Selülit Önleyici 4 Egzersiz

Selülit Önleyici 4 Egzersiz

İp atlamadan squat’a, geriye doğru tekmeden köprü hareketine; düzenli olarak yapacağınız bu 4 egzersiz sayesinde selülitle savaşabilirsiniz!

Derimizin altındaki yağ dokusunun zayıflamasıyla birlikte ortaya çıkan cilt çukurlaşmaları, yani selülitler birçoğumuzun mücadele ettiği cilt problemleri arasında. Selülit için farklı tedavi yöntemleri ve bakım ürünleri bulunsa da en etkili şeylerden ikisi bol su tüketimi ve düzenli spor, hareketi egzersizdir. Özellikle kalça, basen ve bacak bölgelerinizi çalıştıracak bu 4 egzersizi düzenli olarak uyguladığınızda selülitleri önleyebilirsiniz.

1. İp atlama


Selülitleri azaltmada en etkili hareketlerden biri ip atlamadır. Hem kan hem lenf dolaşımınızı destekleyen, bu şekilde toksinlerin vücudunuzdan atılmasına yardımcı olan ip atlama hareketi selülit karşıtı egzersizler arasında aynı zamanda en eğlencelisi! En doğru şekilde yapmak için boyunuza uygun olan atlama ipini alın ve mutlaka aralar vere vere 5 ila 10 dakika arası ip atlayın.

2. Geriye tekme


Selülitleri kısa sürede yok etmek için yapabileceğiniz en etkili egzersizlerden birisi de kick-back, yani geriye doğru tekme hareketidir. Özellikle arka bacak, basen ve popo kısmını çalıştıran bu hareket, aynı zamanda karın bölgesini de sıkılaştırma özelliğine sahiptir. Bu egzersizi uygulamak için yerde, dizlerinizin üzerinde emekleme pozisyonuna geçin. Bir diziniz yerde sabitken, diğer bacağınızı geriye doğru itin, havaya tekme atar gibi yukarı doğru kaldırın. Bunu yaparken belinizin ve sırt bölgenizin düz olmasına özen gösterin. Her iki bacak için de 15’er tekrar ile 3 set halinde egzersizi tamamlayın. Egzersizi direnç lastikleri ile yaparak daha etkili sonuçlar da alabilirsiniz.

3. Squat

Basen, kalça ve bacaklarda birikmiş olan yağları yakmak konusunda en etkili spor egzersizlerinden birisi de her yerde kolayca uygulayabileceğiniz squat egzersizidir. Bu egzersizi düzenli olarak yaptığınızda hem kalçanızı şekillendirecek hem de selülit oluşumununun önüne geçmiş olacaksınız. Egzersizi uygulamak için ayaklarınızı omuz genişliğinde açın ve kalçanız dışa doğru gidecek şekilde, bacaklarınızı kırarak oturma pozisyonunu alın. Ardından tekrar başlangıç pozunuza gelin. Üst bedeninizin hep dik duruyor olmasına özen gösterin. 10’ar tekrar ile 3 set halinde uygulayabilirsiniz.

4. Köprü hareketi

Baldır ve kalça bölgelerindeki selülitleri azaltmak için etkili bir diğer egzersiz de köprü hareketidir. Selülitlerle savaşmanın yanı sıra hem kalça hem karın kaslarını çalıştıran bu basit egzersizi uygulamak için dizlerinizi bükerek, sırt üst şekilde mata uzanın. Ayaklarınız ve elleriniz yere değiyor olsun. Kalçanızı olabildiğince sıkın ve karın kaslarınızı hissedin. Pelvisinizi yukarı, tavana doğru kaldırın. Bu şekilde 3 saniye bekleyip ardından tekrar yere inin. 15 tekrar ile 3 set halinde egzersizi uygulayın. Tek ayağınızı dik bir şekilde havada tutmaya çalışarak egzersizi daha da etkili hale getirebilirsiniz.