Outdoor Ayakkabı Satın Alırken Bilmeniz Gereken 5 Şey

Outdoor Ayakkabı Satın Alırken Bilmeniz Gereken 5 Şey

8552

Outdoor ayakkabılarınızı doğru seçin, hem zorlu doğa koşullarında rahat edin, hem de uzun ömürlü kullanın!

Doğada olmaya meraklı olanlar, outdoor tutkunları bilirler. Kuvvetiniz ve dayanıklılığınız kadar önemli olan bir şey varsa o da ekipmandır. İyi ekipmanlarla çok daha uzun süreli ve elverişli bir outdoor etkinliği yapabilirsiniz. Bu ekipmanların başında ise ayakkabı geliyor. Outdoor ayakkabılarınız mevsim ve ortam koşullarına, ayaklarınıza uygun olmalı, bir yandan da bütçenize uygun olmalı ve uzun süre dayanmalı. Tüm bu koşulların yerine gelmesi çok zor değil, adım adım outdoor ayakkabısı nasıl seçilir yazımıza geçelim.

1. Ayakkabı malzemelerinin ne demek olduğunu öğrenin

Outdoor ayakkabıları sentetik veya deri malzeme kullanılarak yapılır. Buna göre ayakkabı üzerinde kısaltmalar ve teknik terimlerle adlandırılır.

Deri ayakkabıda en iyi koruyucu tam deri (Full Grain Leather) diye geçer. Büyükbaş ve küçükbaş hayvan derilerinden yapılır. İyi koruyucudur, sıcağı geçirmez ancak ağırdır ve bakım gerektirir. Nubuk deri (Nubuck Leather) olarak geçen malzeme ise sığır veya dana derisidir. Tam deriye göre daha hafif ancak daha hassastır. Yarma deri (Split Grain Leather) ise inceltilmiş üçüncü kalite deri olarak geçer; nefes alabilir, uygun fiyatlı ve hafiftir ancak suya ve soğuğa dayanıklılığı düşüktür.

Sentetik malzemede ise en önemli konu koruyucu membrandır. Bu konuda dünyada söz sahibi olan membran firmaları Goretex ve eVent amblemine bakmanızı öneririz. Bazı markalar bu membranları kullansalar da bu firmaların kalite kontrollerinden geçmediği için bazı amblemleri kullanamazlar, bu durumda ayakkabı membranı kullanmış ve daha uygun fiyatlı olabilir.

2. Ayakkabılarınızı hangi koşullarda kullanacaksınız?

Uzun yürüyüşler mi yoksa kamplar mı, sıcak mevsimler mi yoksa soğuk mevsimler veya zirveler mi? Hangi dönemlerde ne gibi bir outdoor etkinlik planlıyorsunuz? Buna göre hangi mevsimin ayakkabısını alacağınıza karar verebilirsiniz. Aktivite açısından kaya tırmanışı için ayakkabı ile trekking için ayakkabı birbirinden farklıdır. Hava şartları açısından dört mevsim kullanım diye bir şey yoktur. Tüm mevsim koşullarına en uygunu suya dayanıklı membranı olan ancak nefes alabilir, içerisinde kış yalıtımı olmayan ayakkabılardır. Amacınızı iyi belirleyin.

3. Ayağınıza göre outdoor ayakkabısı hangi ayak numarasına göre seçilir?

Ayağınızın kaç numara olduğu önemli ancak ayakkabının içerisinde nasıl hissettiği daha önemli. Ayak numaranız spor ayakkabı, klasik ayakkabılarda olduğu gibi outdoor ayakkabı için de değişebilir. Outdoor ayakkabılarda biraz büyük bir numara, biraz küçük olanından iyidir diyebiliriz ancak büyük de olsa bir numara fazla olması bir aradır; dolayısıyla yarım numara büyüklük makuldur diyebiliriz. Outdoor ayakkabıların genelde termal özellikli outdoor çoraplar ile giyildiğini de hesaba katmamız gerekir. Aldığınız ayakkabıyı aldıktan sonra en az bir gün çıkartmadan giyin ve gerekirse iade veya değiştirme yapmaktan çekinmeyin.

Bunu da okuyun: Sonbaharda Trekking Yapacaklara İhtiyaç Listesi

Sonbaharda temiz hava içerisinde uzun yürüyüşler ile doğanın keyfini çıkartmaya bu ekipmanlar ile hazırlanın!

4. Outdoor ayakkabısı konusunda yetkin markalar hangileridir?

Dünyanın yetkin outdoor markaları genelde ayakkabı konusunda uzmanlaşmış veya ayakkabı ile yola çıkmış markalardır. Kuzey Avrupa, Kanada, Amerika gibi ülkelerin markaları bu konuda kaliteli ürünler üretirler. Salomon, Lafuma, Columbia, Helly Hansen, North Face, Merrell başlıca sayabileceğimiz markalardır.

5. Outdoor ayakkabı koruma ve bakımı

Outdoor ayakkabı ile birlikte koruma ve bakım ürünleri de almanız neredeyse şarttır. Yoksa onca para verdiğiniz ayakkabının ömrünü iki katından fazla kısaltabilirsiniz. Deri malzeme ayakkabılara yağ bazlı koruyucularla, sentetik malzeme ayakkabılara ise silikon bazlı koruyucularla bakım yapılır. Kullandığınız ayakkabıyı aktivite dönüşünde iyice kurutmalı ve bakımını yapmalısınız. Bu bakımdan alacağınız ayakkabıyı seçerken bakım yöntemlerini de iyice öğrenip, ayakkabı bakım ürünlerini bütçe hesabınıza katmanız önemlidir!