Plank Yürüyüşünün Faydaları Nedir? Nasıl Yapılmalıdır?

Plank Yürüyüşünün Faydaları Nedir? Nasıl Yapılmalıdır?

8199

Plank duruşu ve yürüyüşü yaparak basit ama güçlü bir aktivite ile sağlam bir vücuda sahip olabilirsiniz!

Plank duruşu son yıllardır spor dünyasının gündeminde. Vücut ağırlığıyla yaptığımız, vücut direnci ve denge isteyen, zihne de iyi gelen uzun pozlardan bir tanesi olan bu pozun tekrarlı bir hareket haline dönüşen şekline ise plank yürüyüşü deniyor. Siz de kendi çalışmalarınız için plank yürüyüşü nedir, nasıl yapılır diye merak ediyorsanız size buraya alalım!

Plank duruşu şınav pozisyonu olarak da bildiğimiz duruşun benzeri. Ayaklar ayak parmakları üzerinde, vücut dik ve uzun tutulacak şekilde kollar iki yandan omuz genişliğinden aşağı doğru yere dik geliyor, kürek kemikleri birbirlerinden uzaklaşırken, omuzlar kulaklardan uzaklaşıyor, boyun zorlanmadan ileri doğru uzuyor. Bu duruşta her gün bir 3 dakika durmanın bile vücuda oldukça faydalı olduğu bilinirken başlı başına plank duruşunu kullanarak sporunu tamamlayanlar ve plank yürüyüşü ile kilo verip, form kazananlar bulunuyor.

Plank yürüyüşünün faydaları neler?

Bakalım plank yürüyüşü ile günlük ortalama 20 dakika yapabileceğiniz bir çalışma size neler kazandırıyor?

– Tüm vücudu çalıştırıyor, güçlendiriyor ve direnç kazandırıyor.

– Bağışıklık sistemini iyileştiriyor.

– Tüm vücut egzersizi olarak etki ediyor, ancak omuz ve core bölgesine özellikle katkısı büyük.

– Rectus abdominis ve latissimus dorsi adı verilen kas bölgelerini oldukça çalıştırıyor. Yanı sıra triseps, göğüsteki pectoralis major bölgesini de hareketlendiriyor.

– Vücut formunuzu vücudun kendi şekline uygun olarak biçimlendiriyor. İyi bir form kazandırıyor.

Bunu da okuyun: Karın Kaslarınızı Çalıştıracak 5 Plank Egzersizi
Birçoğumuzun yakından tanıdığı plank duruşu ve plank egzersizleri karın kaslarınızın gelişimi için oldukça faydalı. Siz de karın kası istiyorsanız bu 5 egzersizi evinizde uygulayın!

Plank yürüyüşü nasıl yapılır?

1- Orta sertlikte bir direnç lastiği alın ve bileklerinize geçirin.

2- Dört ayak üzerine gelin. Bacaklarınızı kalça genişliğinden az daha geniş olacak, kollarınız uzun olarak yere düz inecek ve avuçlarınız bileklerinizin altından yere temas edecek şekilde düz zeminde veya tahta üzerinde durun.

3- El ve dirsek konumunuz oldukça önemli. Baş parmaklarınız birbirine doğru bakmalı ve ellerinizle yere eşit basınç vermelisiniz. Dirsek uçlarınız arka tarafınıza doğru yönlenmeli, dirsekleriniz arka tarafı göstermeli. Hareketi omuzlarda hissetmelisiniz.

4- Core bölgesi, kalçalar ve alt taraf mümkün oldukça sabit olmalı. Bu sırada sağ elinizi yerden kaldırıp, sağ elinizi yaklaşık bir karış sağa doğru kaydırın, yere yerleştirin ve duraklayın.

5- Sağ elinizi kaldırıp, tekrar başlangıç pozisyonuna gelin. Bu hareketi 2 tekrar yapın.

6- Aynı hareketi sol elle tekrarlayın.

7- Günlük 20 tekrarla bir set yapabilirsiniz.

Tüm egzersiz esnasında omuzlarınızı dışa dönük tutmak oldukça önem taşıyor. Boyna, dizlere fazla basınç vermemek ve yürüyüşü yaptıkça kalçanın sabitliğini korumasını sağlamak da diğer önemli püf noktaları…

İyi egzersizler dileriz!