Paten Kaymanın Zihin ve Beden İçin 8 Faydası

Paten Kaymanın Zihin ve Beden İçin 8 Faydası

1148
main

Paten kaymanın hem bedeniniz hem zihniniz için birbirinden güzel faydaları olduğunu biliyor muydunuz? Bu yazımızı okuduktan sonra bir an önce rollerblade yapmak isteyeceksiniz!

Dışarıda yapılan sporların en keyifli olanları arasında hiç şüphesiz paten kaymak başlarda! Bu yazımızda hem doğayı hem şehrin farklı bölgelerini keşfedebileceğiniz, hem de spor ile hızın keyfini çıkartabileceğiniz bu sporun belki de şimdiye kadar duymadığınız faydaları ile karşınızdayız!

Öncelikle paten çeşitlerini yakından tanıyalım

Kısaca iki ayağınızı ayrı ayrı saran platformların tekerlek sistemi ile yerle teması sayesinde ayaklarınızı yerden kaldırmadan zemin üzerinde ilerlemenizi sağlayan taşıt türüne paten denir. Paten ile yalnızca pateni kullanarak yapılan sporlar olduğu gibi, inline hockey gibi yanısıra saha, takım, sopa, top gibi gereçler kullanılarak yapılan patenli sporlar da mevcuttur. 1700’lü yılların ortalarında ilk kez ortaya çıkan patenin yaygın kullanımı 1900’lü yılları bulmuştur. Bu yıllardan günümüze kadar pek çok farklı paten çeşitleri ortaya çıkmış ve halen kullanılmaktadır. Bu çeşitlere aşağıda göz atabilirsiniz.


Fitness paten : Uzun bilekli bot şeklinde olan ve büyük tekerlekleri bulunan bu paten, düz zeminde spor olarak sürüşe oldukça uygundur. Genelde sabah ve akşamları pistlerde ve şehrin düz zeminli alanlarında kullanılırlar. Başlangıç için idealdir.

Hız pateni : Göreceli büyük ve ince tekerlekleri ile ileri seviye kullanışa ve hıza uygun tasarlanmış patenlerdir.

Slalom paten : Koniler arasında slalom yapmak için, kavisli sürüş için uygun patenlerdir. Topuk freni bulunmaz. Urban patenlerden dönüştürmek çok kolaydır.

Agresif paten : Tırabzanlar, atlamalar, ekstrem figürler için elverişli patendir. Küçük tekerlekleri ile daha çabuk hızlanır, düşüşlerden daha az etkilenir.

Urban paten : Fitness patene göre bir ileri seviye olan bu patenler, düz alanların dışında engebeli, kasisli zeminleri de alabilmek üzere tasarlanmıştır. Başlangıç aşamasının bir sonrası için önerilir.

Quad paten : Retro olarak bilinen bu model, önde ve arkada yan yana ikişer tekerleri bulunan eski tip patenlerdir. Manevra kabiliyeti düşüktür, başlangıç seviyesi için uygundur.

Gelelim paten kaymanın faydalarına…

1. Beden, zihin, ruh bütünlüğü sağlar

Paten kayarken vücut ve zihin kordinasyonunun sağlandığı, pateni sadece ayaklarınızda değil tüm vücudunuzla hissettiğiniz ve ruhunuzu özgür kıldığınız zaman bulabildiğiniz iç huzuru yakalamanızı sağlar.

2. Yüksek kondisyon ve dayanıklılık sağlar

Yürüyerek kaydettiğiniz mesafenin aynısını patenle aldığınızda 3 kat daha fazla enerji harcarsınız. Aynı zamanda paten sporu vücuda daha az zarar vererek daha fazla sağlamlık kazanmasını sağlayan bir spordur.

Bunu da okuyun: Patene Başlama Rehberi
Ayaklarınızı yerden kesecek rollerblade’i ilk defa yapacaksınız tedbirli olmakta fayda var, malum dört tekerlek üzerindesiniz; özellikle beton zemine düştüğünüzde eklemlerinizi incitebilir, ciddi şekilde yaralanabilirsiniz. Peki rollerblade yaparken nasıl giyinmeli? Hangi rollerblade size göre? Hepsi bu yazıda.

3. Kalori yakmanızı ve zayıflamanızı sağlar

Bacakların yanlara doğru açılmasını sağlayarak çalıştıran paten sporu, bacaklar, kalçalar ve orta beden için göreceli olarak zorlayıcıdır. Ortalama yarım saat koşu, 374 kalori, yarım saat ip atlama 340 kalori yakarken, paten ile kayma yarım saatte 425 kalori yakmanızı sağlar.

4. Koşu ve atlamaya göre eklemeleri daha az yorar

Araştırmalara göre paten kaymanın eklemler üzerinde etkisi diğer sporların çoğuna göre neredeyse yüzde elli daha az yıkıcıdır.

5. Denge ve koordinasyon güçlendirir

Paten sporu zihnin vücut üzerindeki kordinasyonunu ve vücut-zihin arasındaki bağlantıyı güçlendirirken, yalnız başına zihin üzerinde dahi etkilidir.

6. Mekanlarla ve dış dünyayla bağlantınızı geliştirir

Paten kaymak genelde dışarıda yapılan bir aktivite olarak, dış mekanda farklı keşifler yapmanızı, farklı alanları tecrübe etmenizi ve bu alanların keyfini çıkartmanızı sağlayacaktır.

7. Sosyal aktivitelerinizi genişletir

Paten grupları, paten partileri, paten seven diğer insanlarla yeni bağlar kurmanızı sağlar. Böylece sosyalleşirken yemek veya alkol partileri gibi zararlı olanların yerine spor ve temiz hava dolu olanlarını koyabilirsiniz.

8. Modunuzu ve enerjinizi olumlulaştırır

Paten kaymanın verdiği sürüş keyfi, temiz hava, kondisyon ile birleştiğinde hafta içi işten arda kalan hayatınızın kalanında geçirdiğiniz zamanki modunuzu pozitifleştirir, daha kaliteli hale getirir.

İlgili Yazılar