Sıvı Kolajen Kürü Nasıl Yapılır?

Sıvı Kolajen Kürü Nasıl Yapılır?

Sıvı kolajen takviyesi alacak olanlar; bu rehber yazımıza göz atmadan küre başlamayın.

Kolajen son dönemde oldukça ilgi çeken özellikle güzellik ve kozmetik ile ilgili yeni ürünler ile duyduğunuz bir isim. Kolajen denilen şey, aslında cildin kendi ürettiği aminoasit zengini bir doku. Bu doku cildi destekliyor, sıkı kalmasını, dolgun ve zinde olmasını sağlıyor. Biz yaşlandıkça bu aminoasitlerin ciltteki üretimi azalıyor. Cilt daha hızlı ve kolay deforme oluyor, yaşlanma belirtileri ilerliyor. Kolajeni oluşturan ve normal koşullarda cildimizde sentezlenen aminoasitleri ve vitaminleri dışarıdan takviye ile almak mümkün. Sıvı kolajen takviyesi için gerekenler neler sorusu ise günümüzde hem laboratuvar üretimi sıvı kolajen takviyesi ile hem de kolajen üretimini arttırabilecek gıdalar ile açıklanabiliyor.

Hazır sıvı kolajen takviyesi nedir ve nasıl yapılır?

Pek çok kozmetik ve destekleyici gıda markasının ürün haline getirdiği kolajen maddesi, kapsül, sıvı ,tüp veya toz olarak hazır bulunuyor. Bu ambalajlı ürünlerin içeriğinde günlük alınması gereken miktar ve dozajları belirlenmiş halde satılıyor. Bu kapsüllerin içinde sıvı kolajen dışında, C, B vitaminleri, Çinko, Selenyum gibi diğer etken maddeler de yer alıyor. Sıvı kolajen ise genelde taze deniz ürünleri, deniz anası, kabuklular, inek kıkırdağı gibi hayvansal ürünlerden elde ediliyor.

Kapsül veya tüp sıvı kolajen takviyesi yemeklerden birer saat önce ve sonra bir tüp veya kapsül gibi belirlenen birim miktar kadar suya katılarak veya direkt içilerek alınıyor. Bu takviye özellikle en iyi çalıştığı zamanda, sabah erken aç karnına tavsiye ediliyor. Hamilelerde, emzirenlerde, sıvı kolajen kaynağına –kabuklular gibi- alerjisi olanlarda kullanılmaması gerekiyor.

Sıvı kolajen doğal yolla nasıl alınır, sıvı kolajen kürü nasıl yapılır?

Bazı gıdalar kolajen arttırırken bazıları azaltıyor. Ciltte kolajen üretimini artıran gıdalar kırmızı orman meyveleri, lutein içeren yeşil yapraklı sebzeler, soya ürünleri, çilek, ananas, portakal gibi C vitamininden bol meyveler, fasulyegiller, kırmızı sebzeler, Omega içeren ürünler olarak genellenebilir.

Ciltte kolajen üretimi azaltan gıda ve dış etkiler ise, sigara kullanımı, kirli hava, güneşe direk maruz kalma, rafine şeker ve glukoz şurubu kullanılan ürünlerin tamamı, hareketsiz ve sporsuz bir hayat olarak sıralanabilir.

Sıvı kolajen diyeti için:

– İlik, kemik suyu, sığır jelatini gibi amino-asit deposu ürünleri özellikle sabah aç karnına, ekmeksiz alın ve kahvaltı yapmadan bir süre bekleyin.

– Kahvaltıda avokado, chia gibi omega zengini ürünler ile beslenin.

– Öğün aralarında orman meyveleri, A vitamin zengin meyvelerden oluşan ara öğünler yapın.

– Öğle ve akşam yemeklerinizde çiğ yeşil salata mutlaka olsun.

– Her hafta en az iki ana yemekte fasülye, barbunya gibi fasulye çeşitleri ile beslenin.

– Akşam yemeklerinizde az pişmiş ızgara somon ve deniz ürünü yiyin.

– Yemekten sonra beyaz şeker veya glukozlu tatlıdan uzak durun ve çok geç yemek yemeyin.