Sırt Çantasıyla Gezebileceğiniz 5 Küçük Avrupa Şehri

Sırt Çantasıyla Gezebileceğiniz 5 Küçük Avrupa Şehri

Ukrayna, İtalya, Avusturya, Hırvatistan ve Karadağ’dan sizler için seçtiğimiz bu 5 rotada büyüleyici bir tatil macerası yaşayabilirsiniz!

Macera ve seyahat vakti geldi. Kısa bir zaman için de olsa Avrupa’nın bir köşesinde küçük ve tatlı bir şehirde seyahat hayali kurdunuz. Kafanızda belki çok bilinmeyen alternatif bir rota veya kendine has özellikleri olan bir kasaba var. Seyahat kararı almadan bir de bizim listemize göz atın, işte sırt çantasıyla gezebileceğiniz 5 küçük Avrupa şehri!

1. Lviv – Ukrayna

Ülkemize oldukça yakın, pasaport olmadan yeni nesil kimliklerle dahi seyahat edebileceğiniz bir yer olan Ukrayna’nın yemyeşil parklarla dolu üniversite ve öğrenci şehri Lviv. Yaşam ve yeme içme fiyatlarının da oldukça uygun olduğunu söylemekte yarar var. Sovyet mimarisinden, doğu Avrupalı gençlerin yaşam tarzına pek çok şeye tanık olacağınız şehir, uzun yürüyüşler ve park dinlenceleri için ideal.

Nerede kalınır? Ev kiralayabilir veya otel konaklaması tercih edebilirsiniz.

Ne yenir, ne içilir? Borsch Çorbası, Pelmeni mantısı, Kiev usülü tavuk köfte, çikolata fabrikasında el yapımı çikolata, Lvivarniya’da bira

Nereler gezilir? Pazar meydanı, Ivan Pranko parkı, Lychakiv mezarlığı

Unutmamak lazım: Yürüyüş ayakkabıları, matara

2. Pietrasanta – İtalya

Dünyanın en turistlik ülkelerinden birinde yer alan alternatif ve keyifli rotalardan Toskana bölgesi oldukça keyifli. Michelangelo’nun ünlü heykellerinin mermerini veren bu küçük şehir günümüzde bir açık hava sanat galerisi gibi. Güzel sanatlar üniversitelerinin kampüslerinde okumaya gelen öğrencilerin sokaklarda şarap içtiği bu güzel Toskana kasabası sırt çantasıyla bir seyahate değer.

Nerede kalınır? Bed and breakfast pansiyonlar, ev kiralaması

Ne yenir, ne içilir? Toskana şarapları, Bologna usülü makarna, anti-pasti tabağı

Nereler gezilir? Via Garibaldi caddesindeki galeriler, Merkez meydanı ve kasabanın açık hava sergileri, Museo Bozetti müzesi

Unutmamak lazım: Şık kıyafetler, rönesans sanatı ile ilgili kitaplar

3. Hallstatt – Avusturya

Avusturya’da Salzburg yakınlarındaki doğa harikası gölün kıyısında koruma altındaki küçük kasabalarda dolaşarak, doğa ile iç içe bir seyahat geçirebilirsiniz. Kuzeyin coşkulu ormanları ile gölün ayna gibi durgun yüzeyi özellikle fotoğraf makinasını yanından ayırmayan gezginlere büyüleyici görüntüler veriyor. Bu doğa harikası bölgenin tek zorlu yanı yaşam ve yeme-içme bütçelerinin yüksek olması.

Nerede kalınır? Göl kıyısındaki oteller, kamp bölgeleri

Ne yenir, ne içilir? Avusturya pastane geleneğinden tatlılar, kahve

Nereler gezilir? Tuz madenleri, göl kenarları, ormanlar

Unutmamak lazım: Fotoğraf makinası, termal mont

4. Split – Hırvatistan

Yalnızca Akdeniz’in değil dünyanın en güzel deniz kıyılarından bir tanesi olan Adriyatik’in en güzel şehirlerinden bir tanesi Split. Özellikle yaz ayları oldukça kalabalık olan bu bölgenin ilkbahar ve sonbahar ayları oldukça keyifli ve sakin geçer. Venedik ve Ragosa döneminden kalan kale şehri mimarisi, taş binalar, içinde yürümesi keyifli kale avlusu insanı farklı bir atmosfere götürür. Kuzey Avrupa’ya göre daha uygun yaşam ve yeme-içme bütçeleri yanı sıra Split’ten kalkan feribot ile Hvar ve Vraç adalarına gidip, buralarda gece hayatının ve müzik festivallerinin tadını çıkartabilirsiniz.

Nerede kalınır? Kale içi pansiyonları, oteller

Ne yenir, ne içilir? Hırvat rakiyası, papalina balığı kızartma, trüf mantar soslu makarna, Pekarnija’da (unlu mamüller) ayaküstü pizza

Nereler gezilir? Hvar ve Vraç adaları, çıplaklar kampı, kale üzerinde deniz manzaralı barlar

Unutmamak lazım: Güneş gözlüğü, mayo

5. Budva – Karadağ

Avrupa’nın en genç ve küçük ülkelerinden bir tanesi olan Karadağ’a vizesiz seyahat etmek için son zamanlar, çünkü bu küçük ülke yakında Avrupa Birliği’ne girecek. Para birimi Euro olsa da henüz diğer pek çok ülkeye göre uygun bütçe sunuyor. Yaz aylarında yat turistlerinin ve jet sosyetenin gözdesi olan bu bölge Adriyatik denizinin en güzel kıyılarından. Budva, gezginler için, kale çevresindeki plaj kulüpleri, İtalyan mutfağını aratmayan yemekleri, yerel ürünler pazarı, tırmanış rotaları ile pek çok alternatif sunuyor.

Nerede kalınır? Sobeler, plaj otelleri

Ne yenir, ne içilir? Jadran usülü midye, ızgara ahtapot, Karadağ beyaz şarabı, kurutulmuş et

Nereye gidilir? Eski kale içi

Unutmamak lazım: Şapka, güneş kremi