Sonbahar Kampları İçin Olmazsa Olmazlar

Sonbahar Kampları İçin Olmazsa Olmazlar

3939

Bu tüyolarla sonbaharda en keyifli kamp deneyimini siz yaşayın!

Kamp ve outdoor hayatı tutkunları için her mevsimin yeri ayrıdır. Sonbahar mevsimi ise yazın ardından evlere kapanmadan önce güzel bir geçiş dönemi olarak kamp keyfinin en iyi çıkartıldığı sezonlardan bir tanesidir. Pek tabii sonbahar yaza benzemez, sonbaharda kamp yapmak biraz daha dikkat ve doğru ekipman seçimi isteyen bir aktivitedir. Bakalım sonbaharda kamp yapmak için bilinmesi gerekenler nelermiş…

1. Kıyafetlerinizi doğru seçin

Sonbahar mevsimi yağmur, rüzgar gibi zorlu hava şartlarının yaşanabileceği, yanı sıra güneş ve sıcaktan da etkilenebileceğiniz bir mevsimdir. Gün içinde pek çok hava şartına maruz kalabilirsiniz. O yüzden yanınızda mutlaka mevsimlik kıyafetler, kat kat, ince ve yağmur ile rüzgara dayanıklı kıyafetler bulundurun. Pamuk yerine polyester outdoor kıyafetleri, su geçirmez botlar, yağmurluk, ıslanmayan kumaştan pantolonlar, termal çoraplar bu kıyafetlerin başlıcalarıdır.

2. Çadır ve altyapıyı baştan oluşturun

Çadır kuracaksanız çadırınızın dayanıklılığından emin olun. Su geçirmezlik paritesi mm ile verilen yağış miktarına göre belirlenir. Sonbaharda en az 5000 mm’lik bir çadır ile kamp yapılmalıdır ve mm ne kadar yüksek olursa bu, o kadar korunaklı olduğunuz anlamına gelir. Çadır dışında yanınıza fazladan tente ve alta sermek için su geçirmez muşamba getirebilirsiniz. Yanları yükseltmek için taş veye odun kullanarak yaptığınız zeminin kenarlarını yükseltebilirsiniz. Küçük bir kürek bulundurup, su akması için olukların kazılması sağnak yağış durumunda oldukça yardımcı olabilir. Çadır kuracağınız yerin dere yatağı olmamasına, eğim ve su yollarına dikkat edin. Yine rüzgara çok açık arazilerde kuytu köşeleri tercih edebilirsiniz.

3. Çanta ve kaplara dikkat edin

Dış koşullara karşı saklama koşullarınızı iyi seçin. Kamp özellikle de yürüyüş ulaşımlıysa outdoor sırt çantası edinmeniz kaçınılmaz. Sırt çantasının suya karşı kapalı örtüsünün olduğundan emin olun. Büyük ve kalın naylon poşetler, plastik kutular, iç içe giren kapaklı kaplar hem gıda hem de eşya için oldukça korumalı olacaktır. Böylece dışarıdaki yaban hayat kadar rüzgar, toz, toprak ve yağmura karşı da önleminiz olmuş olur.

4. Acil durum ekipmanlarınız yanınızda olsun

Oldu da haberleşmeniz kesildi, koşullar zorlaştı ve yardım istemeniz veya ilk yardım yapmanız gerekti. Bu koşullara hazırlık için öncelikli olarak ilk yardım kiti edinin. Onun dışında haberleşmek ve zor durumda sesinizi duyurmak için düdük, SOS kodlu kafa lambası veya ışıldak gibi ekipmanları yanınızda bulunurun.

5. Yedekte bulunsun

Ayakkabı, çadır, ekipman temizlemek için (çamura karşı) sert bir fırça, ateş yakamama durumu için kamp ocağı ve tüpü, çok amaçlı çakı, yedek fener, yedek içlikler, güneş enerjili fener ve şarj edici, lastik çizme, doktor eldivenleri sonbaharda kamp yaparken yanınızda bulunması iyi olacak yedek ekipmanlar.