Pilates Topu ile Yapılabilecek 4 Güçlendirme Hareketi

Pilates Topu ile Yapılabilecek 4 Güçlendirme Hareketi

2023

Küçük pilates topları ile yapabileceğiniz bu 4 egzersiz gücünüze güç katacak!

Vücudunuzu güçlendirmek için yapabileceğiniz en etkili spor türlerinden birisi pilatestir. Özellikle pilates topu ile yapılan egzersizler bedeninizin gücünü sıkı bir şekilde kullanmaya yarayacak ve normal egzersizlerden çok daha etkili sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Biz de bu konuda birkaç öneriyi sizlere sunalım dedik ve küçük pilates topları ile yapılabilecek 4 güçlendirme hareketini bir araya getirdik.

Bacaklar havada mekik

Matınızın üzerine sırt üstü yatın ve vücudunuz V şeklini alacak şekilde bacaklarınızı düz bir şekilde yukarı, aynı şekilde üst bedeninizi de dik tutarak yukarı doğru kaldırın. Bu esnada küçük pilates topu dizlerinizin arasında olsun, onu sıkarak ve kollarınızı da ileri doğru tutarak dengenizi ve gücünüzü koruyun. Ardından üst bedeninizi yavaşça yere indirin, kollarınızı yine dümdüz olacak şekilde geriye uzatın ve sonra tekrardan öne doğru toplanın. Bu pilates hareketi en etkili güçlendirme egzersizleri arasındadır.

Köprü pozu

Bu pilates egzersizi de matın üzerinde sırt üstü bir şekilde yatarak başlıyor. Bacaklarınızı dizlerden kırıyorsunuz ve tabanlarınız tamamen yere temas ediyor. Üst bedeniniz de yere temas halindeyken kollarınızı uzatarak arkaya doğru dümdüz bırakıyorsunuz. Dizlerinizin arasında pilates topunu sıkıyorsunuz ve yavaşça kalçanızı (bu esnada kollarınızı da yerden havaya kaldırarak), ardından üst bedeninizin omuz hariç kısmını (bu kez de kollarınızı kalça hizasına, öne doğru getirerek) havaya kaldırıyorsunuz. Pilates topunu sıkarak karın ve kalçaları çalıştırmak için etkili bir hareket yapmış oluyorsunuz

Bacaklarda yarım ay hareketi

Yine mat üzerinde sırt üstü yere uzanın ve küçük pilates topu baldır ve ayak bileğiniz arasında olacak şekilde konumlansın. İki bacağınızın arasında topu kıskaç gibi tutturun. Üst bedeniniz tamamen yere temas eder, kollarınız iki yanınızda açık şekilde olsun. Bacaklarınızla topu sabit tutmaya çalışır şekilde yarım ay çizer gibi bir hareket yapın.

Makas egzersizi

Pilates egzersizleri arasında en güçlendirici etkiye sahip olanlardan birisi de makas hareketidir. Fotoğrafta gördüğünüz karede bir de küçük boy pilates topu olduğunu hayal edin. Bu poza benzer şekilde matınızın üzerine sırt üstü uzanın. Kalça ve belinizin ortasında olacak şekilde pilates topunu altınıza koyun. İki bacağınızı dümdüz bir şekilde yukarı ileri doğru uzatın. Ardından sağ bacağınızı düz bir şekilde aşağıya indirirken sol bacağınızı dik bir şekilde tutun. Ardından ikisini yine yukarıda dik bir şekilde birleştirin ve aynı indirme hareketini diğer bacakla yapın. Bu makas egzersizi en iyi pilates güçlendirme hareketleri arasındadır.