Masa Başı Egzersizleri

Masa Başı Egzersizleri

Tüm gün ekran karşısında çalışanların hayatında olmazsa olmaz masa başı egzersizleri arasından en etkilileri sizler için seçtik.

Bütün bir gün, minimumda hareket halinde ve maksimumda ekran karşısında oturur pozisyonda olmanız hem iskelet sisteminizde birçok rahatsızlığa neden olabilir hem de kilo alımı vb sağlık sorunları yaratabilir. “Sürekli çalışmam lazım, spor yapmaya vaktim yok” diye bahane üretmeyin. Çünkü sandalyede otururken, işinize kısacık bir mola vererek yapacağınız bazı masa başı egzersizleri sayesinde sağlığınızı korumanız mümkün.

Masa Başında Çalışanlar İçin Egzersiz Hareketleri

Şimdi masa başı egzersizleri arasından en etkili ve popüler olanlarla başlıyoruz. Öncelikle listemizde omuz egzersizleri var. Oturduğunuz pozisyonda kollarınızı iki yandan aşağı doğru serbest halde bırakın. Nefes alarak omuzlarınızı yukarı doğru çekerek kaldırın ve 2 saniye sayıp nefes vererek tekrardan aşağıya bırakın. Bu hareketi 10 tekrarla uygulayın.

Bir diğer masa başı hareketleri önerisi de pektoral germe egzersizidir. Bu masa başı egzersiz sırt, boyun, bel ve kol ağrılarına iyi gelecektir. Oturur haldeyken iki elinizi de kafanızın arkasında birleştirin. Kalçanız hafif öne eğik olsun. Göğsünüzü ise ileriye doğru hafifçe itin. Dirseklerinizi geriye doğru çekin ve göğüsünüzü tekrardan gerin. Yaklaşık 25 saniye boyunca göğsünüzü bu hareketlerle gerin ve bırakın. Bu hareketi işte spor hareketleri olarak iki saatte bir uygulamanızı tavsiye ederiz.

Sürekli Bilgisayar Başında Oturanların Yapması Gereken Hareketler

Sürekli ekran karşısındakiler için bilgisayar başında yapılacak egzersizler son derece önemlidir. Bunlardan biri bilek egzersizidir. Klavye ve mouse kullanımıyla birlikte el bileklerinde oluşan ağrılar için düzenli olarak bilekler için ofis egzersizleri uygulamakta fayda vardır. Elinizi serbest yumruk yapın ve 10 saniye boyunca saat yönünde, 10 saniye de tersi yönünde bileklerinizi çevirin. Uzun süre oturma kaynaklı ayak bileklerinizde de oluşabilecek ağrılar için aynı hareketi ayak bilekleriniz için de uygulayabilirsiniz.

Bilgisayar başında saatlerce vakit geçirirken yapmayı atladığımız ve sağlığımızın tamamını önemli ölçüde etkileyen bir şey var: doğru nefes almak. Çoğumuzun mail atarken, işlerimizi yaparken nefesimizi tutarız ya da küçük kısa nefesler alıp veririz. Dolayısıyla nefes egzersizleri de en az bedensel egzersizler kadar önem taşır. Size önerimiz oturur pozisyondayken ayaklarınızı rahat bırakın. Derin bir nefes alın ve yavaş bir şekilde nefesinizi bırakın. Bunu gün içerisinde bol bol uygulamaya özen gösterin.

Masa Başı Boyun Egzersizleri

Ofis çalışanlarının en çok zorlandıkları durumlardan birisi de boyun ağrılarıdır. Gerek ekranın pozisyonu gerekse gün boyunca hareketsiz kalmak birçoğumuzda boyun ağrıları yaratıyor ve bu da boyun düzleşmesi ya da boyun fıtığı gibi rahatsızlıklarla sonuçlanabiliyor. Dolayısıyla masa başı egzersizleri arasında boyun egzersizleri son derece önemli bir yere sahip oluyor. İşte size güzel bir öneri! Dik oturun ve nefes alarak başınızı sağa doğru yavaşça döndürün. Nefes vererek de başınızı karşıya doğru bakacak şekilde düzeltin. Aynı şekilde sol tarafa doğru da yapın. Yeniden nefes alarak başınızı yukarıya doğru kaldırın ve nefes vererek çenenizi göğsünüze doğru değermiş gibi aşağıya doğru indirin. Hareketin devamı olarak da başınızı önce saat yönünde (omuzlarınıza değecekmiş gibi) ve saat yönünün tersine doğru yavaşça döndürün. Tüm bu bahsettiğimiz masa başı egzersizleri akışını 5 kez uygulayın.

Masa Başında Çalışanlar İçin Basen Eritme Hareketleri

Son olara sırada masa başı çalışanlar için egzersiz önerilerinden basen eritme egzersizleri var. Oturuyor halde olmanız, kalçalarınızı çalıştıramayacağınız anlamına gelmez. Örneğin oturur pozisyondayken ayaklarınızı üst üste koyabilir ve yerden kaldırıp uzatabilirsiniz. Ellerinizi de birbirine kenetleyerek ileriye doğru uzanıp 20 saniye boyunca bu pozisyonda bekleyebilirsiniz. Sandalye üzerinde yapabileceğiniz bir diğer kalça egzersizi olarak dik bir şekilde oturur pozisyondayken sırtınızı sandalyeye değdirmeyin. Ellerinizi başınızın arkasına alın ve sağ dizinizi göğsünüze doğru kaldırın. Bu esnada sol dirseğinizi de dizinize değecek gibi eğin. Başlangıçtaki pozisyonunuza dönün ve 15 kez bunu tekrar edin. Aynı kalçalar gibi bacaklarınızı da çalıştırabileceğinizi unutmayın ve Bacakları Forma Sokacak 5 Ofis Egzersizi yazımızı tıklayarak buna dair egzersizleri öğrenin.