İşte karşınızda sonbaharda açık havada spora başlamak için 5 neden!

1. İdeal hava koşulları

Spor yapanlar için en ideal hava ne aşırı sıcakların hakim olduğu yaz günleri ne de zorlu koşullar yaratan soğuk kış günleridir. En ideal zaman olan sonbahar aylarında spor yaparken gerek terleme gerek üşüme problemlerini minimumda yaşıyor olacaksınız. Spor giyiminiz çok daha kolay olacak. Aynı zamanda harika bir hava soluyarak spor yapıyor olacaksınız.

2. Tatil sonrası stres kontrolü

Dolu dolu bir yaz tatilinin ardından iş hayatı, ev düzeni, şehir trafiği derken stres faktörleri de devreye girmiş olur. Dolayısıyla tatil sonrasında stresi kontrol altına almaya çalışmak ve yeni düzene adapte olabilmek önemli bir detaydır. Bunun en güzel yollarından biri de açık havada yapacağınız sporlar olacaktır. Hala doğa ile bağlantıda kalabileceğiniz, açık havada mis gibi oksijeni soluyabileceğiniz, kendinizi dört duvar arasına kapamayacağınız bu atmosferler sayesinde kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz.

3. Zihin dinlendirir

Açık havada spor yaptığınızda zihniniz değişen alanların farkında olur. Çıkılan tepeler, inilen yokuşlar, toprak zeminler derken zihniniz düz bir spor salonundakinden çok farklı bir hale odaklanır. Etraftaki doğa görüntüleri ve oksijen de zihniniz üzerinde olumlu etkiler yaratır ve bu açık hava egzersizi sizi dinlendirmiş, dinginleştirmiş olur.

4. Yaz kilolarından kurtulmak

Yaz boyunca açılan iştahlar, çıkılan tatillerde kurulan sofralar derken kilo alımımız diğer mevsimlere oranla yaz aylarında biraz daha fazla olabilir. Sonbaharda daha düzenli hayatımıza geçişle birlikte de bu kilolardan kurtulmak fikri hepimizin gündemine gelir. Açık havada yapacağınız sporlarda yaz kilolarından kolaylıkla kurtulmanız mümkün olacaktır.

5. D vitamininde devam

Açık havada spor yapmanın en güzel yanlarından biri de güneşten aldığımız D vitaminini bolca alabiliyor olmaktır. Yaz aylarında vaktimizin çoğunda güneşten bu vitamini alabiliyoruz, ancak sonbahar ve kış aylarında daha çok evlerde vakit geçirmeye başlayınca D vitamininden muzdarip oluyoruz. Dolayısıyla açık havada spor yapınca ister istemez güneşe maruz kalarak sağlığımız için iyi adımlar atmış oluyoruz.