Maraton Koşacakların Sahip Olması Gereken 8 Ürün

Maraton Koşacakların Sahip Olması Gereken 8 Ürün

2289
main

Bu yazımız maraton koşmaya hazırlananlar için! Doğru kıyafet seçiminden bel çantaları ve kulaklıklara; o gün yanınızda olması gereken 8 eşya burada.

Koşu için ideal olan sonbahar mevsimindeyiz ve ülkemizin en güzel aktivitelerinden biri olan 39. Vodafone İstanbul Maratonu’na sadece sayılı günler kaldı. Eğer siz de maratona hazırlık yapıyorsanız, bu yazımızdaki ihtiyaç listesine göz atmadan yola çıkmayın.

1. Doğru ayakkabı


Başarı performansınızdan sakatlanmayı önlemenize kadar birçok konuyu etkileyecek en önemli detayların başında doğru spor ayakkabı seçimi gelir. Birçok farklı markanın birçok farklı teknolojide tasarladığı koşu ayakkabıları arasından sizin için en ideal olanı bulmak için ayak biçiminize, ayakkabının hafifliğine, yastık ve hava tabanı gibi detaylarına dikkat etmenizde fayda vardır. Alışveriş Rehberi: Koşu Ayakkabıları yazımızı tıklayarak ayakkabı seçimindeki tüm detayları okuyabilirsiniz.

2. Doğru kıyafetler


Doğru spor kıyafeti seçiminde önemli olan, mevsime göre doğru kombinleri yapmaktır. Ama her daim geçerli olan bir şey de, teri deriden uzaklaştıran ve buharlaşmasını sağlayan özel kumaşlarla tasarlanmış spor giysileri seçmektir. Sonbahar aylarında rüzgar ve yağmur ihtimalini de göz önünde bulundurarak üzerinize mutlaka bir rüzgarlık almanız, kış aylarında beden ısınızı koruyacak akıllı teknoloji kumaşları tercih etmeniz, yaz aylarında terlemeye karşı materyalleri dikkate almanız önemli detaylar arasında.

3. Koşu çantaları


Maraton koşarken yanınıza mümkün olduğunca hafif eşyalar alıyor olacaksınız. Bunları da mümkün olduğunca pratik bir şekilde taşımanızda fayda vardır. Dolayısıyla kimliğiniz, telefonunuz, paranız gibi ufak tefek eşyalarınızı koşu bel çantaları ya da koşu sırt çantası modelleri ile taşımanızı öneririz.

4. Koşu kolluğu


Maraton koşusunda yanınızdaki olmazsa olmaz şeylerden biri elbette ki akıllı telefonlardır. Onları en uygun şekilde taşımanız için de birçok koşucunun kullandığı aksesuar koşu kollukları yani telefonunuzu kolunuza asmanıza yarayan pratik kolluk tasarımlarıdır.

Bunu da okuyun: Maratona Hazırlık Rehberi
Hayatınızda bir kez bile olsa maraton koşmanın tadını çıkarmalısınız! Sadece koşu anında değil, hazırlık esnasında size çok şey öğretecek maratonlara hazırlık için tüyolar bu yazımızda!

5. Güneş koruması


İster yaz olsun ister kış, güneş ışınları siz koşarken cildinizi etkiliyor olacaktır. Dolayısıyla açık havada koşu öncesi ilk işinizden biri de cildinize güneş koruma kremleri uygulamak olmalıdır.

6. Kulaklık

Her türlü sporu yaparken kulak üstü kulaklıklar hem terleme hem ağırlığı açısından uygun olmayacaktır. Dolayısıyla spor kulaklıkları kullanışlı, hafif ve kulağınıza sağlam konumlanan yapıları ile ideal olacak, üstelik terlemenize karşı da uygun olacaktır.

7. Koşu gözlüğü


Maraton koştuğunuz gün hava bulutlu da olsa güneş ışınları gözünüzü rahatsız edebilir. Dolayısıyla hava durumuna bakarak, özellikle güneşli günlerde spor gözlükleri olmazsa olmazlarınız arasında bulunmalı!

8. Buff


İster boyunluk, ister kafa örtmek, ister kulakları kapamak gibi birbirinden farklı kullanım alanı bulunan buff modelleri özellikle rüzgarlı ve soğuk havada maraton koşacakların mutlaka yanında bulunması gereken bir parça.