En İyi Kış Aktivitelerinde Başrolde: Snowboard

En İyi Kış Aktivitelerinde Başrolde: Snowboard

1000

Bu kışı snowboard yaparak zinde, sağlıklı ve eğlenceli geçirin, dağlarda özgürlüğün tadını varın!

Bembeyaz karlı zirvelerin manzarası, dağların oksijen dolu havası kış tatillerinin en güzel nimetleridir. Buna bir de snowboard sporu eklenirse, tüm o güzel manzaraların ve havanın yanısıra tepeden aşağı inerken yaşadığınız müthiş bir özgürlük hissini de katmış olursunuz. Bu yazımızda snowboard sporu ve bu sporu yapmak için nelere ihtiyacınız olabileceğine göz gezdirin.

Snowboard nedir ve nasıl yapılır?

Uzun bir tahta üzerinde ayaklar ve vücut yönlendirmesiyle yapılan kar sporuna ve bu sporun yapıldığı tahtaya snowboard adı verilir. Bir nevi kar kaykayıdır. Snowboard eski çağlardan beri ilkel olarak kullanılan bir ulaşım aracıydı. Ancak spor haline ancak 60lı yıllarda geldi. Günümüzde snowboard, olimpiyat sporları ve ekstrem sporlar gibi kategoriler içerisinde profesyonel olarak yapılmaktadır.

Klasik bir snowboard pürüzsüz zemine sahip, ön ve arka tarafları hafif yukarı kavisli bir tahtadan oluşuyor. Bu tahtanın üzerinde vida yuvaları ile sabitlenebilen bağlamalar vardır. Bu bağlamalar genelde birden fazla parçadan oluşur. Bu bağlama sayesinde içlikli kalın kış botunu tahtaya sabitlersiniz. Bu sayede vücut hareketleriniz, botlara verdiğiniz ağırlık sayesinde tepeden aşağı kayan boardu yönlendirerek yol bulursunuz. Snowboard yalnızca bacakların değil, tüm vücudun kullanıldığı bir spordur. Vücut, tahta ile ne kadar iyi senkronize olursa o kadar iyi sonuç alırsınız.

Snowboard kayma yönü kişiden kişiye göre farklılık gösterir. Genelde az sayıda sporcu iki yöne doğru da kayarken, kimisi sağına, kimisi de soluna doğru kaymayı tercih eder. Kayış yönü ayağına rehber ayak derler. Rehber ayak yürürken il adımı attığınız ayaktır genelde. Kayacağınız yönü spora başlarken de karar verirsiniz. Kimi sporcular özellikle iki tarafı da denerler. Botlar boarda sabitlenirken genelde rehber ayak dışa doğru açı yapılarak bağlanır.

Snowboard yapmak için ihtiyacınız olan ekipmanlar nelerdir?

Board

Başlarda kiralama yöntemi ile farklı boardları denemek iyi fikir olsa da biraz ilerledikten sonra kendi snowboardunuzu edinmeniz çok iyi olacaktır. Snowboard seçerken özellikle kayma tarzınız önemlidir. Freestyle kayanlar daha dengeli boardlara sahipken, manevracılar daha esnek, pistte kayanlar daha sert boardlara sahiptir. Ortalama bir snowboardun iki tarafı da kavisliyken, bazı durumlarda küt snowboardlar da kullanılmaktadır. Snowboard uzunluğu genelde onu kullanacak kişinin dik duruşu esnasında yerden çenesine kadar geliyor olmalıdır. Kalınlık da ayak uzunluğundan daha uzun olmalıdır. Başlangıç için orta yumuşaklıkta, beginner tipi snowboardlar kullanılırken, tecrube kazandıkça boardunuzu değiştirebilirsiniz. Bilinen markalar Bataleon, Flow, Nitro, Ride, Head, K2, Burton, Salomon, Billabong, Roxy diye gider.

Bağlama ve botlar:

Vücut hareketlerinizin boarda iletilmesini sağlayan kısımlardır. Botlar sert ve yumuşak botlar olarak ayrılırken, yumuşak botların da yumuşaklık derecesi vardır. Bu tercih ne tip kayıldığına ve buna bağlı olarak ne sertlikte board kullanıldığına bağlıdır. Board ne kadar sert ise bağlama da benzer sertliktedir. Bağlama ile botların sabitlenmeleri de farklı olabilmektedir. Kimi bağlama tamamen çıkartılmadan otomatik olarak sabitlenirken, kimisi her seferinde sonuna kadar açılıp sabitlenir. Bağlama ve botlarınızın sertliğini kaymak istediğiniz yer, mevsim, pist özelliği, hava durumu gibi pek çok farklı parametreye ekleyerek saptamanız, özellikle başlama aşamasında oldukça yardımcı olacaktır.

Bunu da okuyun: Alışveriş Rehberi: Kayak KıyafetleriKendinize yeni kayak kıyafetleri alırken bu detaylara dikkat etmeden kararınızı vermeyin!

Snowboard kıyafetleri

Genel snowboard kıyafeti, pantalon, mont, eldivenler şeklinde temellenir. Polyester vücudu saran ve nefes alabilen termal içlikler, iç kıyafet olarak tercih edilir. Snowboard mont ve pantolonları kayak kıyafetinin aksine vücuda bir iki beden büyük olur. Çoğu snowboardcu, düşük belli, bol pantalon tercih etmektedir. Özellikle paçanın bol olması, kar botlarının sığdırılması için oldukça kullanışlıdır. Snowboard kıyafetlerinizin nefes alabilir (breathable tech) ve su geçirmez (waterproof) olmasına dikkat edin. Goretex ve Event membranları da rüzgarlı bölgelerde avantaj olarak tercih edebilirsiniz. Snowboard kıyafetleri için Burton, Salomon gibi profesyonel board markaları olduğu kadar Quicksilver, The North Face, Helly Hansen gibi markalarda da ürün bulmak mümkündür.

Snowboard ekipmanları

En çok kullanılan snowboard ekipmanı kasktır.Onu dışında kayarken düşmelerden, çarpmalardan, beklenmedik kaymalardan, fazla ışıktan korunmak için dizlik, dirseklik, omurgalık, çarpma destekli don, çarpma için eldivenler bulunur. Özellikle başlangıç aşamasında düşmeler için çarpma destekli don ve omurgalık kullanmanız önerilebilir. Daha sert korumalıklar, korumalı tulumlar ise daha çok figür ve extreme snowboard kullanımı içindir. İçlik eldiven, boyunluk, yüz maskesi, içlik şapka, kulaklıklar ise sıcaktan korunmak için tercih edilen popüler ekipmanlardır.