Saniyeler İçinde Kurulan Otomatik Çadırlar Hakkında Her Şey

Saniyeler İçinde Kurulan Otomatik Çadırlar Hakkında Her Şey

941

İngilizce tabiriyle “2 seconds” olarak bilinen ve ülkemizde de 2 saniyede kurulan otomatik çadırlar olarak satışa sunulan bu pratik çadırlar hakkında alışveriş rehberi ve kullanım ipuçları karşınızda!

Kamp ve outdoor tutkunlarının olmazsa olmazı çadırlar arasında son yıllarda popüler olan bir tür hızlı kurulan otomatik çadır modelleridir. Bu çadır türü, easy adı verilen sistem sayesinde kendi iskeletini kurulu bir şekilde içinde taşırken, esnekliği sayesinde kapalı şekilde duruyor. Bu bakımdan kampa geç saatte bile gelseniz, hızla kamp atmanız gereken durumlarda dahi kolay bir şekilde çadırı aktive edebiliyorsunuz. Sizin de aklınızda yeni bir çadır satın almak varsa, o zaman otomatik çadırlar ile ilgili bu rehberimize mutlaka göz atmanızı tavsiye ederiz. Bu yazımızda otomatik çadırlar hakkında her şeyi bulabilirsiniz.

Otomatik çadır nedir?

Easy çadır, tünel çadır, hızlı kurulan çadır gibi isimlerle de bilinen bu çadırlar, içerisindeki esnek ve kullanıma hazır iskelet sistemi sayesinde hızla açılıp, konaklamaya hazır hale gelen çadırlardır. Bu çadırların ortak özellikleri şunlardır:

– Form olarak tünel şeklinde olurlar. Tünel biçiminin bazı avantajları ve dezavantajları vardır. Rüzgar yönü düşünülerek kurulduğunda rüzgara karşı ve su toplanma olasılığına karşı yağmuru tahliye edecek akım elde etme özelliği olumlu bir özelliktir.

– Genelde açılırken çok kolay, kapanırken ise daha zor kapanırlar. Çadırı kapatma işlemi için kampa gitmeden bir kaç kez denemek, biraz antrenmanlı olmak gerekir. Kapanırken dikkat etmek, içerisindeki iskelet malzemeyi yıpratmadan ve çok fazla yüklenmeden kapatmak, çadırın ömrünü uzun tutar.

Otomatik çadırın taşıma kabının sağlamlığı oldukça önemlidir. Taşıma çantası veya kabı, çadırın kapalı halini bir arada ve kompakt tutmaya da yardım eder. Çadır kabı yıpranmaya başlarsa, üzerinde yırtıklar oluşursa mutlaka onarın. Kamp anında kullanılmayacak hale gelirse işiniz oldukça zorlaşacaktır.

Otomatik çadırların çoğunluğu su geçirmezdir. Su geçirmezlik oranı değişebilir.

– Otomatik çadırların bazılarında yan perde ve havalandırmalar bulunur. Havalandırmalı, pencereli ve perdelikli olanlar, farklı hava koşullarına ayak uydurmanızı, çadırı rahatça havalandırabilmenizi sağlar.

– Bu tür çadırların bazı modelleri içten karartmalı modellerdir. Özellikle karanlıkta uyumayı tercih edenler, uzun gün dönümü bölgelerinde seyahat edenler bu tarz modelleri tercih etmeliler.

Otomatik çadırları satın alırken özellikle gözden kaçırmamanız gereken kontrol listesi

– Çadır saklama kabının sağlamlığı

– Bağlantı dikişlerinin sağlamlığı

– Su geçirmezlik kat sayısı

– İç iskelet çubukların esnekliği

– Kapatılırken birbirine geçen ve kapalıyken çadırı tutan bağlantı noktalarının sağlamlığı

– Işık geçirgenliği

– Perde, havalandırma ve perdelikler

– Üst kabuki ve iç kabuki arasındaki bölmeler

– İçerideki cepler

– Veranda büyüklüğü

– Fermuar sağlamlığı