Maratona Hazırlık Rehberi

Maratona Hazırlık Rehberi

994
main

Hayatınızda bir kez bile olsa maraton koşmanın tadını çıkarmalısınız! Sadece koşu anında değil, hazırlık esnasında size çok şey öğretecek maratonlara hazırlık için tüyolar bu yazımızda!

Sonbahar ayları açık havada koşu için en ideal mevsimlerden. Önümüzdeki maratonlara da bakarsak, “neden olmasın?” demekten kendimizi alıkoyamıyoruz! Hedeflerinizi doğru belirlediğinizde, zamanınızı iyi planladığınızda ve tüm eksiklerinizi tamamladığınızda zihinsel ve fiziksel olarak maratona hazırlanmaya başlayabilirsiniz. İşte karşınızda maratona hazırlık rehberi!

Hedefler koyun

Öncelikle bu maratonda ulaşmak istediğiniz hedefin ne olduğuna karar verin. Sadece yapabildiğiniz kadarını yapmak mı yoksa 26 kilometreyi kat etmek mi? Hayırseverlik için ya da sportif bir sosyal aktivite olarak mı koşuyorsunuz yoksa kazanmak sizin için önemli mi? Hedefinizi belirlemek tüm programınızı etkileyecektir.

Zaman çizelgesi yapın

Maratonunuz için doğru bir hazırlık programı seçmek ve bu programa sadık kalmak hem sakatlanma riskleri hem de koşu performansı açısından çok önemlidir. Koşularınızda hızlı kilometre artışları negatif etki yaratabilir. Dolayısıyla kademeli bir şekilde, sabrederek ve hedefinizi zamana yayarak performans artışı gösteren bir program hazırlamanızda fayda vardır. Hazırlık koşuları için ayırabileceğiniz zamanlar bile bunu hazırlarken oldukça önemli.

Bunu da okuyun: Alışveriş Rehberi: Koşu Bantları
Evinize koşu bandı almadan önce nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor muydunuz? Artık birbirinden akıllı ve farklı teknolojik özelliklere sahip onlarca markanın onlarca farklı koşu bandı modelleri var. Seçim yapmadan önce bu yazımızı mutlaka okuyun!

Güçlendirme şart

Maratona hazırlanırken yapacağınız hazırlık koşuları kadar güçlendirme egzersizleri de önemlidir. Bu güçlendirme egzersizleri hem sizi daha dayanıklı kılarak performansınızı etkileyecek hem de sizi olası sakatlanmalardan koruyacaktır. Özellikle baldır, ön bacak, kalça ve diz kapağı ile kalçalar arasında kalan hamstring kaslarını güçlendirecek egzersizler faydalı olacaktır.

Eksikleri tamamlayın

Koşu için en doğru ayakkabıyı seçmekten üzerinize giyeceğiniz akıllı teknoloji ile tasarlanmış koşu kıyafetlerine, sporcu sutyenlerinden koşu taytlarına; doğru kıyafet ve aksesuar seçimi en önemli detaylar arasındadır. Meşhur spor markalarının koşuya özel geliştirdiği ayakkabılar ve giysiler ile eksiklerinizi tamamlayın. Maratonunuzun hava koşullarına göre rüzgarlıktan çoraba; tüm detayları ince ince düşünün.

Farklı parkurlar deneyin

Sürekli aynı rotada, aynı zeminde koşmanızdansa, değişik eğimlerde koşu parkurları ve farklı zeminler denemeniz koşu performansınızı önemli ölçüde etkileyecektir. Alışık olmadığınız durumlarla karşılaşmamak üzere her zaman koşunuza yenilikler katın!

İLGİLİ ÜRÜNLER

İlgili Yazılar