İki Kişilik Spor Hareketleri

İki Kişilik Spor Hareketleri

3757

Bu sporların birçoğunu yapmak için dışarılara çıkmanıza gerek yok. İşte karşınızda çoğu evde, bazısı dışarıda yapılabilecek iki kişilik spor hareketleri!

Bu sene yapacaklar listeniz içerisinde sevdiğinizle birlikte iki kişilik spor yapmak olmalı. İster yakın dostunuz, ister ailenizden biri, ister eşiniz! Bu konuda uzman görüşlerinin de onayladığı bir ortak nokta var ki, partnerle birlikte yapılan spor egzersizleri hem ruhsal hem de bedensel anlamda ilişki konusunda oldukça olumlu sonuç veriyor. Bedeninizi geliştirmeye devam ederken sevdiğinizle birlikte yapabileceğiniz iki kişilik spor hareketleri nelermiş bakalım…

Partnerli yoga

Yazımıza iki kişilik egzersiz hareketleri arasından yoga ile başlıyoruz. Yoga, asanalarının yıllar içerisinde geliştirilerek iki veya daha fazla kişi ile birlikte oluşturulacak hale getirilmesiyle oluşan yoga tarzıdır. Akro-yoga gibi alt türler içerisinde de partnerle birlikte yapılan pozlara rastlanır. Bu da aynı akrobasideki gibi birbiri üzerine çıkılarak gerçekleştirilen pozları uygulayarak tamamlanır. Eşli veya partnerli yoga bazı stüdyoların programları içerisinde yer alır. Bir yandan esnekliği ve vücut zihin ilişkinizi arttırırken, eşli yoga oksitosin, dopamine gibi hormonları da etkileyerek mutluluğunuzu da arttıracaktır. Yoga kıyafetlerinizi de birlikte seçerek bu zevki paylaşmaya hemen başlayabilirsiniz.

Ağırlık kaldırma

Gelelim 2 kişilik spor egzersizleri arasından fitness antrenmanlarına. Fitness çalışmalarının ve vücut geliştirmenin önemli bir kısmını oluşturan bu egzersizleri birlikte yapmak için spor salonuna dahi gitmenize gerek yok. Evinizin bir köşesinde kuracağınız küçük bir fitness bölümünde var olacak bench ve ağırlık seti ile evde bile bu sporu yapabilirsiniz. Fitness uzmanlarına göre birlikte yapıldığı zaman ağırlık altında motivasyon oldukça artarken, vücutların birlikte efor sergilemesi, daha uyumlu beden ilişkisi sağlıyor.

Bisiklet sporu

İster evde veya spor salonunda kullanacağınız  kondisyon bisikleti ile ister dışarıda kullanacağınız bisiklet ile, düzenli ve devamlı yapacağınız spor, partnerleri en çok birbirine yaklaştıran aktivitelerden biridir. Eğer iki kişilik spor hareketleri arasında dinamik bir seçenek arıyorsanız evde bisiklet çalışmak tam size göre demektir! Hız ayarlamalarını birlikte yapmanın yanı sıra spor yaparken sohbet edebilmek, yine başbaşa geçirilen güzel zamanlar olarak rutininize yansıyacaktır.

Koşu sporu

Her ikiniz de hızlı ve eforlu koşudan hoşlanmıyorsanız, hızlı yürüyüş şeklinde gerçekleştirebileceğiniz bu egzersizde gün gün daha iyiye gideceksiniz. Açık havada yapacağınız yürüyüşler alacağınız nefesleri de etkilerken, partnerinizle pek çok ortak noktanız olduğunu ortaya çıkaracak. Eğer dışarıda değil evde bu deneyimi yaşamak istiyorsanız da iki kişilik spor hareketleri için evinize birer koşu bandı almanızı öneririz.

Dans

Şimdi de iki kişilik egzersizler arasında hem en eğlenceli hem de en romantik olanla karşınızdayız. Dans başlı başına ayrı bir uğraş gibi görünmesine rağmen günümüzde salsa, zumba gibi türler ile sporun bir parçası olarak kabul edilmekte. Sevdiğinizle latin dansları gibi türler veya kontakt dans gibi daha farklı alanlarda bir araya gelmeniz, birbirinize karşı vücut ve zihin açısından senkronu geliştirecektir. Birlikte dansı, ister evde, ister dışarıda dans gecelerinde sosyalleşerek devam ettirebilirsiniz.

Tenis

Birlikte yapılacak 2 kişilik spor hareketleri olarak tenis biraz daha farklı bir yerde durur. Bireysel bir spor olarak partnerinize karşı mücadele edeceğiniz, ancak karşılıklı bir armoniyi de tetikleyen bir spordur. Tenis mücadelesi başta flört gibi başlar. Karşılıklı atışlarla ve servislerle birbirinizi yoklarsınız. Ancak sonra maç giderek rekabete evrilir. Tenis, karşılıklı rekabet, yenme ve yenilme ile ilişkideki tutkuyu arttıran bir partner sporudur. Sıkı sıkıya mücadele konusunda ise dengeyi kurmak size kalmış. Sevdiğinize tenis raketi ve takımları hediye ederek oyunu başlatabilirsiniz.

HIIT Egzersizleri

Türkçesi Yüksek Yoğunlukta Aralıklı Yüklenme Antrenmanları olan ve yağ yakmayı, terlemeyi hızla gerçekleştiren bu yoğun egzersizlerden esinlenen antrenman programları içerisinde partnerle yapılmaya uygun olanları vardır. Partnerinizle birlikte bir spor salonuna yazılabilir veya HIIT temelli egzersizleri iyice öğrenerek evde kuracağınız spor ekipmanları ile birlikte çalışabilirsiniz.