Soğuk Havada Spor Yapacaklara 5 Tavsiye

Soğuk Havada Spor Yapacaklara 5 Tavsiye

790

Üzerinize giyeceğiniz kıyafetlerden ısınma hareketlerine, beslenme ve uyku düzeninizden sıvı tüketiminize; soğuk havalarda spor yapanlar bu yazımızı okumadan dışarı çıkmamalı!

Kış soğuklarında açık havada spor yapmak pek de hafife alınacak bir konu değil. Terleyip üşütmemek, rüzgardan hasar görmemek adına doğru giyinmekten tutun; spor öncesinde yapmanız gereken ısınma hareketlerine kadar birçok detay soğuklarda spor yapacaklar için son derece önemli konular. Biz de bu konuya değinelim dedik ve soğuk havada spor yapacaklara tavsiyelerimizi bir araya getirdik.

1. Giyinme kuralları

Öncelikle hem alt hem üstünüz için katman katman giyinme kuralını uygulamayı unutmayın. Eldiven ve şapkanızı olabildiğinde su geçirmez modellerin seçerek yağmurlu günlere hazırlıklı olun. Rüzgar geçirmeyen sporcu montlarının ve boyun bölgesini koruyacak buff’ların da kış mevsiminin sert rüzgarları için etkili olduğunu unutmayın. Spor yaparken vücudunuz ısındıkça, terleyip üşütme yaşamayacak dozda, fazla katmanlarınızı üzerinizden çıkarın.

2. Isınma hareketleri

Spor öncesi yapılan ısınma hareketleri egzersiz öncesinde vücudun iç ısısını artırmayı hedefler. Etkili ve dinamik bir ısınma antrenmanı, sporunuza yönelik kaslarınızı ve hareket modellerinizi aktive ederken, eklemlerinizi de antrenmana hazırlıyor olur. Etkili ve yeterli bir şekilde yapılan ısınma egzersizi, kan akışını ve kas uyumunu artırır; ve bu durum özellikle soğuk havalar için son derece önemlidir.

3. İyi dinlenme, iyi beslenme

Özellikle kış aylarında, soğuk havalarda spor yaparken dikkat etmeniz gereken detaylardan bir diğeri de uyku ve beslenme düzeniniz olacaktır. İhtiyacınızı tam karşılayacak şekilde bir uyku çektiğinizden ve beslenmenizde sindirilebilir proteinlerle karbonhidratlara yer verdiğinizden emin olun.

Bunu da okuyun: Kışın Bisiklete Binmek İçin En Doğru İpuçları
Doğru donanımla soğuk kış koşullarında dahi bisikletinizi keyifle sürün! Bu yazımızda kış ayları boyunca bisiklet sürmek için oldukça gerekli ipuçları ile 5 ayrı konu bulacaksınız.

4. Yeterli sıvı tüketimi

Sadece soğuk havalarda değil, her daim dikkat edilmesi gereken konulardan biri de spor esnasında yeterli sıvı tüketimidir. Her ne kadar sıcak havada spor yaparken daha fazla susama ihtiyacı olsa da, bu durum, su kaybetmeniz için bir bahane değildir. Dolayısıyla kış aylarında da su tüketimine dikkat etmek, sporcu mataranızı ılık su ile doldurup antrenman boyunca ara sıra içmenizi öneririz.

5. Sağlık önlemleri

Özellikle solunum yolu hastalıklarından muzdaripseniz, öncelikle ilacınızın yanınızda olmasını unutmayın. Ardından soğuk havada spor boyunca teneffüs edeceğiniz nefesin boğaz tahrişine ve enflamasyona neden olmaması için nefes alışverişinizi sürekli olarak kontrol altında tutun.