Meditasyona Başlayacaklar İçin 8 Tüyo

Meditasyona Başlayacaklar İçin 8 Tüyo

789

Kendinize yapabileceğiniz en büyük iyiliklerden biri düzenli olarak meditasyon yapmak olacaktır. Peki bu pratiklere yeni başlıyorsanız hangi bilgilere sahip olmalısınız? Bu yazımız size rehber olacak.

Meditasyon yalnızca Budist rahiplerine veya Hindu gurularına has ruhani bir aktivite olmaktan çok öte; zihni, bedeni ve duyguları son derece olumlu etkileyen bir pratikler bütünüdür. Günümüzde meditasyon, şirketlerin çalışanları için verimlilik ve motivasyon artırması için önerdiği, teşvik ettiği bir şirket içi aktivite haline bile geldi. Faydaları saymakla bitmeyen, yaşam kalitenizi iyileştiren meditasyona yeni başlıyorsanız, meditasyona başlayacaklar için çok önemli olan tüyolar önerilerimize göz atmanızı tavsiye ederiz.

1. Oturuşunuza destek yapın

Dinamik meditasyonlar ve yatar pozlar dışında pek çok meditasyon pratiği oturarak yapılır. Bu oturuşlar, bacaklar ve dizler üzerinde, kalça kemiği üzerinde gerçekleştirilir. En popüler meditasyon oturuşu Buddha figüründen bildiğimiz Lotus oturuşudur. Türkçede bağdaş kurmak dediğimiz oturuşa benzeyen bu oturuş şekli esnek olmayan vücutlar için bir çırpıda gerçekleşmez ve göründüğü kadar rahat olmayabilir. Bacaklarınız ağrıyabilir, uyuşabilir, sırtınız öne doğru çekilebilir. Bunun için meditasyon yapmaya başlamadan önce en az bir kaç gün oturuş çalışmanızı tavsiye ederiz. Oturuşunuz için takviye almaktan çekinmeyin. Sert süngerler, yastıklar, yoga bloklarını kalçanızın altına koyarak, kalça kemiklerinizi yerden yükseltmeyi deneyin. Bağdaş kurduğunuzda dizleriniz yere gelmiyorsa, dizlerinizin altına küçük yastıklar, havlular, battaniyeler koymayı deneyin. Oturuş önemli, bunun için vakit harcayın.

2. Omurilik ve sırtınızı güçlendirin

Oturmalı ve ayakta meditasyon duruşlarında diğer önemli bir nokta da sırtınız ve omuriliğinizdir. Omurilik çevresinde onları destekleyen kas grupları ve bağlar oldukça büyük önem taşır. Yoga, pilates, fitness ve benzeri antrenmanlarla sırtınızı ne kadar güçlendirirseniz meditasyon pozlarınızda o kadar rahat edersiniz. Meditasyon oturuşu ne çok sıkı ne çok rahat olmalıdır. Güçlü sırt size büyük avantaj kazandırır.

3. Yoga ile başlayın veya öncesinde hafif egzersiz yapın

Yoga ilmi içerisinde, bizim günümüz hayatında “yoga yapmak” olarak bildiğimiz yoga pozları olan asanaların ana amacı, vücudu esnetip, zihin ve vücudu birleştirmek, ruh ile birliği sağlamak, böylece meditatif bir hal olan Samadhi’yi yakalamaktır. Meditasyon öncesi yoga yapmak hem bedeni daha hazır ve esnek bir hale sokacak, hem önceden nefesinizle size buluşturacak hem de sırtınızı daha güçlü hale getirecektir. Yoga yerine çok ağır ve yorucu olmayan farklı egzersizler de meditasyon öncesi iyi bir tercih olabilir.

4. Günün doğru zamanlarını tercih edin

Brahmiler, sabah gün doğmadan yaklaşık bir buçuk saat önce kalkar ve meditasyonlarını gerçekleştirirler. Pek çok farklı kültür ve dinde ibadetler, sabah güneş doğuşu öncesinde başlar. Hint kadim ilimleri Vedalara göre meditasyon için en uygun zaman sabaha karşı, güneş doğmadan bir süre öncesidir. Bu zaman dilimi zihinlerimizin görsel yaratıcılık, konsantrasyon, spiritual deneyimler ile ilgili en zinde ve verimli olduğu dönemdir. Eğer bu saatler mümkün değilse gün doğumu saatleri de uygundur. Günün ortası hareketin arttığı, güneşin havada olduğu saatleri terchi etmeyin. Verimli bir meditasyon için gün başı veya gün sonu, akşam güneş batışı sonrası veya yatmadan önce zihninizi sakinleştirmek üzere oturabilirsiniz.

5. Nefes saymayı alışkanlık haline getirin

Çoğu meditasyon tekniği size öncelikle nefese odaklanmayı ve nefesinizi takip etmeyi, onu saymayı öğretecektir. Nefes saymanın burun deliklerine odaklanma, diyaframdan nefes alarak farkındalığı o bölgeye yoğunlaştırma, sayı ile nefesi takip etme gibi farklı yolları vardır. Gün içinde meditasyon yapmıyorsanız dahi nefes takip ederek, alıştırma yapmak, meditasyon sırasında işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

6. Odaklanmayı güçlendirici destek alın

Zihinsel odaklanma, anda kalmak ve meditasyon sırasında odaklanmak açısından oldukça yapıcıdır. Odaklanma için farklı pratikler, oyunlar olduğu gibi, odaklanma sağlayacak doğal besinler, besin takviyeleri, aromaterapik uçucu yağlar gibi destekler kullanabilirsiniz.

7. Dijital aplikasyonlardan yardım alın

Son dönemde oldukça popüler olan meditasyon uygulamaları artık iyice çeşitlendi. Bu uygulamalar arasında meditasyonunuz için size yönlendirmede bulunanlar, saymanıza yardım edenler, zaman tutanlar, motivasyonunuzu arttırmak için meditasyon zamanınızı hesaplayanlar, dünyanın dört bir yanındaki meditasyon yapan insanlar ile bağlantı kurmanızı sağlayanlar gibi pek çok olumlu katkı yapanlar mevcut. Kendinize göre bir tanesini bulup deneyebilirsiniz.

8. Meditasyon sırasında yanınızda bulundurmanız gereken gereçleri edinin

Meditasyon sırasında bulunduğunuz ortama göre farklı ihtiyaç ve gereçleriniz olabilir. Örneğin açık havada meditasyon çok verimlidir ancak sıcak tutması için bir battaniye, bir çift çorap, yerden soğuk almamak için mat gibi eşyalar imdadınıza yetişecektir. Evde de yastık, yorgan, rahat bir koltuk gibi eşyalar ve önemsediğiniz bir eşya, sevdiğiniz bir taş gibi objelerden kendinize bir meditasyon köşesi hazırlayabilirsiniz. Dışarı ve kampta kullanmak üzere kendinize meditasyon çantası hazırlayabilirsiniz.

BONUS

Son olarak size dünyanın en yaşlı yoga eğitmeni Tao-Porchon Lynch’in sözleri ile veda ediyor ve meditasyonu hayatınızın içerisine taşımanızı diliyoruz: “Hayatım benim meditasyonum. Bazen arabamı durduruyorum ve yalnızca yol kenarından geçmekte olan kaz sürüsünü seyrediyorum.”