Sağlıklı Bir Ramazan Geçirmek için 5 İpucu

Sağlıklı Bir Ramazan Geçirmek için 5 İpucu

2775

Ramazan ayı yaz mevsimiyle birlikte geldi. Siz de ramazan boyunca oruç tutarken sağlığınız için dikkat etmeniz gerekenleri merak ediyorsanız  yazımıza hoş geldiniz.

Orucun, ibadet yanıyla ruhunuza olduğu kadar fiziksel katkısıyla da vücudunuza iyi gelmesini istiyorsanız, bu yazımızı inceleyin ve Ramazan ayı boyunca sağlıklı bir şekilde oruç tutmak için gereken 5 püf noktası nedir göz atın!

İftar menünüz mümkün oldukça hafif olsun

Ramazan sofraları diye övülen, ziyafet sofralarına aldanmayın. Ramazan sofrasının bir özelliği de olabildiğince basit olmasıdır. Oruç gün boyunca aç susuz kalmak kadar, iftarda ne yediğiniz ve nasıl yediğinizle de ilgilidir. Bu yalnızca nefs terbiyesi değil vücudunuz için de önemlidir. Keza uzun süreyle açlığa maruz kalan sindirim metabolizması bir anda tıka basa ve ağır yemeklerle dolunca vücut için durum daha travmatik bir hale gelir. Sindirim sistemleri organları yanı sıra, böbrek, karaciğer gibi organlar da bu durumdan olumsuz etkilenir. Bu bakımdan daha az yağlı, buharda veya haşlanarak pişmiş, hafif, çorba ve lapa tarzı yemekler vücudunuza iyi gelir, sadelik ise orucun tamamlayıcıdır.

Hafif yemekler için mutfağınızda buharda pişirici, blender, fırın, dehidratör bulundurun!

Dehidrasyondan kaçının

İftar ve sahur arasında mümkün oldukça fazla su aldığınızdan, aldığınız suyun mineral bakımından zengin olduğundan, yanı sıra minerali bol beslenme yaptığınızdan emin olun. Su içerken içerisine zencefil, limon, nane, tarçın kabuğu gibi katkılar ekleyin; çay, kahve gibi içeceklerden kaçının. Kızarmış yağlı ürünler yerine bol meyve ve sebze ile vücudun alkali oranını artırın.

Egzersiz yapın

Oruçluyken çok hareket etmemek gerekliliği bir şehir efsanesidir. Tabii ki çok ağır hareket iyi olmayabilir ancak metabolizmanın çalışması ve sürekliliği çok daha zinde bir ramazan geçirmenizi sağlayacaktır. Özellikle iftar sonrası ve sahur öncesinde hafif egzersiz oldukça iyi gelecektir.

Evde hafif egzersiz için evinizde egzersiz aleti, koşu bandı bulundurmayı unutmayın!

Yoğun güneşe maruz kalmayın

Yaz mevsimine denk gelen ramazan döneminde güneşin de yoğun etkisi hissedilecektir. Sert güneşe maruz kalmak vücudunuzu yoracağı gibi oruç ile birlikte güneşin olası kötü etkileri daha da şiddetlenebilir. Bu bakımdan kendinizi dışarıda geçireceğiniz zamanlar için güneşe hazırlayın. Güneş korumalarınızı yanınıza almadan çıkmayın.

Güneşten korunmak için yanınızda, güneş kremi, güneş sonrası, şapka, şal bulundurun.

 

Uyku kalitenizden emin olun

İftar ve sahurdan hemen sonra yatıp uyumamaya özen gösterin. Çünkü vücudunuz sindirim için belli bir enerjiye ve uyanıklığa ihtiyaç duyar. Bu sayede vücudunuzun tam sindirime vakti olsun. Uyku kaliteniz de oldukça önemli, bunun için sahurda ağır yemekten kaçınmak, uyku öncesi küçük bir egzersiz önemlidir.

Kaliteli bir uyku için evinizde uyku seti, ortopedik yastık bulundurmayı unutmayın!